Dziś mamy 15 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

30 stycznia 2023

Mityng Copernicus Cup. Gwiazdy lekkiej atletyki z całego świata

fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Gwiazdy polskiej i światowej lekkoatletyki, medaliści najważniejszych imprez lekkoatletycznych Europy i świata spotkają się po raz kolejny# w Toruniu podczas Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Copernicus Cup (8 lutego).

W Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej, prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i organizatora mityngu Krzysztofa Wolsztyńskiego i bydgoskiego tyczkarza Pawła Wojciechowskiego, odbył się dziś (30 stycznia) briefing prasowy poprzedzający wydarzenie. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest partnerem zawodów i wspiera finansowo ich organizację.

- Jak co roku mityng Copernicus Cup przyciągnie do naszego regionu gwiazdy lekkiej atletyki z całego świata. Jestem przekonany, że perfekcyjne przygotowanie i realizacja dorocznego wydarzenia będzie potwierdzeniem tego, że w pełni zasługujemy także na możliwość organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026 – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński zapewnił, że emocji nie zabraknie, a w Arenie Toruń zaprezentują się największe gwiazdy Królowej Sportu. W biegu na 800 metrów pań zmierzą się wicemistrzyni olimpijska z Tokio Brytyjka Keely Hodgkinson z trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Eugene Kenijką Mary Moraa i czwartą w tych zawodach Etiopką Diribe Welteji.

W skoku w dal panów rywalizować będą m.in. mistrz olimpijski z Tokio Grek Miltiadis Tentoglou, trzeci w stolicy Japonii Maykel Massó z Kuby i brązowy medalista ostatnich halowych mistrzostw świata w Belgradzie Amerykanin Marquis Dendy.

W biegu na 60 metrów przez płotki nasza mistrzyni Europy z Monachium Pia Skrzyszowska zmierzy się z wicemistrzynią Starego Kontynentu Węgierką Luką Kozak i wicemistrzynią świata Jamajką Britany Anderson. Świetnie zapowiada się także konkurs tyczkarzy, w którym nasz Piotrek Lisek powalczy m.in. z mistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro i brązowym medalistą z Tokio Brazylijczykiem Thiago Brazem, czy brązowym medalistą mistrzostw świata z Eugene Filipińczykiem Ernestem Obieną.

Nie zabraknie zawodniczek i zawodników z Kujaw i Pomorza. Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) – medalistka halowych MŚ i mistrzostw Europy w sztafecie 4x400 m wystąpi w biegu na 400 m. Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) i Mateusz Kołodziejski (Zawisza Bydgoszcz) postarają się zdominować konkurs skoku wzwyż. Wicemistrzyni Europy w sztafecie 4x100 m – Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz) wystartuje w biegu na 60 m. Nasza utytułowana wieloboistka Adrianna Sułek (KS Brda Bydgoszcz) tym razem powalczy w biegu na 60 m ppł. Paweł Wojciechowski rywalizować będzie w skoku o tyczce a Patryk Sieradzki (obaj Zawisza Bydgoszcz) w biegu na 800 m. Więcej na oficjalnej stronie zawodów

- Rozwój lekkiej atletyki w naszym województwie wspieramy nie tylko podczas imprez promujących – podkreśliła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, wskazując na działania samorządu województwa w tej dziedzinie. – W ubiegłym tygodniu za wybitne osiągnięcia w sezonie 2022 nagrody otrzymało 26 lekkoatletów, kolejnych 19 otrzyma stypendia sportowe na ten rok. Ponadto od 2014 roku wspieramy finansowo projekt „Lekkoatletyka dla każdego”.

W ramach nowej perspektywy unijnej Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-27 dofinansujemy budowę pięciu bieżni lekkoatletycznych w Aleksandrowie Kujawskim, Nakle nad Notecią, Golubiu-Dobrzyniu, Żninie i Lipnie. Planujemy także realizację projektu promocyjnego „Lekkoatleci Kujaw i Pomorza na drodze do Paryża 2024”.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zgłosił kandydaturę do organizacji Halowych Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce Kujawy Pomorze 2026. W lutym przed Radą World Athletic zostanie zaprezentowany film promocyjny, a w marcu zapadnie decyzja o wyborze organizatora imprezy. W tym kontekście bardzo istotna jest budowa hali treningowej w Bydgoszczy, która będzie zapleczem noclegowym i treningowym dla reprezentacji startujących w mistrzostwach. Czytaj Kujawsko-Pomorskie kandydatem do organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026

Czytaj także - Wspieramy sport w regionie

Materiał: Departament Sportu i Turystyki oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 13 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
KOBIZE
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

"Zosia z Pnia". Perełka archeologiczna regionu

W miejscowości Pień, na terenie gminy# Dąbrowa Chełmińska w powiecie bydgoskim, historia przeszłości dosłownie wychodzi z ziemi. To właśnie tam, od ponad dwóch dekad, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą intensywne badania archeologiczne, które odkrywają tajemnice codziennego życia, śmierci, a także wiary i obyczajów dawnych mieszkańców tych ziem.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

615. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Symbol zwycięstwa i jedności

15 lipca 1410 roku zapisał się na kartach historii# jako dzień jednego z najważniejszych zwycięstw w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Tego dnia wojska Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, pokonały potężny Zakon Krzyżacki w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem.

(czytaj więcej)
0

Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.

(czytaj więcej)