Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2025

Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty. Osiągnął pełnoletniość!

fot. pow.

fot. pow.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława #Krzywoustego, w zabytkowej Auli im. ks. prof. Szczęsnego Feliksa Dettloffa, po raz osiemnasty, zgromadzili się miłośnicy słowa, którzy walczyli o Złote Pióro Starosty Nakielskiego.

Pani dyrektor I LO, Aleksandra Białka, oraz pani Ilona Świder, współorganizatorka konkursu, polonistka w nakielskiej Jedynce powitały gościa honorowego - dra hab. pana Rafała Zimnego, prof. UKW, pracownika naukowego z Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa, autora dyktanda, członka Rady Języka Polskiego. W progach Krzywoustego powitały także wicestarostę nakielskiego, pana Michała Dubkowskiego, oraz młodzież z Zespołu Szkół imienia Wincentego Witosa w Samostrzelu, z polonistką panią Bernadetą Sobierajską, uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, z polonistką, panią Joanną Stefaniak-Szmyt, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Karola Libelta w Kcyni, z polonistką, panią Aliną Król oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Zmagania na konkursie okazały się nie tylko testem wiedzy, lecz także świętem precyzji, czujności i miłości do ojczystego słowa. Kształt tegorocznego dyktanda zawdzięczamy panu prof. Rafałowi Zimnemu.

W XVIII edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego zwyciężyli:
1. miejsce Filip Frieske z ZST w Kcyni,
2. miejsce Amelia Purczyńska z kl. 4 hum (I LO w Nakle),
3. miejsce Aleksandra Podraza z kl. 3 agB (I LO w Nakle).

Powiatowi mistrzowie ortografii odebrali nagrody oraz dyplomy z rąk pana Michała Dubkowskiego, wicestarosty nakielskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu zebrali gromkie brawa jako symbol uznania dla tych, którzy „potrafili nie tylko usłyszeć słowa, ale i zapisać je zgodnie z ortograficzną partyturą”

„Niech poprawność językowa będzie z Wami – na co dzień, nie tylko od święta!” - takimi słowami pożegnała zgromadzonych pani Ilona Świder, zapraszając wszystkich do udziału w kolejnej edycji ortograficznych potyczek.

Konkurs został zorganizowany przez zespół polonistek I LO: Ilonę Świder, Justynę Michalską, Beatę Tomaszewską oraz Justynę Misterkiewicz.

Materiały: Justyna Misterkiewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 27 23

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)