Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

14 stycznia 2022

Poezja ruin. Pierwsze spotkanie z cyklu "Ciekawość świata"

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 13 stycznia 2022 r. rozpoczęliśmy tegoroczny cykl "Ciekawość świata".

Naszym pierwszym gościem był Michał Jankowski - autor albumu "Ginące miejsca - kujawsko-pomorskie". Licznie zgromadzeni słuchacze mieli okazję poznać ciekawe szczegóły dotyczące nieznanych na ogół zabytków, zlokalizowanych na terenie naszego województwa. Nasz gość opowiadał o tym, jak je wyszukuje, jak przygotowuje się do wizyt w często trudno dostępnych lokalizacjach; co pomaga, a co przeszkadza w odkrywaniu genius loci. Nie brakowało pytań od słuchaczy, a także wspomnień i refleksji, które pojawiły się pod wpływem opowieści pana Michała.

Rozmowie towarzyszył pokaz zdjęć, które znaleźć możemy w albumie, wydanym przez wydawnictwo Pejzaż z Bydgoszczy.
W pierwszej części spotkania rozmawialiśmy m.in. o tym, na czym polega wyjątkowość publikacji, co jest w niej unikalnego. Pan Michał Jankowski opowiadał o tym, dlaczego zainteresowały go pozostałości po dworkach i pałacach i kto zbudował w nim wrażliwość na piękno architektonicznego detalu. Szczególnie interesował nas temat walki, jaka toczy się między naturą a kulturą - przykłady tego, jak przyroda wdziera się do ruin, czasem chroniąc je przed dostępem człowieka. Te tajemnicze miejsca przyciągają, są świadectwem przedwojennego ziemiaństwa, życia kulturalnego, które się tutaj toczyło.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu albumu w promocyjnej, przyjaznej cenie - 55 zł. Wielu skorzystało z okazji, by po spotkaniu zamienić kilka słów z Michałem Jankowskim oraz zdobyć autograf Autora.

Całość spotkania została zarejestrowana i będzie dostępna wkrótce na kanale Youtube Dźwiękowego Archiwum Kcyni. Cieszy fakt, że po 8 latach wciąż powiększa się grono "Ciekawych świata", że ze spotkania na spotkanie przybywają kolejni mieszkańcy (nie tylko z terenu gminy Kcynia), którzy deklarują systematyczne uczestnictwo w cyklu. Warto być Ciekawym świata - namawia Justyna Makarewicz, odpowiedzialna za organizację spotkań i pomysłodawczyni przedsięwzięcia.


Materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)