Realizacja programu „Archeologia Żywa”. Uczestniczy w nim zakład poprawczy

fot. pow.
W naszym Zakładzie Poprawczym wychowankowie od wielu lat uczestniczą w# realizacji programu wychowawczego pt. „Archeologia Żywa”.
Ma on między innymi kształtować wśród młodych mieszkańców naszego regionu właściwe postawy patriotyczne i obywatelskie. Kierunki naszej wychowawczej pracy wyznaczają między innymi tezy wielkiego poznańczyka i największego polskiego filozofa XIX wieku, jakim był Karol Libelt. Jakże aktualne, wobec wyzwań współczesnego świata, swoje myśli zawarł on w pracy pt. „O Miłości Ojczyzny”. Po wstępnych ustaleniach i zgodzie na wykorzystanie materiałów Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie, wychowankowie zaangażowali się w przygotowanie wystawy prac Lepololda Gottleiba, pt. „Żyd-Polak-Legionista, Leopold Gottlieb 1914-1920.” Prezentowanej w galerii naszego zakładu, a na czas wieczornicy przeniesiona została do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im K. Prillowej w Kcyni.
Leopold Gottlieb był żołnierzem - legionistą, który ze szkicownikiem w ręku dokumentował szlak bojowy I i II Brygad Legionów Polskich w czasie I wojny światowej. Ten bliski przyjaciel marszałka Józefa Piłsudskiego, patriota polski, był Żydem i wspólnie z liczną grupą swoich współbraci wziął aktywny udział w walkach o Niepodległą Polskę. 10 % legionistów było pochodzenia żydowskiego. Przybliżenie jego osoby miało wielkie znaczenie dla kształtowania wśród wychowanków postaw, o które tak mocno zabiegał Karol Libelt, aby miłość względem własnego narodu łączyć z szacunkiem dla innych narodów. To znaczy, aby autentycznego patriotyzmu nie łączyć z postawami zwanymi powszechnie „szowinizmem nacjonalistycznym”, a więc swoistej megalomanii narodowej, której kult własnego narodu zniekształca przez nasycenie go pierwiastkami pogardy, w najlepszym przypadku lekceważenia innych narodów.
Wystawa tych prac w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. K Prillowej w Kcyni, była uzupełnieniem scenografii wieczornicy, jaką przygotowali wychowankowie i pracownicy naszego zakładu z okazji 83. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. pt. „Dotyk Katynia”. W zasadzie wszyscy wychowankowie naszego zakładu wzięli w różny sposób udział w przygotowaniu oprawy multimedialnej i scenograficznej tego występu. Słowa podziękowania i uznania należą się naszym wychowankom za takt i zaangażowanie a także za wsparcie Kcyńskiego Towarzystwa Historycznego, CKiB w Kcyni, Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni oraz ks. Proboszcza parafii pw. Św. Michała Archanioła.
Inscenizacja ta, poprzez wykorzystanie silnych środków wyrazu i odpowiedniemu rozłożeniu akcentów, wytworzyła w pewnym momencie wśród widzów poczucie wspólnoty, które uwznioślało doczesny wymiar naszej obecnej skomplikowanej rzeczywistości. I mimo że przedstawiała jeden z najtragiczniejszych momentów w naszej historii, to jednak budowała wśród widzów optymistyczną wizję wspólnoty ludzkiego istnienia. Kreowała perspektywę myślenia o sobie jako o integralnej części wielkiej polskiej całości, na straży której stoją idee obywatelskiej wolności i praw. Pamiętajmy, że w zbrodniach katyńskich zostali zamordowani polscy oficerowie i policjanci narodowości polskiej, żydowskiej, niemieckiej, ukraińskiej i białoruskiej…
Jakże aktualna dzisiaj jest teza Karola Libelta: „Miłość do Ojczyzny w jej wymiarze podstawowym rodzi się we wspólnej ofiarnej pracy i wysiłku na rzecz pomnażania dóbr i wartości, które docelowo powinny stawać się udziałem całej wspólnoty narodowej a nie wybranych jednostek czy partykularnych interesów partii politycznych”.
Materiał: Jacek Maćkowski
Galeria







Czytaj również
- Zakończył się kurs prawa jazdy dla licealistów. 45 uczniów z certyfikatem
- Olimpiada z języka angielskiego. Wysokie wyniki uczniów z Kcyni
- Podsumowano mijający rok. Uczniom towarzyszyli rodzice
- Pożegnanie klasy ósmej. Uczniowie podziękowali za ogrom wsparcia
- Piknik na zakończenie roku szkolnego. Wspólna zabawa na boisku
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!