Dziś mamy 3 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

27 marca 2023

"Kto wie, czy nie pojawi się pozew do sądu”. Oczyszczalnia droższa o 10%

fot. MM

fot. MM

Budowa oczyszczalni w Kcyni jest praktycznie na finiszu. Cała inwestycja z pewnością nie była #prosta w realizacji, o czym kilkukrotnie informował już sam burmistrz Marek Szaruga. Okazuje się, że koszty inwestycji będą o 10% wyższe od kwoty zapisanej pierwotnie w umowie z wykonawcą. Jaki jest tego powód?

Umowna klauzula waloryzacyjna

Jedna z największych w ostatnich latach inwestycji realizowanych przez kcyński samorząd dobiega końca. Za jej realizację odpowiada konsorcjum firm Newater z Gdańska i MAS–BUD Sebastian Wdowiak z siedzibą w Ścinawie. Chodzi rzecz jasna o przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków. W ramach umowy wykonawca zobligował się do przeprowadzenia remontu istniejących budynków i instalacji, a także do budowy nowych obiektów oraz montażu wymaganych urządzeń. Wszystko to za kwotę opiewającą na niespełna 10 mln zł. Warto nadmienić, że na realizację tej inwestycji gmina Kcynia pozyskała dotację w kwocie 4 mln 869 tys. zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Czas realizacji inwestycji wydłużył się jednak o kilka miesięcy. Pierwotnie prace miały się zakończyć w grudniu minionego roku. – Roboty budowlane zgodnie z umową obejmują dokładnie 9 mln 958 tys. zł. Z tego w roku ubiegłym wypłacono wykonawcy 4 mln 867 tys. zł, do zapłaty w roku 2023 pozostało 5 mln 092 tys. zł. – Łącznie zapłaciliśmy już 80% kosztów kwalifikowanych, bo do takiego poziomu możemy ponosić wydatki. Reszta zapłaty nastąpi po zakończeniu zadania. Dodatkowe koszty tego przedsięwzięcia to opłacenie inwestora zastępczego – to kosztowało gminę nieco ponad 560 tys. zł – poinformowała skarbnik gminy Kcynia Edyta Szczurek.

Jak się jednak okazuje, nie będą to wszystkie koszty, bowiem w umowie zawartej między gminą a wykonawcą zawarto klauzulę waloryzacyjną, z której firma odpowiadająca za przebudowę oczyszczalni postanowiła skorzystać.

Firma zażądała 30%, a dostała „zaledwie” 10%

Jak poinformowała na ostatnim posiedzeniu komisji rady miejskiej Edyta Szczurek, zgodnie z umową, istnieje możliwość wypłacenia wykonawcy waloryzacji. – Nie może być to jednak kwota większa niż 10% wartości całego kontraktu. Dlatego też oszacowano ją na poziomie 903 tys. zł. Co istotne, waloryzacja przysługuje nie tylko wykonawcy głównemu, ale i zastępczemu. Jemu wypłacone zostanie 47 tys. zł. Oba wydatki musimy uwzględnić w tegorocznych wydatkach to są pozycje do zapłaty w roku 2023 – wytłumaczyła skarbniczka.

Z kolei przewodniczący kcyńskiej rady miejskiej Jan Kurant zasugerował, by gmina spróbowała „zawalczyć” o pieniądze z waloryzacji. – Rzeczywiście te firmy, które przystępowały do przetargów, mają uzasadnione bądź mniej uzasadnione racje dotyczące podwyższonych kosztów inwestycji o dany procent. Również firmy nadzorujące. Ale zastanawia mnie jedna rzecz, a mianowicie – czy my jako gmina możemy w tej kwestii upierać? O ile tak naprawdę koszty materiałów budowlanych faktycznie wzrosły i to jest fakt, to nie do końca rozumiem wzrost kosztu nadzoru. Łącznie będziemy musieli wydać praktycznie dodatkowy milion złotych. Czy może warto wystąpić na drogę sądową, by móc odstąpić od płacenia tych dodatkowych kwot? Wnioskuję w najgorszym przypadku o kolejne negocjacje – powiedział przewodniczący.

W tym miejscu głos zabrał burmistrz Kcyni Marek Szaruga, przedstawiając radnym dość ciekawą informację wynikającą z przeprowadzonych już negocjacji. – Pierwotnie firma chciała aż 30% kwoty początkowej w ramach klauzuli waloryzacyjnej ujętej w umowie, czyli miało to być trzykrotnie wyższe roszczenie od tego, na które przystaliśmy. Proszę mi wierzyć, że to nie były proste negocjacje. Trwały bardzo długo – podkreślił kcyński włodarz, którego wypowiedź została uzupełniona przez sekretarza Rafała Heftowicza. – Musimy zdać sobie sprawę z tego, że strona inwestora nie jest zadowolona z tej kwoty, którą ma otrzymać. Co może się w związku z tym wydarzyć? Otóż kto wie, czy po zakończeniu umowy nie zgłoszą się oni do sądu. To nie są proste sprawy. Firma zgodziła się na 10%, ale nie mamy pewności, czy po zakończeniu budowy nie pojawi się z jej strony pozew do sądu w tej sprawie – dodał sekretarz gminy Kcynia.

Kiedy zakończą się prace?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań w kwestii przebudowy kcyńskiej oczyszczalni ścieków. Prace pierwotnie miały się bowiem zakończyć w grudniu 2022 roku, jednakże na wniosek wykonawcy termin realizacji inwestycji został wydłużony o dwa miesiące, a co za tym idzie – oczyszczalnia powinna być już gotowa do odbioru inwestycyjnego. Jak jednak poinformował nas w rozmowie telefonicznej burmistrz Kcyni Marek Szaruga, tak się jeszcze nie stało. – Inwestycja jest na wykończeniu. Trwają tak naprawdę ostatnie prace, po których będziemy mogli przystąpić do odbioru inwestycji – powiedział kcyński włodarz.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (5)

  Promesa, w dniu 27-03-2023 10:47:55 napisał:

  Brawo dla gminy i jego włodarza walczy o każdą złotówkę

  odpowiedz

  • 1 (3)

  lis, w dniu 27-03-2023 12:14:51 napisał:

  odwracanie uwagi od źle skonstruowanej umowy - ot co...:)

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)