Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

04 sierpnia 2023

Numer 19 111 źródłem informacji dla każdego kierowcy. Infolinia drogowa

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

Wakacje to czas szczególnego natężenia ruchu drogowego, czego efektem jest #zwiększone ryzyko nieprzewidzianych wydarzeń podczas podróży. Korki, kolizje czy czasowa zmiana organizacji ruchu niejednokrotnie mogą skomplikować dotarcie do wyznaczonego celu. Jak uniknąć utrudnień na trasie? Wystarczy skorzystać z ogólnopolskiej infolinii drogowej 19 111.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie podróż - nie tylko tą wakacyjną - bez nawigacji GPS. Jednak to właśnie numer 19 111 jest dla kierowców źródłem niezawodnej informacji o sytuacji na drogach krajowych, w tym m.in. o planowanych, jak i pojawiających się nagle utrudnieniach, przejezdności dróg, a także o pracach drogowych.

Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu

Ogólnopolską infolinię drogową uruchomiliśmy przed Euro 2012. Nowy pięciocyfrowy numer zastąpił używany poprzednio tradycyjny warszawski numer. Tak jak poprzednio dostępny jest dla wszystkich kierowców i osiągalny z całego kraju ze wszystkich sieci zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych. Osoba dzwoniąca na 19 111 łączy się z działającym całą dobę, siedem dni w tygodniu, Punktem Informacji Drogowej (PID) w centrali GDDKiA, który na bieżąco zbiera informacje z 16 wojewódzkich oddziałów GDDKiA. W przypadku gdy linia jest zajęta, połączenie jest przekierowywane losowo do jednego z 16 oddziałowych PID-ów.

W pierwszej kolejności to właśnie operatorzy z centrali udzielą informacji, a w razie potrzeby uzyskają bardziej szczegółowe dane z oddziałowych PID-ów, ewentualnie przekierują rozmowę do właściwego oddziału.

Coś więcej niż źródło informacji

Dzwoniąc pod numer 19 111 możemy nie tylko uzyskać informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również przekazać operatorowi wiadomość, np. dotyczącą uszkodzonych elementów infrastruktury drogowej lub innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu, którą zauważymy podczas jazdy. W rozmowie z operatorem PID podajmy numer drogi którą jedziemy, lokalizację na podstawie pikietażu ze słupków drogowych oraz kierunek, w którym zmierzamy. Pamiętajmy również, że 19 111 nie jest numerem alarmowym. W sytuacjach nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych, należy wybrać numer 112.

Współdziałanie z uczestnikami ruchu drogowego jest dla nas szczególnie cenne. To właśnie kierowcy są najszybszym źródłem wiedzy o niebezpiecznych zdarzeniach, do jakich doszło na drodze.

Ponad 5 tys. połączeń miesięcznie

Przekazywane przez pracowników infolinii informacje są potwierdzone i zweryfikowane przez odpowiednie służby. PID-y otrzymują dane nie tylko od użytkowników dróg, ale także od Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz od operatorów numeru alarmowego 112.

O możliwości skorzystania z naszej infolinii przypominamy poprzez znaki ustawione przy drogach oraz komunikaty wyświetlane na tablicach zmiennej treści. Szczególnie w wakacje, ferie zimowe i długie weekendy numer 19 111 cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszym półroczu 2023 r. wybierano go blisko 5 tys. razy miesięcznie.

Podkreślmy, nie udzielamy informacji o warunkach ruchu na drogach innych zarządców czy wysokości opłat za pokonanie płatnych odcinków autostrad. Pracownicy PID nie dowożą też paliwa do pojazdów unieruchomionych na trasie, a takie prośby czasem zgłaszane są za pośrednictwem nr 19 111.

Informacje o utrudnieniach, lokalizacjach Miejsc Obsługi Podróżnych, stacji paliw i punktów ładowania pojazdów elektrycznych znajdziesz także  pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.

Materiał: GDDKiA

Oceń artykuł: 6 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    Ja, w dniu 05-08-2023 10:14:40 napisał:

    GPS nie jednego wyprowadziło w pole nr drogi miejscowość i dojeżdżam do celu bez GPS -u

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Budowa magazynów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)