Pięciodniowe szkolenie. Pilotażowy kurs instruktorów C-IED

fot. powierzone
W dniach 10-14 lipca br. w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbył się #pilotażowy kurs instruktorów przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym C-IED. W pięciodniowym szkoleniu zorganizowanym we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski.
„W czasie działań wojennych improwizowane ładunki wybuchowe stanowią nierozłączny element pola walki. Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie naszej dotychczasowej oferty kursów dla specjalności sapera. Obecnie realizujemy pilotażową edycję tego szkolenia, dzięki czemu po jego zakończeniu otrzymamy od żołnierzy informacje zwrotne, które pozwolą nam na jego udoskonalenie, a następnie wpisanie w stały ramowy program kursów organizowanych przez CSWOT” - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT.
W czasie 5-dniowych zajęć żołnierze poznawali między innymi budowę różnorodnych improwizowanych ładunków wybuchowych, a także miejsca w jakich najczęściej są stosowne. Kursanci ponadto praktycznie zapoznani zostali z różnorodnymi procedurami związanymi ze sprawdzeniem i rozpoznaniem terenu, a także wykrywaniem oraz zabezpieczaniem miejsc i urządzeń potencjalnie niebezpiecznych.
„Szkolenie znacząco poszerza naszą wiedzę i umiejętności. Jest ono zorganizowane w sposób bardzo dobry i osobiście cieszę się, że mam możliwość wzięcia udziału w tej pilotażowej edycji. Instruktorzy przekazują nam bardzo dużo cennych wskazówek nie tylko dotyczących działania i wykrywania improwizowanych ładunków wybuchowych, ale przede wszystkim prowadzenia zajęć jako instruktor i odpowiedzialności za bezpieczeństwo żołnierzy na zajęciach, które będziemy w przyszłości prowadzić w swoich Brygadach” - dodał żołnierz z 5 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej.
Kurs instruktorów przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym C-IED jest kolejnym szkoleniem przeznaczonym dla saperów jakie realizowane jest w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Po zdaniu egzaminów końcowych i powrocie do swoich macierzystych jednostek wojskowych Terytorialsi będą mogli przekazywać zdobytą wiedzę kolejnym żołnierzom.
„Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym kursie. Uważam, że każdy żołnierz powinien przejść takie szkolenie. Nie dość, że dzięki niemu zyskujemy ogrom nowej wiedzy, to jeszcze nabywamy mnóstwo doświadczenia, które w sytuacji wystąpienia konfliktu zbrojnego może uratować komuś życie” - podsumowała kursantka z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. CSWOT zajmuje się przygotowaniem żołnierzy OT do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów, dowódców kompanii, szkolenia bojowe (taktyczne) i specjalistyczne.
Materiał: ppor. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
Galeria



Czytaj również
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
- Coraz więcej ojców na urlopie rodzicielskim. Wzrost jest znaczny
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Dotacja dla podmiotów ratownictwa wodnego. Wojewoda przekazał pieniądze
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 15-07-2023 11:46:08 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!