Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

04 lutego 2023

Podsumowanie minionego roku. Rok inwestycji

fot. LZ

fot. LZ

Przełom starego i nowego roku to tradycyjny czas podsumowań. Przypomnijmy, co wydarzyło się w minionym, 2022 roku, w gminie Kcynia.

Gmina Kcynia zajmuje obszar 297 km2 i jest drugą co do wielkości gminą powiatu nakielskiego. Gęstość zaludnienia to prawie 43 osoby na km2. Na koniec 2022 roku gminę zamieszkiwały 12 tys. 693 osoby, z czego 4244 w mieście i 8449 mieszkańców na wsiach. W 2022 roku, na dzień 28 grudnia, urodziło się 87 dzieci. To o 22 mniej niż w roku ubiegłym. Od 2019 roku obserwuje się niestety tendencję spadkową. Zmarły aż 164 osoby, o 10 więcej niż w roku poprzednim.

Jeśli chodzi o zadłużenie gminy, na koniec 2022 roku wynosiło ono 17 mln 73 tys. zł. Od 2016 roku dług zmniejszył się o 11 mln 326 tys. zł.

W 2022 roku gmina sporo zainwestowała. Wiele wydarzyło się dzięki dofinansowaniu zadań z budżetu państwa. Jedną z największych inwestycji jest trwająca przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w mieście. Jej koszt to 10 mln 671 tys. zł, a dofinansowanie wynosi 4 mln 869 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego i 1 mln z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Reszta to środki własne, w tym obligacje.

Trwa także budowa sieci wodno – kanalizacyjnej. Koszt to 5 mln 840 tys. zł, a z Rządowego Funduszu Polski Ład gmina otrzymała promesę na 3 mln 800 tys. zł. Ogromną inwestycją jest też remont i przebudowa GCKiB wraz z zagospodarowaniem parku na potrzeby realizacji zadań społecznych. Zadanie kosztuje 7 mln 778 tys. zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład to 4,5 mln zł.

W minionym roku wybudowano także kilka dróg: w Kazimierzewie, w Rozpętku, w Elizewie i ul. Strażacką w Kcyni za łączną kwotę prawie 5 mln zł, z czego dofinansowania rządowe wyniosły w sumie nieco ponad 3 mln zł. W Kcyni powstał także nowy plac zabaw przy GCKiB (442 tys. zł), wybudowano chodniki w mieście i sołectwach (108 tys. zł).

Na modernizację gminnych zasobów mieszkaniowych gmina przeznaczyła rekordową kwotę ponad 700 tyś zł. Ale zadań do wykonania w tym zakresie jest jeszcze dużo. W kwocie 60 tyś. zł dofinansowano zakup nieoznakowanego samochodu dla Komisariatu Policji w Kcyni. Realizowana jest wymiana oświetlenia na energooszczędne, np. w sali gimnastycznej w SP Kcynia, następnie będzie wymienione oświetlenie w sali w SP Kcynia przy ul. Pobożnego, w SP Dziewierzewo i SP Mycielewo. Doświetlane są także przejścia dla pieszych.

Łączna kwota zadań inwestycyjnych wyniosła aż 30 mln 388 tys. zł, a czego 16 mln 686 tys. zł to środki pozyskane z zewnątrz. Wszystkie zaplanowane inwestycje na 2022 rok są zrealizowane, bądź będą kontynuowane w 2023 roku.

Zamierzenia na nowy rok

Burmistrz Kcyni Marek Szaruga zapowiada, że samorząd będzie kończyć rozpoczęte inwestycje: przebudowę oczyszczalni ścieków, remont GCKiB i budowę sieci wodno – kanalizacyjnej na terenie aglomeracji Kcynia.

Będą także nowe inwestycje, na które gmina ma środki finansowe z Polskiego Ładu. - Mamy nadzieję, że otrzymamy dofinansowanie z rządowego programu rozwoju dróg lokalnych w kwocie 17 mln 333 tys. zł. Jest to kwota pozyskanych środków zewnętrznych, a wartość wszystkich inwestycji to ponad 30 mln zł – mówi burmistrz. A do zrobienia będzie znów dużo, bo na budowę czeka hala widowiskowa przy GCKiB (2 mln 250 tys. zł), boiska wielofunkcyjne przy SP Kcynia i SP Dziewierzewo oraz kontenerowe zaplecze sanitarno-socjalne na stadionie Orła (łączna kwota to 5 mln 400 tys. zł). Wybudowane mają być także kolejne drogi: Jana Kantego w Kcyni oraz w Szczepicach, Grocholinie i odcinek Żurawia-Włodzimierzewo (łącznie 2 mln zł), ponadto budowa ul. Czesława Miłosza i Marii Konopnickiej (ponad 1 mln zł), droga w Słupowcu (680 tys. zł). Na remont czeka świetlica wiejska w Łankowicach (dofinansowanie z PROW to 203 tys. zł). Budowane mają być kolejne chodniki, podwyższany standard oświetlenia i wymiana źródeł ciepła na ekologiczne.

