Dziś mamy 29 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

05 lutego 2023

Gmina Sadki została właścicielem statku. Nietypowa darowizna

fot. archiwum/powierzone

fot. archiwum/powierzone

Od dłuższego czasu, gmina Sadki przekazuje darowizny w postaci zużytych pojazdów dla Jednostki Ratownictwa Specjalnego# w Kowalewku. Przekazano kilkadziesiąt nadających się na złom pojazdów, co nie wszystkim się podoba. Ostatnia darowizna wzbudziła spore kontrowersje. Chodzi o pełnomorski statek!

Gmina Sadki, podobnie jak inne jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać w formie darowizny ruchomości, czyli ntp. zużyte pojazdy, które były na wyposażeniu różnych instytucji publicznych. Od kilku lat do tej gminy trafia kilkadziesiąt pojazdów - samochodów osobowych, motocykli czy pojazdów specjalistycznych jak np. koparki. Są to najczęściej wraki, pojazdy zużyte, niesprawne, które warte są tyle, co złom. Mimo tego, od kilku lat zdecydowana większość pojazdów, które trafiają jako darowizna do gminy Sadki były przekazywane dalej Jednostce Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku. Ostatnia darowizna dla gminy Sadki wzbudziła kontrowersje. Otóż, Urząd Morski w Szczecine przekazał gminie specjalistyczny statek Planeta wraz z wyposażeniem. Urząd ten próbował od ponad roku sprzedać tę jednostkę pływającą za prawie 7 mln zł, ale bezskutecznie więc w końcu zdecydowano się na darowiznę dla gminy Sadki. Planeta to pełnomorska jednostka pływająca ze stali, wyprodukowana w gdańskiej stoczni w 1982 roku. Nośność statku to 242 tony, długość 61 metrów, a wysokość 4,5 metra. Pozyskanie jednostki przez gminę, która nie ma dostępu do morza brzmi nieco niewiarygodnie. Władze gminy uznały, że podobnie jak w przypadku innych sprzętów otrzymywanych w formie darowizny, statek otrzyma jednostka JRS w Kowalewku.

"Co my z tego mamy?"

Darowizny dla JRS nie podobają się radnemu Łukaszowi Palaczowi, który już wcześniej zwracał na to uwagę, a tym razem podkreślił, że jego zdaniem przekazanie statku to wg niego absurd. – Przejmowaliśmy na rzecz Kowalewka 70 pojazdów, w drugim 50, teraz statek pełnomorski. To jest statek 61 metrów długości, tyle co nasze boisko sadkowskie w poprzek. To pełnomorski statek, który przejęliśmy i przekazaliśmy do Kowalewka. Ostatnio przeczytaliśmy, że Kowalewko zakupiło lekki samochód, pocięli te samochody, które zostały pozyskane od gminy Sadki i sprzedali je na złom. Statek też będą cieli na złom? Statek ani do Sadek, ani do Kowalewka nie dopłynie. Dziwi mnie przychylność naszej gminy we wszystkich pomysłach, jakie JRS poczynia. Dlaczego robi to za pośrednictwem naszej gminy, a nie gminy, z której jest? Dzięki naszej gminie oni organizują takie przedsięwzięcia. Dlaczego my nie pozyskujemy nic co jest nam potrzebne? Pozyskaliśmy radiowóz dla straży gminnej i to wszystko. Co będzie następne? Gmina znajduje się 150 km od morza w linii prostej, a pozyskała statek pełnomorski. To niebywały absurd. Co my z tego mamy? – zastanawia się radny.

