"Ci odlatują, ci zostają". Spacer ornitologiczny z Dawidem Kilonem

fot. Justyna Makarewicz, Iwona Hernet, Joanna Zaworska
W sobotnie przedpołudnie 18 listopada br. udaliśmy się# do Ślesina, gdzie czekał już na nas Dawid Kilon - ornitolog, edukator i rysownik. Już w lipcu tego roku, gdy potężna burza uniemożliwiła nam spacer po Kcyni, umówiliśmy się na tą wyprawę. Spacer ornitologiczny pt. "Ci odlatują, ci zostają" był zamiejscową "Ciekawością świata". Uczestniczyło w nim 20 osób. Udział w spacerze był bezpłatny. Transport sfinansowała gmina Kcynia.
Od początku naszej wyprawy towarzyszyło nam wyjątkowe szczęście - dopisała pogoda i po kilku dniach opadów wyszło piękne słońce, ozłacając stoki okolicznych wzgórz i srebrząc wodę w stawach. Zobaczyliśmy mnóstwo ptactwa: eleganckie bernikle białolice, które pochodzą ze Skandynawii, kolorowego zimorodka, kołujące nad nami kilkadziesiąt żurawi i wreszcie majestatycznego orła bielika. Tego doświadczenia próżno porównywać z czymkolwiek innym. Orzeł kołował wysoko, dopiero później dotarło do nas, co to znaczy, że rozpiętość jego skrzydeł sięga 2,5 metra. Dawid Kilon pokazał nam wycięty z filcu obrys Pan Dawid bardzo ciekawie opowiadał o zwyczajach ptaków, posiłkował się także dopiero co wydaną książką swojego autorstwa pt. Ptaki Kilona. Każdy rysunek wykonany w tej książce wyszedł spod ręki Dawida Kilona.
Przechodząc pomiędzy stawami hodowlanymi podziwialiśmy jeszcze łabędzia krzykliwego, kanię rudą, siewki złote, które przycupnęły sobie na stawie, biegusy zmienne i myszołowy. Było bardzo ciekawie i wesoło, bo opowieściom towarzyszyło wiele humorystycznych anegdot. Pan Dawid w miejscach, w których spodziewał się zobaczyć ciekawe okazy rozstawiał lunetę i każdy miał okazję podziwiać w zbliżeniu poszczególne gatunki ptaków. A już moment, gdy nad nami krzyczały kołujące żurawie, każdy zapamięta na długo.
Dziękujemy bardzo Urzędowi Miejskiemu w Kcyni za sfinansowanie wyjazdu na spacer ornitologiczny. Już teraz informujemy, że pan Dawid Kilon będzie w styczniu 2024 roku gościem "Ciekawości świata".
Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)