Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

09 stycznia 2022

Od wielkiego pożaru mija 6 lat. Nadal trwa wywożenie odpadów

fot. archiwum

fot. archiwum

29 marca 2016 – tę datę bardzo dobrze pamiętają mieszkańcy Karmelity i Kcyni. Tego dnia doszło do # pożaru składowiska odpadów na terenie dawnej cegielni. Przez prawie 6 lat trwała walka o uprzątnięcie terenu. Dziś można powiedzieć, że mieszkańcy wygrali.

Wiosenny pożar z 2016 roku gaszony był tydzień. Paliły się odpady, konkretnie mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury i tektury. Sprawa uprzątnięcia terenu po pożarze trwała bardzo długo, prawie 6 lat.
Przez ten czas trwało „przerzucanie się” pismami ze spółką Ekopoz, ministrem klimatu itp. Ostatnie pismo z prośbą o pomoc burmistrz Kcyni Marek Szaruga wysłał do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w lipcu tego roku. Włodarz prosił o interwencję w sprawie dwóch składowisk odpadów zlokalizowanych na terenie gminy Kcynia – właśnie w Karmelicie i Dziewierzewie, gdzie również znajdują się odpady inne niż niebezpieczne i od lat są pozostawione przez podmioty prowadzące działalności w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów.

Po pomoc do ministra
– Działalność prowadzona na terenie byłej cegielni w Karmelicie przez spółkę Ekopoz od samego początku budziła wiele kontrowersji i skarg okolicznych mieszkańców. Dotyczyły one prowadzonej rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych przy wykorzystaniu odpadów zwożonych pod osłoną nocy, jak i zwożenia oraz magazynowania odpadów na terenie pomiędzy budynkami po byłej cegielni bezpośrednio przy drodze powiatowej i kilkadziesiąt metrów od bloków mieszkalnych. Odpady, z powodu braku miejsca, wpychane były nawet do zniszczonych budynków i ugniatane ciężkim sprzętem” – czytamy w piśmie burmistrza Kcyni Marka Szarugi do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

Burmistrz dalej wyjaśnia, że odpady, zgodnie z tym, na co pozwolenie wydał starosta nakielski, miały być magazynowane w hali namiotowej i w kontenerach pod drewnianą wiatą, co nie zostało spełnione. – Wielokrotnie kierowane przez tutejszy Urząd prośby o interwencje do organów ochrony środowiska wyższego szczebla (starosta nakielski, WIOŚ w Bydgoszczy) oraz prowadzone przez te organy kontrole, nie uchroniły tego miejsca przed ogromną tragedią, jaką był poważny pożar zgromadzonych odpadów, gaszony z wielkim trudem przez kilkadziesiąt jednostek OSP i PSP od 29 marca do 5 kwietnia 2016 roku” – stwierdzono w dokumencie.

Ekopoz deklaruje
Ekopoz jest spółką w trakcie restrukturyzacji, a jej zarządcą jest aktualnie mecenas Arkadiusz Sawala. Mecenas wyjaśnia, że powierzchnia przeznaczona na zbieranie i przetwarzanie odpadów to około 8000 m2, a w lipcu tego roku zajęte było około 1500 m2 powierzchni. Na terenie dawnej cegielni zbierane były odpady z fabryki papieru Mondi Świecie w postaci 15-20 metrowych warkoczy zawierających w sobie drut i folię. – Liczne kontrole nie wykazywały nieprawidłowości. W wyniku pożaru spółka poniosła straty w wysokości blisko 1,5 miliona złotych. Prowadzone było prokuratorskie śledztwo, które wskazało i ukarało winnego – był to pracownik firmy zewnętrznej, który dopuścił się zaniedbania w czasie naprawy urządzeń na terenie dawnej cegielni – wyjaśnia mecenas.
Po pożarze spółka musiała rozebrać niektóre obiekty budowlane, w tym komin, odbudować wewnętrzną linię energetyczną oraz oczywiście uporządkować odpady, które w trakcie trwania akcji gaśniczej były wielokrotnie przewożone z miejsca na miejsce. Działalność spółki została wznowiona w 2017 roku, jednak okazało się, że odpad po pożarze jest bardzo trudny do przetworzenia i jest to kosztowne oraz długotrwałe. Mimo tego w 2017 roku odpady były przetwarzane, a w dalszych latach przekazywane innym podmiotom. Jeszcze w 2017 roku ponad 3000 ton, w 2018 – ponad 1500 ton oraz w 2021 roku – 124 tony.

Arkadiusz Sawala wyjaśnia, że na dzień 30 czerwca 2021 na terenie Ekopozu w Karmelicie pozostało 876 ton odpadów. – Rzeczywista ilość odpadu, według oceny wzrokowej, jest jednak znacznie mniejsza, szacowana na około 500 ton, gdyż część odpadu uległa spaleniu oraz odpad charakteryzował się bardzo dużą wilgotnością, która w czasie magazynowania w hałdzie na placu odparowała – mówi. Sawala dodaje, że finanse spółki w latach 2018 i 2019 nie pozwalały na usunięcie wszystkich odpadów, a od lutego 2020 roku spółka jest w restrukturyzacji. – Przyjęte działania doprowadziły do uporządkowania finansów na tyle, że możliwe będzie usunięcie odpadów zmagazynowanych na tym terenie. W związku z poprawą sytuacji finansowej spółka przeprowadziła próbne dostawy odpadu do odbiorców: 84 tony w marcu i 40 ton w lipcu br. Spółce zależy na usunięciu odpadów ze względu na planowany podział i sprzedaż części nieruchomości znajdującej się w sąsiedztwie składowanych odpadów. Sąsiedni teren będzie bardziej atrakcyjny do sprzedaży po usunięciu odpadów i uporządkowaniu najbliższej okolicy. Spółka zamierza i zobowiązuje się do usunięcia odpadów ze wskazanego terenu do końca bieżącego roku – deklaruje Sawala.

Rzeczywiście wywożą
Włodarz gminy Kcynia podzielił się tą dobrą wiadomością z mieszkańcami na ostatniej sesji kcyńskiej Rady Miejskiej. Marek Szaruga wraz z pracownikami referatu ochrony środowiska kcyńskiego ratusza wizytował teren w Karmelicie i potwierdził, że wywózka odpadów rzeczywiście trwa. – To bardzo dobra informacja, zostało nam więc jeszcze jedno wysypisko – w Dziewierzewie – mówi burmistrz.

Źródło: 

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (13)

    Dziadek1, w dniu 09-01-2022 20:40:38 napisał:

    przy okazji wywózki niszczone są pobocza ,chodniki i nowo położona nawierzchnia z odcinkiem oddzielającym asfalt od chodnika

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Kolo, w dniu 10-01-2022 11:12:57 napisał:

    Najlepiej oczyścić wszystkie uchybienia składowania, jedną niewinną osobą, która tam się pojawiła by coś naprawić... ktoś łyka te kłamstwa? Większość takich składowisk ulega cudownie utylizacji odpadów poprzez spalenie w postaci zapruszenia ognia... dziwne, że ten proceder jest na terenie całego kraju... grube miliony za gospodarowanie odpadami, podpalenie i problem znika... Ale wiadomo, masz pieniądze, wyrok sądu na swoją korzyść zawsze kupisz.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)