"Uratowaliśmy kawałek historii"

Poprosiliśmy komendanta JRS w Kowalewku o wyjaśnienie sytuacji z darowizną. Okazuje się, że to JRS od początku starało się pozyskać statek, a gmina Sadki w tym pomogła. – Pozyskaliśmy Planetę za pośrednictwem gminy. Wynika to z rozporządzenia rady ministrów, zgodnie z którym takie organizacje jak JRS czyli stowarzyszenia czy fundacje, są brane pod uwagę na koniec jeżeli chodzi o przekazywanie tego typu składników majątkowych. O pozyskanie statku staraliśmy się od 2021 roku. Nie spodziewaliśmy się, że go otrzymamy, starało się o niego także muzeum w Szczecinie. Zgodę na darowiznę poza urzędem morskim musiała wydać także prokuratura generalna. W podobny sposób, na podstawie tego rozporządzenia Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej pozyskał jednostkę pływającą za pośrednictwem powiatu. Chcemy utworzyć na tym statku coś, czego jeszcze w Polsce nie ma - Morskie Centrum Szkoleń Ratowniczych, gdzie byłyby przeprowadzane szkolenia sterników, nawigatorów, płetwonurków na Bałtyku, ćwiczenia służb mundurowych takich jak OSP czy WOPR. Bliźniaczą jednostką ZODIAK dysponuje GROM, z którym współpracujemy. Planujemy także przygotować ofertę dla dzieci i młodzieży, którzy mogliby zwiedzać statek za darmo, a uczniowie Żeglugi także korzystać z zajęć dydaktycznych i poglądowych. Liczymy, że uda nam się to uruchomić przy wsparciu ze środków rządowych. Mamy kontakt z byłą załogą statku, której członkowie zadeklarowali nam nieodpłatną pomoc. Jest to ważne, że ten statek nie poszedł do huty, ale żeby działał. Myślę, że w ten sposób uratowaliśmy kawałek historii – wyjaśnia komendant JRS Krzysztof Napieralski. Oczywiście Planeta nie trafi ani do Sadek, ani do Kowalewka. Statek jest wodowany w Gdańsku, a zanim zacznie służyć, jednostka musi wykonać jeszcze wiele zadań. – Statek utracił klasę do pływania, konieczne jest jej uzyskanie, wykonanie przeglądów, uzyskania certyfikatów. Jest to duże przedsięwzięcie i duże wyzwanie, ale jestem pełen optymizmu. Liczymy, że w kwietniu uzyskamy te pozwolenia -- dodaje komendant Napieralski. Sprawa się więc wyjaśniła. Gmina Sadki po prostu pomogła jednostce pozyskać darowiznę.

Wola współpracy

Dlaczego jednak Kowalewko nie starało się, żeby statek pozyskać przy pomocy gminy Kcynia, skoro jest z jej terenu? – Wójt Sadek ma wolę współpracy z nami. Każdorazowo, kiedy staram się o uzyskanie darowizny za pomocą gminy Sadki, wójt konsultuje to z mecenasem, muszę poinformować co jednostka chce z taką darowizną zrobić. Mamy podpisane porozumienie nie tylko z gminą Sadki, ale również z gminą Kcynia, jednak u włodarza tej gminy nie ma tej woli współpracy. Pomoc otrzymujemy także z innych gmin, np. Łobżenica, Lubiewo czy Tuczno. Tam, gdzie jest przychylność ze strony władz dla naszej jednostki, staramy się o pomoc. Wójt Sadek chce współpracować, dlatego też organizowaliśmy darmowo pikniki militarne, wizyty na strzelnicy dla dzieci z gminy Sadki. Po prostu jest to w ramach współpracy. Ze strony samorządu lokalnego gminy Kcynia nie ma tej współpracy, kiedyś jeszcze za poprzednich władz pozyskiwaliśmy pojazdy wycofane z użytkowania, teraz tego nie ma, więc współpracujemy z innymi samorządami – tłumaczy komendant. Krzysztof Napieralski zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu spotka się z radnymi gminy Sadki, żeby wyjaśnić radnym zasady współpracy JRS Kowalewko z gminą Sadki.

