Dziś mamy 27 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

08 marca 2024

Silne, stanowcze i zdecydowane. Kobiety w szeregach służby więziennej

fot. Piotr Kochański

fot. Piotr Kochański

Na różnych stanowiskach, w różnych korpusach#, o różnych temperamentach codziennie pełnią służbę za murami więzienia. Stanowią niemały procent w szeregach Służby Więziennej. Dziś o kobietach w mundurze.

Śladami historii

Służba Więzienna jest pierwszą formacją mundurową, która oficjalnie przyjęła kobiety do swoich szeregów. Inne formacje mundurowe umożliwiły kobietom wstąpienie w swoje szeregi w późniejszym czasie. O "dozorcach i dozorczyniach" czytamy już w 1919 roku. Już wtedy kobiety nosiły zgodnie z regulaminem umundurowanie odpowiedniego koloru, kroju, z odpowiednią długością spódnicy i wysokością trzewików. W 1935 roku uwzględniono specjalne umundurowanie dla kobiet funkcjonariuszy w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości o umundurowaniu i uzbrojeniu Straży Więziennej.

Kobieta w służbie dziś

W Zakładzie Karnym w Potulicach aktualnie służbę pełnią 75 funkcjonariuszki, a 33 kobiety zatrudnione są na etatach cywilnych. Panie pracują w większości działów: penitencjarnym, ewidencji, finansowym, kwatermistrzowskim, służby zdrowia oraz na innych stanowiskach administracyjnych. Stanowią niemały procent całej załogi - prawie 28%.

Mundur w kobiecym wydaniu

Silne, stanowcze i zdecydowane – w takich słowach można określić panie, które zdecydowały się podjąć pracę w służbie mundurowej. Kobiety nie tylko wstępują do formacji Służby Więziennej, ale i zajmują w niej wysokie kierownicze stanowiska zdecydowanie zaprzeczając powiedzeniu „słaba płeć”. Tak samo jak mężczyźni muszą być odporne na stres, dobrze radzić sobie w sytuacjach trudnych i niejednokrotnie emanować umiejętnościami przywódczymi. I może okaże się, że za mundurem, panowie sznurem…

Garść danych*

Stan zatrudnienia w Służbie Więziennej na 31.12.2023 r.: 29 438 osób, w tym 8 040 kobiet (z wyłączeniem Akademii Wymiaru Sprawiedliwości).

W rozbiciu na grupy zawodowe:

Funkcjonariusze SW – 26 936 osób, w tym 6 587 kobiet (24,45%);

Pracownicy cywilni – 2 143 osoby, w tym 1291 kobiet (60,24%);

Pracownicy pedagogiczni – 359 osób, w tym 162 kobiety (45,13%).

Kobiety w poszczególnych korpusach Służby Więziennej:

Szeregowi – 33,11%

Podoficerowie – 19,52%

Chorążowie – 21,27%

Oficerowie – 26,10%

Kobiety w poszczególnych korpusach Służby Więziennej na tle całej kadry mundurowej:

Szeregowi – 34,49%

Podoficerowie – 11,58%

Chorążowie – 29,44%

Oficerowie – 36,22%

oprac. ESK

Materiał: por. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 23

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Pogoda wprost wymarzona. Wędrówka wzdłuż meandrującej rzeki

Dzisiejszą 16 kilometrową wędrówkę rozpoczęliśmy# i zakończyliśmy na przystani Powiat Nakielski.

(czytaj więcej)
0

Piękna trucicielka. Konwalię należy trzymać z dala od dzieci

Najpierw z kłącza wyrasta zielona łodyżka, a dopiero później #pojawiają się drobne dzwonki ukryte pomiędzy dużymi, zielonymi liśćmi. Tak rozkwita konwalia majowa, która przyciąga delikatną wonią. Jej piękne, białe kwiaty od wieków są symbolem niewinności. Dziko rosnąca roślina ma wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)