Dziś mamy 3 maja 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2018

Działka od południa? To nie problem!

fot. www.galerie.tooba.pl

fot. www.galerie.tooba.pl

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

Inwestorzy zazwyczaj wolą, aby elewacja frontowa ich domu była skierowana w stronę północną. Odwrotne posadowienie wymaga więcej wysiłku związanego z dobrym rozmieszczeniem wnętrz i zaprojektowaniem ogrodu, nie powinna jednak stanowić powodu do zmartwień. - Budynek i jego usytuowanie trzeba zaplanować w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać warunki związane z nasłonecznieniem. To, co pozornie trudne, przy dobrym rozplanowaniu można przekuć w atut – mówi Przemysław Klein z firmy Tooba.pl., które oferuje projekty gotowe oraz projekty przygotowane na indywidualne zamówienie

Wejście i salon obok siebie

Ogólna zasada jest taka, że pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu, czyli np. salon, planuje się od najlepiej nasłonecznionej strony południowej. Jeśli wjazd znajduje się od północy, to wówczas dzienna część wnętrz jest sytuowana z tyłu budynku, gdzie jest jasno i zacisznie. Jeżeli natomiast wjazd znajduje się od południa, to kuchnia i pomieszczenia gospodarcze cofają się w głąb domu (co ma swoje zalety). Salon natomiast umieszcza się we frontowej części budynku. I tu powstaje kłopot związany z zapewnieniem prywatności tej części wnętrz. Architekci, którzy przygotowują specjalne kolekcje projektów przeznaczonych na działki z wjazdem od południa, stosują rozmaite triki. Jeśli powierzchnia działki na to pozwala, zalecają przesunięcie budynku w głąb posesji – tak daleko, jak to możliwe. Wówczas przed domem pozostaje miejsce na dobrze nasłoneczniony ogród. Aby w ogrodzie usytuowanym blisko ulicy można było zachować prywatność, warto pamiętać o jego osłonięciu parkanem lub żywopłotem. Pomieszczenia dzienne zostaną wówczas maksymalnie odsunięte i osłonięte przed wzrokiem przechodniów.

Miejsce na taras

Pozostaje jeszcze taras. Będzie najlepiej nasłoneczniony, jeśli zostanie ulokowany przed elewacją frontową. Ale nie będzie najbardziej zaciszny. Można więc zastanowić się nad jego zaplanowaniem tak, aby okalał budynek z dwóch stron. Wówczas w obrębie tarasu powstaną dwie strefy – dobrze oświetlona część frontowa i bardziej zacienione skrzydło. Salon wraz z efektownymi przeszkleniami można też pozostawić od strony frontowej, a taras przenieść na tył lub bok budynku. W efekcie taras będzie zacieniony, ale jednocześnie - zostanie zacisznie ukryty.

Domy parterowe

Problem z rozmieszczeniem pomieszczeń może pojawić się w przypadku budynków parterowych. Do pokoi umieszczonych w najbardziej zacisznej części północnej dociera niewiele światła. Aby poprawić ich nasłonecznienie, można wziąć pod uwagę na przykład rozbicie poszczególnych stref i część pomieszczeń nocnych umieścić z przodu budynku.

W domach przeznaczonych na działkę z wjazdem od strony południowej wiele może ułatwić przeniesienie wejścia na ścianę boczną. Architekci często stosują takie rozwiązanie.

Więcej porad znajdziesz na www.tooba.pl

Materiał reklamowy artykuł sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ustanowione w 1920 r.

3 maja w kościele katolickim obchodzone jest #Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)