Źródło:  

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (34) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (12)

  Stary strażak, w dniu 05-02-2023 12:19:15 napisał:

  Brawo JRS OSP Kowalewko. Niech gmina Kcynia widzi co traci. Prawda jest taka, że gdyby włodarze chcieli współpracować ,to z waszą pomocą już dawno by tabor w małych jednostkach gminnych został z waszą pomocą zmieniony, choć by w OSP Mieczkowo czy już leciwy Żuk w Chwaliszewie. Ale niema ma woli współpracy , a tylko podkładanie kłód pod nogi i ból du.y z gminnych jednostek OSP. Szczerze napiszę że byłem kiedyś również przeciwnikiem tej formacji, ale widząc ich poczynania i to jak potrafią działać na wielu płaszczyznach zmieniło moje podejście do nich. Żeby każde OSP działało tak prężnie jak Kowalewko.... Mam nadzieję że młodzież z gminy Kcynia również na tym skorzysta i będą mogły wziąć udział w napewno ciekawych jak i wiele uczących lekcjach na tej pływającej jednostce!

  odpowiedz

  • 2 (12)

  SADKI, w dniu 05-02-2023 12:24:00 napisał:

  Trzeba się głęboko zastanowić czy CBA nie miało by w tej działalności zajęcia?????

  odpowiedz

  • 0 (4)

  tajemnica, w dniu 05-02-2023 12:46:34 napisał:

  czy ktoś kiedyś kupił samochód z Dzyndzelewka ?

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Kowalewko, w dniu 05-02-2023 13:22:45 napisał:

  Do stary strażak: jakoś nie widzę żeby w gminie Sadki z którą współpracują komandosi z kowalewka był dzięki nim wymieniany tabor w jednostkach OSP a po drugie nie martw się w tym roku jednostka z mieczkowa dostanie nowy lekki wóz.

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Sprzedawca kurczaków, waty i samochodow, w dniu 05-02-2023 13:26:01 napisał:

  A kto się w gminie zajmuje drogami? Kolejny raz lodowisko na środkach w Sadkach i chodnikach. Ludzie obudźcie się, czas się za to wziąć. Czy któryś urzędnik lub radny kupował samochód z tej puli?

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Stary strażak, w dniu 05-02-2023 15:51:12 napisał:

  Do kowalewko- a czy jednostki OSP z gminy Sadki współpracują z JRS Kowalewko? Widzę że już nikt nie pamięta jak za starego burmistrza w Kcyni i tamtejszej OSP przez współpracę z Kowalewkiem gmina Kcynia jak i OSP otrzymało samochody , autobusy i je urzytkowali...

  odpowiedz

  • 4 (4)

  mieszkaniec, w dniu 05-02-2023 16:24:23 napisał:

  bo w kcyni stary czerwony beton trzyma sie mocno

  odpowiedz

  • 1 (9)

  Kasia , w dniu 05-02-2023 16:36:40 napisał:

  Przecież ten statek to żyła złota , ale także kula u nogi . Taki statek może sam na siebie zarabiać i przynieść gminie duże zyski .Gmina mogła by otworzyć statek dla zwiedzających , można by otworzyć restauracjie .A także jednodniowe rejsy .Wszystkie zyski szły by na utrzymanie statku , oraz gminę Sadki . Kowalewko mogło by zrobić szkolenia dla młodzieży , każdy mógłby chodź na jeden dzień poczuć się jak prawdziwy żołnierz .Gmina była by bogatsza i Kowalewko zadowolone .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (4)

  Tratatata, w dniu 05-02-2023 17:14:27 napisał:

  Już widzę jak tam będzie stoisko z wata cukrowa.. i może jeszcze płatne kursy... Ciekawe kto skasuje zyski

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Wójt , w dniu 05-02-2023 17:31:56 napisał:

  Biznes sobie zrobili, za chwilę statek przejdzie na własność i sprzedadzą po cenie złomu

  odpowiedz

  • 3 (7)

  OSP Nakło, w dniu 05-02-2023 18:44:20 napisał:

  Wystarczy sobie poszukać oferty na statek samochód czy inny sprzęt i dołożyć starań żeby pozyskać taki sprzęt a gmina za pośrednictwem której się występuje przecież nic nie traci na tym. Brawo dla Wójta że nie utrudnia zaradnym

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Fr, w dniu 05-02-2023 19:15:45 napisał:

  Brawo Kowalewko! Zaradny szef tam jest i tyle. Z tego co przekazały media to Prokuratoria Generalna wyraziła zgodę. Powodzenia chłopaki i tak trzymać.

