Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
MOF Torunia jest jednym z osiemnastu działających w naszym regionie lokalnych partnerstw samorządowych, zawiązanych na potrzeby realizacji strategii rozwojowych obszarów funkcjonalnych największych miast regionu (MOF/ZIT) oraz pozostałych obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT). Obejmuje poza głównym miastem obszar powiatów aleksandrowskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego i toruńskiego. Pełniące rolę związku ZIT stowarzyszenie tworzy 36 funkcjonujących na tym terenie podmiotów samorządu terytorialnego (gmin i powiatów). Jesienią 2023 samorząd województwa zawarł z nim, podobnie jak ze wszystkimi pozostałymi partnerstwami, porozumienie – tak zwane porozumienie terytorialne zawierające listy priorytetów, fiszki projektów, harmonogram realizacji i zakładane efekty – w ramach którego zagwarantował MOFT stosowną pulę środków.
Środki dla MOF/ZIT Torunia – 88,5 mln euro, w tym 3,6 mln euro na projekty rewitalizacyjne – są przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę biznesową, transport miejski i przedsięwzięcia w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu, zrównoważoną gospodarkę wodną, wychowanie przedszkolne i edukację, bazę sportową i odnowę przestrzeni publicznej oraz rozwój turystyki i kultury. Na liście przedsięwzięć priorytetowych jest 168 pozycji.
Teraz samorządy MOFT zacieśniają współpracę – chcą m.in. zintegrować swoje systemy transportu publicznego (planowana jest jednolita taryfa) i infrastruktury transportowej, dostaw wody i odbioru ścieków, odbioru odpadów komunalnych oraz usług społecznych. Podczas dzisiejszego walnego zebrania przyjęto statut Stowarzyszenia Metropolia Toruńska, które przystąpi teraz do prac nad nową wspólną strategią rozwojową (strategią rozwoju ponadlokalnego Metropolii Toruńskiej) i aktualizacją strategii ZIT. Jeszcze w lutym ma podjąć starania o przystąpienie do zrzeszającej 12 największych miast kraju Unii Metropolii Polskich.
Do UMP należy już Bydgoszcz, która powołała Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz w 2016 roku.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria








Czytaj również
- 615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności
- Marsz po leśnych duktach. Chwila zadumy przy pomnikach leśników
- Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką
- Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe
- Piorun to śmiertelne zagrożenie. Chroń siebie i innych
Dodaj komentarz
"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!