Numer 19 111 źródłem informacji dla każdego kierowcy. Infolinia drogowa

fot. GDDKiA
Wakacje to czas szczególnego natężenia ruchu drogowego, czego efektem jest #zwiększone ryzyko nieprzewidzianych wydarzeń podczas podróży. Korki, kolizje czy czasowa zmiana organizacji ruchu niejednokrotnie mogą skomplikować dotarcie do wyznaczonego celu. Jak uniknąć utrudnień na trasie? Wystarczy skorzystać z ogólnopolskiej infolinii drogowej 19 111.
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie podróż - nie tylko tą wakacyjną - bez nawigacji GPS. Jednak to właśnie numer 19 111 jest dla kierowców źródłem niezawodnej informacji o sytuacji na drogach krajowych, w tym m.in. o planowanych, jak i pojawiających się nagle utrudnieniach, przejezdności dróg, a także o pracach drogowych.
Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu
Ogólnopolską infolinię drogową uruchomiliśmy przed Euro 2012. Nowy pięciocyfrowy numer zastąpił używany poprzednio tradycyjny warszawski numer. Tak jak poprzednio dostępny jest dla wszystkich kierowców i osiągalny z całego kraju ze wszystkich sieci zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych. Osoba dzwoniąca na 19 111 łączy się z działającym całą dobę, siedem dni w tygodniu, Punktem Informacji Drogowej (PID) w centrali GDDKiA, który na bieżąco zbiera informacje z 16 wojewódzkich oddziałów GDDKiA. W przypadku gdy linia jest zajęta, połączenie jest przekierowywane losowo do jednego z 16 oddziałowych PID-ów.
W pierwszej kolejności to właśnie operatorzy z centrali udzielą informacji, a w razie potrzeby uzyskają bardziej szczegółowe dane z oddziałowych PID-ów, ewentualnie przekierują rozmowę do właściwego oddziału.
Coś więcej niż źródło informacji
Dzwoniąc pod numer 19 111 możemy nie tylko uzyskać informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również przekazać operatorowi wiadomość, np. dotyczącą uszkodzonych elementów infrastruktury drogowej lub innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu, którą zauważymy podczas jazdy. W rozmowie z operatorem PID podajmy numer drogi którą jedziemy, lokalizację na podstawie pikietażu ze słupków drogowych oraz kierunek, w którym zmierzamy. Pamiętajmy również, że 19 111 nie jest numerem alarmowym. W sytuacjach nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych, należy wybrać numer 112.
Współdziałanie z uczestnikami ruchu drogowego jest dla nas szczególnie cenne. To właśnie kierowcy są najszybszym źródłem wiedzy o niebezpiecznych zdarzeniach, do jakich doszło na drodze.
Ponad 5 tys. połączeń miesięcznie
Przekazywane przez pracowników infolinii informacje są potwierdzone i zweryfikowane przez odpowiednie służby. PID-y otrzymują dane nie tylko od użytkowników dróg, ale także od Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz od operatorów numeru alarmowego 112.
O możliwości skorzystania z naszej infolinii przypominamy poprzez znaki ustawione przy drogach oraz komunikaty wyświetlane na tablicach zmiennej treści. Szczególnie w wakacje, ferie zimowe i długie weekendy numer 19 111 cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszym półroczu 2023 r. wybierano go blisko 5 tys. razy miesięcznie.
Podkreślmy, nie udzielamy informacji o warunkach ruchu na drogach innych zarządców czy wysokości opłat za pokonanie płatnych odcinków autostrad. Pracownicy PID nie dowożą też paliwa do pojazdów unieruchomionych na trasie, a takie prośby czasem zgłaszane są za pośrednictwem nr 19 111.
Informacje o utrudnieniach, lokalizacjach Miejsc Obsługi Podróżnych, stacji paliw i punktów ładowania pojazdów elektrycznych znajdziesz także pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.
Materiał: GDDKiA
Czytaj również
- Coraz więcej ojców na urlopie rodzicielskim. Wzrost jest znaczny
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Dotacja dla podmiotów ratownictwa wodnego. Wojewoda przekazał pieniądze
- Nowa tablica dalszego trwania życia. Ważna dla osób przechodzących na emeryturę
- Loty do Frankfurtu z Bydgoszczy. Już od niedzieli
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 05-08-2023 10:14:40 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!