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Kukuryku, w dniu 05-02-2023 19:59:26 napisał:

  Łukasz, dlaczego Ty nie wystąpisz z wnioskiem? Sam coś pozyskaj dla gminy... Wszyscy tylko gderać potrafią, ale sami nic nie zrobią.

  odpowiedz

  • 3 (11)

  OSP, w dniu 05-02-2023 20:27:32 napisał:

  A radnemu Łukaszowi z Sadek zamarzyła się widać przyspieszona kampania wyborcza i najprostszy sposób zrobidmia pudru wokół siebie poprzez obrzucenia innych błotem. A może tak najpierw poszedł do jakiejś szkoły , merytorycznie się przygotował i w pracy dla innych pokazał czy jest wartościowym człowiekiem ? Poproszę o mniej pieniactwa, a więcej rzetelnej pracy... A może druhowie z Kowalewka mu jakieś szkolenie/kurs przeprowadzą z efektywności na rzecz innych ?

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Juroszek, w dniu 06-02-2023 07:31:14 napisał:

  Śledziu z Liszkówka jakieś fajne autko na pewno by od Pana Komendanta przytulił.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Balbina, w dniu 06-02-2023 07:58:32 napisał:

  Uśmiałam się od rana... Normalnie jak w "Misiu". Statek na miarę naszych możliwości. Oby Wam się udało to przedsięwzięcie, bo to przecież bardzo kosztowna sprawa. Przecież takie dokowanie w porcie to są straszne pieniądze, certyfikaty, przeglądy... Myślę że takie Muzeum w Szczecinie było lepszym miejscem do ratowania historii tego statku niż wioska w centralnej Polsce :)) A do szkoleń taniej jest chyba co jakiś czas wynająć jednostkę niż ją pozyskiwać... To wszystko jest jakieś dziwne..

  odpowiedz

  • -3 (7)

  życzliwa, w dniu 06-02-2023 08:04:54 napisał:

  Fajnie, że ktoś ma pomysł i chęć działania, poszperałam w sieci i znalazłam info, że były przetargi na ten statek i nikt nie kupił, a muzeum chciało faktycznie , ale w samym Szczecinie politycznie się kolesie nie dogadali...jak to u nas. Życzę powodzenia w realizacji planów i wytrwałości dla całej Waszej Jednostki . Ps. robicie super robotę tak trzymać.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Miś na miarę naszych możliwości, w dniu 06-02-2023 08:30:41 napisał:

  Absurdów w obecnych czasach jest więcej niż za "komuny", Bareja miałby o wiele więcej roboty.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Titanic , w dniu 06-02-2023 12:56:59 napisał:

  Teraz wiadomo czym pasibrzuch jest zajęty gdy nie ma go w gminie i na spotkaniach z mieszkańcami. Proponuję kandydować w gminie Kcynia, do której to Kowalewko należy i załatwia im co się tylko da, chociaż jeżeli jesienią PiS przegra to i wasze dojścia do tych wszystkich "nieruchomości" się skończą i nie będzie co pozyskać na złom

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Kubuś , w dniu 06-02-2023 20:27:45 napisał:

  A doszły mnie słuchy że coś tam w Samostrzelu w tym ośrodku się źle dzieje? Ktoś coś słyszał o tym? Jakiś pracownik podobno się interesuje .....

  odpowiedz

  • -1 (7)

  Blondyna , w dniu 06-02-2023 23:18:16 napisał:

  No Pan Palacz taki problem ma do tego że ktoś coś pozyskuje i robi dużo i to w dodatku pożytecznego, a sam sobą nic dobrego nie reprezentuje, w dodatku ma co nie co za uszami i to nie koniecznie dobrego