- Plany są bardzo ambitne, ale czy możliwe do realizacji? - takie pytanie stawia sam Marek Szaruga. - Biorąc pod uwagę najsłabsze ogniwo budżetu na 2023 rok, jakim są wydatki bieżące spowodowane inflacją, cenami paliw, prądu i gazu, wzrostem stóp procentowych – WIBOR, wzrostem minimalnego wynagrodzenia w styczniu i lipcu, waloryzacją dla wykonawców inwestycji, podatkiem VAT na paliwa – to wielkie zagrożenia i ogromne wydatki z tym związane, a z drugiej strony zaplanowane inwestycje. W związku z tym podjęliśmy decyzję o emisji obligacji za zgodą Rady Miejskiej w kwocie ponad 8 mln zł. Pragnę zaznaczyć, że nie są to pieniądze na przejedzenie, a na inwestycje. Przecież jeżeli nie wykorzystamy już posiadanych środków z Polskiego Ładu, RPO, PROW, RFRDL to inwestycji zaplanowanych możemy nie wykonać – porostu nie będzie nas na to stać – mówi burmistrz. Dodaje, że po emisji obligacji zadłużenie gminy wyniesie 26 mln 800 tys. zł, przy dochodach gminy w wysokości ponad 91 mln zł. Takie samo zadłużenie miała gmina w 2016 roku, tyle że wówczas dochody wynosiły jedynie 45 mln zł.

- Być może jakaś inwestycja się nie uda. Będzie to zależało od tego, czy znajdą się wykonawcy i jakie będą oferty przetargowe. Jeżeli chodzi o nas, to z naszej strony zrobimy absolutnie wszystko, aby zaplanowane inwestycje wykonać – damy radę i musimy dać radę. W ciągu 8 lat byliśmy w różnych trudnych czy bardzo trudnych sytuacjach i daliśmy radę. To katastrofalny budżet w 2018 roku, pożary, nawałnice, COVID - szczepienia, pomoc uchodźcom. W 2022 roku wiele sytuacji wymagało podjęcia trudnych decyzji. Większość problemów zgłaszanych przez mieszkańców, radnych, sołtysów udało się pozytywnie rozwiązać. Staramy się reagować na bieżąco na wszystkie komunikaty od mieszkańców i te zasadne niezwłocznie realizować. Staram się być wszędzie, choć nie zawsze jest to możliwe. Nie jest to łatwe, doba ma tylko 24 godziny. Nie jestem w tej pracy sam i to nie tylko moja zasługa, że wszystko na końcu się dobrze układa. Jest to pomoc ze strony wszystkich pracowników urzędu oraz wszystkich ludzi dobrej woli – podsumowuje Marek Szaruga.

Żródło:  

Oceń artykuł: 3 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • -13 (29)

  Zawiedziony, w dniu 04-02-2023 19:59:11 napisał:

  Cały czas przewijany temat to oczyszczalnia i Centrum Kultury bo faktycznie czym tu się pochwalić i dobrego jeszcze zmiany oświetlenia na energooszczędne , to tak jakby się chwalić iż w toaletach szkolnych jest papier , Kcynia się cofa i to w błyskawicznym tempie , spójrzmy na Gołańcz , Sadki i Mroczę która ma największy sukces w pozyskiwaniu środków unijnych , nudne są już te tematy z oczyszczalnią i Centrum Kultury. Każdy jest oceniany w pracy z osiągów Pana Burmistrzu osiągi wyglądają bardzo kiepsko !! Składanie kwiatków i robienie sobie zdjęć przy kupce węgla to nie wszystko.

  odpowiedz

  • 4 (18)

  Tomek_od_lifeow-prowadzacy_sklepik, w dniu 04-02-2023 21:30:09 napisał:

  Brawo Panie Burmistrzu bardzo duza ilosc inwestycji mysleee że inne gminy mogą tylko nam zazdrościć tak dobrego włodarza. Idźmy naprzód, dziękuję za zaangażowanie

  odpowiedz

  • -9 (13)

  proste, w dniu 04-02-2023 23:29:52 napisał:

  bzdury

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Winiary, w dniu 06-02-2023 17:54:11 napisał:

  Trzeba wymienić stare latarnie sodowe na ledy. Wyjdzie każdemu na plus. Ale oczywiście zamiast postawić je w miejscu faktycznie potrzebnym, to gmina walnęła nowe latarnie na dróżce koło MOPSU. Już lepiej by je dać do parku miejskiego. Kolejna kwestia infrastuktura to ul. libelta już alsfalt się psuje. Tak samo osiedle ul. Asnyka, Zielona, Powstańców i trylinka na nowej. Samochody się aż trzęsą jeżdząc po drodze z lat 80. Trzeba myśleć o priorytetach, gdzie jest największy ruch i jednocześnie najsłabszy stan dróg. Co będzie z młynem?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Jo, w dniu 06-02-2023 23:08:59 napisał:

  Jeszcze by się przydało do zamierzeń dopisać zmianę burmistrza, i jego radnych zasiadających na stołkach po kilkanaście lat, bo obecnie zabija się wszystko w gminie Kcynia, nie ma żadnej przedsiębiorczości, a z tego co wiadomo to burmistrz łapówki bierze żeby tak było

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Konstrukcje stalowe
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)