Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2024

Spotkanie z cyklu "Ciekawość świata". Uczestnicy poznali historię Lubaszcza

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniu 19 kwietnia br. gościnią "Ciekawości świata" była pani# Monika Lis, założycielka inicjatywy O Lubaszczu - z historią i autorka książki o tym samym tytule. W trakcie spotkania autorskiego przybliżyła nam historię Lubaszcza, miejscowości położonej w gminie Nakło nad Notecią przy drodze krajowej nr 10.

Witając naszą prelegentkę Justyna Makarewicz podkreśliła, że uczestnicy spotkań "Ciekawość świata" niezwykle cenią tych, którzy znają historię swojej miejscowości i są dumni z miejsca, z którego się wywodzą. Pani Monika Lis współpracowała już z Dźwiękowym Archiwum Kcyni, gdy kilka lat temu, na zlecenie DAK opracowała poradnik Jak szukać śladów swoich przodków w internecie. Poradnik w wersji elektronicznej jest dostępny tutaj.

Monika Lis od urodzenia przez niemal dwie dekady mieszkała w Lubaszczu. Opowiedziała nam, kiedy i w jakich okolicznościach zainteresowały ją dzieje miejscowości. Zafascynowana budynkiem pałacu pytała rodziców, kto tutaj mieszkał. Usłyszała o hrabim Mikołaju Kowalskim i tak, stopniowo, korzystając z historycznych źródeł, dowiadywała się więcej na temat poprzednich właścicieli majątku, losów pałacu, charakterystycznych obiektów, cmentarzy. Poruszyła także zagadnienia związane z powojennymi dziejami Lubaszcza i funkcjonowaniem POM Lubaszcz. Jak zawsze był czas na dodatkowe pytania oraz indywidualne rozmowy.

Cykl "Ciekawość świata" odbywa się w Kcyni od października 2013 r. Do tej pory odbyło się ponad 140 spotkań o różnorodnej tematyce i formie. Cykl jest finansowany z budżetu Gminy Kcynia. Zapraszam do śledzenia informacji w mediach społecznościowych na temat następnych wydarzeń w ramach cyklu.

Materiał: Justyna Makarewicz/DAK

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 33 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)