Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

04 lutego 2023

IMiGW informuje o sytuacji w kraju. Aktualnie wzrost stanów wody

fot. freepik

fot. freepik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazuje informację o aktualnej sytuacji pogodowej w kraju. Wiadomość ważna szczególnie# dla osób wybierających się na wypoczynek w góry.

Najgrubsza pokrywa śnieżna utrzymuje się w Tatrach na Kasprowym Wierchu jest to 155 cm, w Beskidzie Żywieckim 140 cm, w Sudetach na Śnieżce: 86 cm.

Od rana w górach dopadało około 20 cm świeżego śniegu.

Zaspy maja w górach wysokość 2 m, po zejściu lawin miąższość śniegu dochodzi do 7 m.

Zagrożenie lawinowe 4 i 3 st w górach. Śnieg pada z domieszką Krupy śnieżnej powodując, ze jest bardzo niestabilna.

Tak intensywne opady oraz silny wiatr z północy przyczyniły się do gwałtownych wzrostów stanów wody. Najbardziej dynamiczna sytuacja hydrologiczna występuje aktualnie w zlewni górnej Wisły i górnej oraz środkowej Odry, gdzie przekroczone są stany ostrzegawcze, a punktowo alarmowe. Przekroczenia stanów umownych są również notowane na rzekach Przymorza, stacjach morskich i w zlewni Bugu. Łącznie 6 alarmowych i 47 ostrzegawcze. Zostały wydane/ przedłużone ostrzeżenia hydro: 3st.(2szt.) i 2st. (16 szt.)

Do jutra rana w górach może dopadać jeszcze 10-20 cm śniegu, poza tym w najbliższym czasie prognozowane są głównie opady słabe i przelotne. W obszarach górskich silny mróz (będą wydane ostrzeżenia meteo początkowo dla obszarów górskich woj. śląskiego, małopolskiego).

Prognozowane opady nie będą miały większego wpływu na sytuację hydrologiczną podobnie jak słabnący wiatr. Stany wody będą głównie opadały tylko lokalnie w związku ze spływem wód opadowych w dół zlewni mogą zaznaczyć się krótkotrwałe wahania i wzrosty. Przekroczenia stanów umownych będą powoli ustępować. W najbliższych dniach w zlewniach karpackich dopływów Wisły stany wody mogą zostać zaburzone poprzez rozwijające się zjawiska lodowe.

Materiał: Stanowisko Kierowania PSP Nakło

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Żenua informacje, w dniu 05-02-2023 12:35:26 napisał:

  Wodę trzeba retencjinować a nie spuszczać! I co mnie obchodzi nakielska psp opowiada o śniegu w Tatrach, kolega na ferie wyjechał?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mariola, w dniu 05-02-2023 14:51:32 napisał:

  Szklanka w Nakle, koronowski spał do poludnua

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metryczka dziecka A4
20PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)