Dziś mamy 6 lutego 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2022

18 lat konkursu kulinarnego. Jak pyszna wigilia, to z KGW Wąsosz

fot. LZ

fot. LZ

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zaprosiło stowarzyszenia, sołectwa, fundacje, OSP do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym#, którego tematem przewodnim była „Wigilia na Krajnie i Pałukach”. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wąsosza.

Organizacje musiały zgłosić się do biura LGD do 25 listopada, a prezentacja dań oraz ich ocena nastąpiła podczas finału Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” w piątek, 2 grudnia, w świetlicy wiejskiej w Wolwarku.

W programie finału XVIII Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”, podczas którego zostały wyłonione najlepsze dania wigilijne regionu Krajny i Pałuk znalazł się wykład pt. „Wokół pałuckiego stołu”, który poprowadziła dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Z. Erdmanna w Szubinie dr Kamila Czechowska. Wykład był niezwykle ciekawy, momentami zabawny. Okazało się, że dla uczestników konkursu pałuckie nazwy potraw i produktów żywnościowych są znane i niekiedy używane do dziś.

Zanim ogłoszono wyniki, wszyscy zebrani w świetlicy wiejskiej wzięli udział w pokazie kuchni molekularnej wraz z degustacją, którą przygotował Gastro Szef Mateusz Balcerek.

Jury, w składzie: przewodniczący Mateusz Balcerek – kucharz, właściciel firmy Gastro Szef oraz członkinie: Wioletta Borys-Stachowiak – wiceburmistrz Szubina i Kamila Radzka-Januszewska – prezes zarządu LGD dokonała oceny 29 dań zgłoszonych przez organizacje z historycznego terenu Krajny i Pałuk.

Na konkursowym stole znalazły się takie potrawy jak: groch z kapustą, barszcz z uszkami lub z pasztecikami, zupa rybna, makówki pałuckie, kluski z makiem, zupa grzybowa, różne dania w roli głównej z karpiem i ze śledziami.

W swojej ocenie komisja kierowała się następującymi kryteriami: związek potrawy z regionem i jego tradycjami wigilijnymi, walory smakowe dania i jego ogólna prezentacja. I tak, I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Wąsosza za wigilijną fantazję śledziową. II miejsce przypadło Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza za sandacz korzenny. Na III miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki Słupskiej za bożonarodzeniowe klopsiki z karpia w grzybowej pierzynce. Przyznano też dwa wyróżnienia: dla Cechu Rzemiosł Różnych za śledzie wigilijne z Pałuk i dla Koła Gospodyń Wiejskich z Dziewierzewa za wigilijną faslinkę.

Nie tylko jury mogło skosztować potraw, bo po zakończeniu oceniania, każdy z uczestników mógł poczęstowa się daniami i poczuć już magię świąt.

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  KGW, w dniu 03-12-2022 16:20:00 napisał:

  Wydaje mi się że ten drugi śledź z wiśniami z cynamonem był zdecydowanie lepszy niż ta fantazja sledziowa, ale wiadomo są Rożne gusta i guściki

  odpowiedz

  • 1 (1)

  ....., w dniu 03-12-2022 20:46:10 napisał:

  Nie ma to co dorotka r na zdjęciu patelnia główna kgw

  odpowiedz

  • -1 (3)

  2, w dniu 03-12-2022 22:29:35 napisał:

  A czymu ponczkuf z Królikowa ni ma?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Roman, w dniu 04-12-2022 14:10:09 napisał:

  Cóż, za bogaty kraj.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bombka plastikowa ze zdjęciem
19,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)