Funkcjonariusze Służby Więziennej na szkoleniu. Niezwykle ważne umiejętności

fot. mjr Krzysztof Lisiak, kpt. Piotr Hamera
W dniach 25-29 września br. w Ośrodku Konferencyjnym# Krucze Skały w Karpaczu funkcjonariusze Służby Więziennej z okręgu poznańskiego zdobywali oraz doskonali swoje umiejętności z zakresu prowadzenia negocjacji w sytuacjach kryzysowych, mogących wystąpić w jednostkach organizacyjnych.
Moduły szkolenia
Szkolenie podzielone zostało na trzy moduły: teoretyczny - obejmujący podstawy prowadzenia skutecznych negocjacji, identyfikowania zagrożeń, doboru odpowiednich technik i metod negocjacyjnych pozwalających na stopniowe osiąganie celu prowadzonych negocjacji.
Drugi moduł obejmował zajęcia praktyczne, w których w zaimprowizowanych zdarzeniach kryzysowych część funkcjonariuszy SW naprzemiennie wcielało się w "sprawców zdarzeń kryzysowych" oraz w negocjatorów. W tym module funkcjonariusze musieli się zmierzyć z takim zdarzeniami jak: barykada osadzonych w celi mieszkalnej z wzięciem zakładnika, usiłowanie popełnienia samobójstwa przez osadzonego przy użyciu niebezpiecznego narzędzia oraz prowadzenie negocjacji z osadzonym ze zdiagnozowanym upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.
Każde z realizowanych zdarzeń było następnie szczegółowo omawiane ze wskazaniem elementów właściwych oraz popełnionych błędów.
Trzeci moduł szkolenia obejmował: postawy udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zdarzenia kryzysowego, podstawy skutecznej samoobronny w ograniczonej przestrzeni zamkniętej przy wykorzystaniu wybranych technik "Self-Defence".
Zajęcia w terenie otwartym
W ostatnim dniu szkolenia zaplanowano zajęcia w terenie otwartym z zaimprowizowanym zdarzeniem, w którym funkcjonariusze podczas zmęczenia psycho-fizycznego musieli samodzielne ustalić rodzaj zdarzenia kryzysowego, podzielić się na poszczególne grupy, wyznaczyć każdemu określoną rolę, a następnie przystąpić do skutecznego działania.
OISW Poznań
Dzięki inicjatywie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu - ponad 20 funkcjonariuszy SW nabyło nowe niezwykle ważne umiejętności pracy zespołowej w realnych sytuacjach kryzysowych, które cyklicznie zdarzają się w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.
Pamiętaj - my się szkolimy - abyś Ty był bezpieczny.
Materiał: kpt. Piotr Hamera
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Sprawują władzę nad powiatem. Kadencja trwa już rok
- Trwa kadencja kcyńskiej rady. Jaka ocena rok po wyborach?
- Szkolenie z pierwszej pomocy. Uczestnicy zdobyli cenną wiedzę
- Rok rządów. Jak oceniasz pracę burmistrza Mateusza Stachowiaka? (sonda)
- Obiekt niszczał przez dziesięciolecia. Pałac zyska dawny blask?
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)