Pierwszy kontakt ze służbą. Intensywne szkolenie ochotników

fot. powierzone
W piątek rano bramę koszar 82 blp na terenie 2 Pułku Inżynieryjnego w# Inowrocławiu przekroczyło blisko 100 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla wielu z nich to pierwszy kontakt z służbą. Przed nimi intensywne, szesnastodniowe, szkolenie.
Chcą służyć Ojczyźnie
W piątek rano bramę koszar na ul. Dworcowej w Inowrocławiu przekroczyli kolejni kandydaci do służby w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony. Przez najbliższe 16 dni będą uczyć się żołnierskiego rzemiosła, m.in.: podstaw terenoznawstwa, taktyki lekkiej piechoty, podstaw strzelectwa, pierwszej pomocy i musztry żołnierskiej. Po zakończonej nauce czeka ich egzamin- pętla taktyczna. Finałem będzie przysięga wojskowa 17 czerwca br.
„W sumie to nie do końca wiem, czego się spodziewać. Spodziewam się wszystkiego. Zachęcił mnie do wstąpienia kolega, który już służy w WOT i z takim entuzjazmem opowiadał i o szkoleniu podstawowym i o późniejszych rotacjach, że też postanowiłam wstąpić. Na pewno odkryję w sobie nowe możliwości.”- mówi blisko czterdziestoletnia Magda, na co dzień konsultantka klienta w banku.
„Przyszedłem nadrobić zaległości wobec armii, odsłużyć obowiązek dla Ojczyzny. Wcześniej nie odbyłem zasadniczej służby wojskowej. Teraz jest ten czas”- zaznaczył czterdziestosiedmioletni Adam, który chce przede wszystkim nabyć podstawowych umiejętności posługiwania się bronią i wypracować bezpieczne reakcje i mechanizmy zachowań.
Dla wielu uczniów i studentów WOT daje możliwość nauki i służby jednocześnie. Decyzję o zaciągnięciu do tego rodzaju formacji ze względu na możliwość łączenia wielu aktywności podjął m.in. 20 letni Damian- mistrz Polski w wioślarstwie. Na co dzień uprawia zawodowo sport i nie miałby możliwości łączenia służby i treningów, gdyby wybrał inny rodzaj wojsk. Przyznaje, że gdy przestanie już ćwiczyć być może zwiąże się z wojskiem zawodowo. Teraz jednak treningi są dla niego najważniej.
WOT daje też możliwość służby osobom, które już wcześniej miały przeszkolenie wojskowe lub służyły zawodowo i obecnie przebywają na emeryturze. Do żołnierzy, którzy wracają do służby jest kierowane intensywne, ośmiodniowe szkolenie, również zakończone egzaminem- pętlą taktyczną.
Decyzję o zasileniu szeregów 8.K-PBOT pomimo 32 lat służby podjął starszy chorąży sztabowy Andrzej, który służył wcześniej w 56 bazie lotniczej. Podkreślił, że wierzy, że jego doświadczenie przyda się młodszym kolegom a i nie wyklucza, że on sam się jeszcze czegoś nowego nauczy.
„Wstępują bardzo różne osoby. W różnym wieku i naprawdę większość daje radę znieść trudności zarówno psychicznie, jak i fizycznie, o ile mają determinację i chcą być żołnierzami.”- podsumował dowódca szkolenia podstawowego por. Krystian Plichta z 82 blp w Inowrocławiu.
Materiał: ppor. Julia Rozworowska-Wolańska
Galeria





Czytaj również
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- Pomoc dla ofiar przemocy. Bezpłatna linia i spotkania ze specjalistami
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
- Coraz więcej ojców na urlopie rodzicielskim. Wzrost jest znaczny
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 03-06-2023 13:41:27 napisał:
odpowiedz
boss, w dniu 03-06-2023 21:18:19 napisał:
odpowiedz
Mieso, w dniu 04-06-2023 08:03:42 napisał:
odpowiedz
Ochotnik, w dniu 04-06-2023 09:08:42 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!