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Kciuk, w dniu 07-02-2023 09:08:37 napisał:

  Widac jakich mamy radnych tylko Łukasz potrafi się odezwać i próbuje się czegoś dowiedzieć na temat stanu gminy brawo panie radny moje marzenie jest takie żeby więcej radnych było takich jak Łukasz i rozliczyło kółko wzajemnej adoracji bo samemu nic nie zrobi

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Kubuś , w dniu 07-02-2023 09:16:43 napisał:

  Pan Łukasz taki asertywny i mądry taki wspaniały. Dziewczynki tak mówią...cudowny prawie kawaler.

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Kciuk, w dniu 07-02-2023 10:13:58 napisał:

  Kubuś ty swoją propagandę w d..e. se wsadź ty taki merytoryczny fachowiec od siedzenia w zarwanym fotelu

  odpowiedz

  • -5 (5)

  Jolka, w dniu 07-02-2023 12:02:01 napisał:

  Ciekawe co powie żona jak się dowie co w tym Samostrzelu się wyrabia

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Samostrzel , w dniu 07-02-2023 15:02:02 napisał:

  Ocho, i zaczyna się wylewać to co miało zostać między murami, tak jak było mówione....

  odpowiedz

  • 1 (3)

  kryminal tango, w dniu 07-02-2023 16:14:49 napisał:

  metody jak za komuny. ktoś o cos pyta a tu takie pomówienia. Z tej ilości samochodów ciężko się bezie wytłumaczyć.....

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Wójt , w dniu 07-02-2023 18:18:56 napisał:

  Typowe dla wyznawców pis, ludzie piszą prawdę, że coś tu się nie zgadza z tym statkiem i samochodami, a oni żeby szybko zatuszować sprawę i, o niej zapomnieć wymyślają jakieś pomówienia, im gorsze tym lepiej

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Palacz, w dniu 07-02-2023 21:23:23 napisał:

  Proponuję zbadać temat z samochodami a tym bardziej z aferą w Samostrzelu bo tam chodzi już nie o przedmiot a o młode dziewczyny!

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Kciuk, w dniu 08-02-2023 00:11:07 napisał:

  Wnioskuję po hejcie że niektórych dopada kryzys wieku średniego i się czują zagrożeni lub zazdroszczą odwagi elokwencji radenego Łukasza nie to co w pomiesczeniu nr 19

  odpowiedz

  • -1 (5)

  oburzona, w dniu 08-02-2023 07:26:20 napisał:

  Takie rzeczy w naszej gminie!! wstyd panie Palacz

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Obserwator, w dniu 08-02-2023 09:36:21 napisał:

  Komuś żal dupę ściska że ktoś coś potrafi załatwić całkiem legalnie a nawet statek . Są przetargi, są darowizny. Jak ktoś jest ogarnięty to wie że można nabyć wieś rzeczy od państwa składając wnioski jako stowarzyszenie przy pomocy gminy. Wystarczy wejść np. na stronę mienia wojskowego i zobaczyć ile rzeczy w zeszłym roku przekazywali za darmo. Wystarczyło składac wnioski. Wiec skończcie te lamentowanie i pisanie że to przekręty. Wszystko robione zgodnie z prawem

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Wójt , w dniu 08-02-2023 13:00:39 napisał:

  Obserwator - to czemu ten statek nie stoi w muzeum tam gdzie powinien być po tylu latach wysługi? Bo PiS nie ma poparcia w tym muzeum. W obecnych czasach nie jesteś za złodziejami z PiSu to oprócz podwyżki podatków nic nie dostaniesz.. ręka rękę myje.. jestem ciekaw czy wójt pytał ochotników ze SWOJEJ GMINY czy potrzebują jakieś pojazdy do szkoleń lub innych celów. Ile młodzieżowych drużyn pożarniczych miało okazję szkolić się w JRS Kowalewko przez ten cały okres "współpracy"?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)