Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 listopada 2021

Jesienne stosowanie nawozów. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W związku z zapytaniami dotyczącymi terminów jesiennego# stosowania nawozów – przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych do 30 listopada.

W jakich sytuacjach?

I. niekorzystnych warunków pogodowych – np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy – w tych sytuacjach termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada – przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków. Rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października.

II. zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach - dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

W przypadku stosowania nawozów pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach:

1) dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha;

2) należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy

Konieczna ocena warunków pogodowych

Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. Należy jednak pamiętać o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada.

Materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    dziady, w dniu 04-11-2021 10:46:42 napisał:

    Kiedyś wystarczył obornik, wapno i grało teraz bez nawozu nie da rady. Sami się trujemy. Krzyczą, że drogie nawozy, ale czy bez nich już nie idzie nic wyhodować? Dziady nasze potrafili, a my?

    odpowiedz

    • 4 (4)

    wypasacz świń, w dniu 04-11-2021 12:01:26 napisał:

    Taaa-naturalne.Na naturalnych rolnik by poszedł całkowicie z torbami.Wszelkiej maści chemia-pestycydy leje się hektrolitrami.Kto to sprawdza,kto nadzoruje.Widział to kto by świniak w dwa miesiące przybrał na masie dla dorosłej świni karmionej tak jak karmiono za czasów prawdziwej wsi-? To samo dotyczy bydła.Przyrost masy w 3 miesiące.Tragedia.Drób-naszprycowany antybiotykami dla ludzi.Naprawdę-zdrowy bezpieczny chów,i wiemy co jemy-? Powiedzieć trucizna i randap to pikuś.Rolnik dzisiaj aby przeżyć musi uciekać się do tak barbarzyńskich metod.Naturalne nie istnieje w produkcji zbiorowej-zapamiętajcie to sobie.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Chore, w dniu 04-11-2021 16:50:18 napisał:

    Randup wycofany jest z kilku państw w tym w USA za rakotwórcze substancje. Tam też jest zobligowany do zapłaty wielkiej kary, ale u nas cisza byle jak najwięcej tego używać

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)