"Nie" dla wiatraków w gminie. Ponad 400 podpisów pod petycją!

W czasie czerwcowej sesji, jedna z uchwał# dotyczyła przystąpienia gminy Szubin do sporządzenia planu ogólnego. Już na samym początku tej procedury, zgłoszono sprzeciw wobec planowanej budowy farm wiatrowych na terenie gminy.
W czerwcu odbyła się sesja Rady Miejskiej w Szubinie, a jednym z jej punktów obrad było wyrażenie przez radnych zgody na przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego gminy Szubin. Plan ogólny, to nowy rodzaj dokumentu, który w skrócie jest obowiązkowym dokumentem planistycznym i obejmuje obszar gminy. Plan ogólny zastąpi studium. Gminy będą musiały mieć plany ogólne do końca 2025 roku. Plan ten wyznaczy strefy, gdzie będzie można prowadzić określoną działalność. Wyznaczona będą strefy - rolna, mieszkaniowa, przemysłowa i inne. Na podstawie planu ogólnego będą wydawane warunki zabudowy i opracowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
„To nie jest wniosek na teraz”
Radny Rady Miejskiej w Szubinie Roman Danielewski w czasie obrad, przy procedowaniu uchwały dotyczącej planu ogólnego złożył wniosek formalny o to, aby w planie ogólnym, a także w planach zagospodarowania przestrzennego nie były uwzględniane budowy farm wiatrowych. Sekretarz gminy Renata Kabulla poinformowała jednak, że na składanie takich wniosków jest za wcześnie, a dopiero w trakcie konsultacji nad projektem planu ogólnego najlepiej jest składać. – To jest wniosek formalny, którego nie ma w uchwale. Ta uchwała dotyczy tylko jednego - przystąpienia. Po tym przystąpieniu wtedy możemy składać wnioski. Będziemy takie wnioski rozpatrywać tworząc ten plan. To nie będzie miesiąc, dwa, trzy, pół roku. To nie będzie rok. Ten plan trzeba będzie z wszystkimi uzgodnić, będzie wyłożenie publiczne. Wszyscy będą mogli się wypowiedzieć. Nie możemy wnioskować do czegoś, czego nie ma. Nawet go nie zaczęliśmy robić. To nie jest wniosek na teraz – wyjaśnił burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.
Radny obawiał się jednak, że później będzie z kolei już za późno na składanie takich wniosków. – Według mnie to jest właśnie ten czas. Będą przygotowania do planów zagospodarowania - to są pewne koszty, robota. Kiedy za pół roku postawię wniosek, to burmistrz wtedy powie, że już jest za późno, bo ponieśliśmy koszty i że trzeba było wcześniej – podkreślił radny Danielewski. Sekretarz gminy przekazała, że w takiej formie, w jakiej chciał złożyć wniosek radny, nie ma możliwości, a radny musiałby złożyć zapis o nieuwzględnianiu budowy farm wiatrowych, ale w projekcie uchwały dotyczącej przystąpienia do planu ogólnego gminy. Z kolei radca prawny gminy wyjaśnił, że taka zmiana nie ma podstawy prawnej, a przystąpienie do planu ogólnego to tylko uchwała intencyjna. Wniosek został poddany pod głosowanie, chociaż i tak był niezgodny z prawem. W głosowaniu nad tym wnioskiem, 11 radnych było przeciwnych jego przyjęciu, były trzy głosy za i jeden głos wstrzymujący się. Wniosek radnego nie przeszedł, a radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do planu ogólnego gminy bez zapisu o wiatrakach.
Mieszkańcy chcą zakazu budowy wiatraków
Informacja o sprzeciwie wobec budowy farm wiatrowych w części gminy Szubin została zaakcentowana. Tym bardziej, że do tego została jeszcze złożona petycja do radnych i do burmistrza. Petycja została podpisana przez 402 osoby - mieszkańców wsi Retkowo, Koraczewko, Ciężkowo, Wrzosy, Chraplewo, Smarzykowo, Dąbrówka Słupska, Królikowo, Wąsosz. W piśmie, mieszkańcy oczekują, żeby w planach zagospodarowania przestrzennego został wpisany zakaz budowy elektrowni wiatrowych w południowo-zachodniej części gminy Szubin. W petycji podano kilka argumentów przeciw lokalizowaniu farm wiatrowych w sąsiedztwie siedlisk ludzkich. Budowa wiatraków zdaniem składających petycję zablokuje możliwość budowy budynków mieszkalnych i rozbudowę już istniejących, sprzedaż nieruchomości będzie praktycznie niemożliwa, bo nie będzie chętnych na zakup domu w sąsiedztwie wiatraków o wysokości do 230 metrów. Mieszkańcy, w złożonym piśmie powołali się także na to, że możliwy negatywny wpływ wiatraków na zdrowie nie jest zbadany. Poza tym, zwracano uwagę na zakłócanie fal radiowych, hałas jaki generują wiatraki, obecność rzadkich gatunków roślin i zwierząt na terenie, na którym miałyby powstać farmy wiatrowe. Petycja została rozpatrzona przez komisję skarg, wniosków i petycji w radzie. Komisja wezwała adresatów petycji do złożenia wyjaśnień. Natomiast burmistrz Szubina przekazał tę petycję do rozpatrzenia radzie miejskiej. Termin na jej rozpatrzenie wyznaczono na początek września. Złożony przez radnego Danielewskiego wniosek oraz petycja z podpisami kilkuset mieszkańców jest kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że spora grupa mieszkańców gminy Szubin sprzeciwia się powstawaniem wiatraków na jej terenie. Procedury dopiero się rozpoczęły, mieszkańcy będą mieli swój udział w tworzeniu dokumentów planistycznych i dopiero wtedy tak ważny będzie ich głos. Jeżeli zależy im na zablokowaniu możliwości budowy farm wiatrowych w gminie, muszą trzymać rękę „na pulsie” i analizować kolejne kroki tworzenia planu ogólnego oraz innych dokumentów planistycznych w gminie Szubin.
Źródło:
Czytaj również
- Zasłużeni dla regionu. Uroczystość wręczenia odznaczeń
- I zawody w ratownictwie technicznym. Udział wzięło 20 komend straży pożarnej
- Powstaną nowe kluby seniora. Przyznano granty na ponad 2 mln zł
- Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab
- Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Apel Pamięci w Potulicach
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad
serdek, w dniu 11-07-2024 10:18:53 napisał:
odpowiedz
Kamil, w dniu 11-07-2024 10:51:19 napisał:
odpowiedz
a, w dniu 11-07-2024 11:32:54 napisał:
odpowiedz
zaścianek, w dniu 11-07-2024 11:38:41 napisał:
odpowiedz
Mieszko, w dniu 11-07-2024 18:51:11 napisał:
odpowiedz
wiatrakom NIE!, w dniu 11-07-2024 20:35:13 napisał:
odpowiedz
Do mieszko, w dniu 11-07-2024 22:58:50 napisał:
odpowiedz
Drako, w dniu 12-07-2024 08:39:36 napisał:
odpowiedz
Znawca, w dniu 12-07-2024 10:11:56 napisał:
odpowiedz
Pawka, w dniu 13-07-2024 02:32:36 napisał:
odpowiedz
Znawca, w dniu 13-07-2024 10:07:54 napisał:
odpowiedz
Cuda, w dniu 14-07-2024 13:41:28 napisał:
odpowiedz
Twój wybór!, w dniu 14-07-2024 15:27:30 napisał:
odpowiedz
ja, w dniu 15-07-2024 10:59:55 napisał:
odpowiedz
Znawca, w dniu 16-07-2024 11:32:04 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!