Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

11 lutego 2025

11 lutego. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112

fot. KPUW

fot. KPUW

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. W kujawsko-pomorskim przyjęto ponad #1 290 mln zgłoszeń alarmowych w 2024 roku.

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Pod tym numerem telefonu można zgłosić wszelkie sytuacje, w których zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie.

Dzisiejszy dzień to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważna jest znajomość zasad korzystania z tego numeru oraz jak działa system ratownictwa w Polsce i Europie. Numer alarmowy 112 to jednolity numer obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest zapewnienie szybkiego kontaktu z odpowiednimi służbami ratunkowymi – pogotowiem, strażą pożarną i policją, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Numer alarmowy 112 służy wyłącznie do zgłaszania nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub mieniu, takich jak wypadki drogowe, pożary, nagłe zasłabnięcia i utrata przytomności, przestępstwa i akty przemocy, zagrożenia środowiskowe (np. powodzie, wycieki niebezpiecznych substancji).

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Wojewoda Michał Sztybel odwiedził dziś Kujawsko-Pomorskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie zaznaczył kluczową rolę operatorów numeru w ratowaniu życia.

„W naszym Centrum Powiadamiania Ratunkowego rozmawialiśmy dziś o wyzwaniach, o trudnej pracy, ponieważ od decyzji operatorów zależy życie innych ludzi. Bardzo dziękuję za ich pracę.” - powiedział Wojewoda.

Statystyki zgłoszeń na numer alarmowy 112 w 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim są następujące:

Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2024
• 1 230 406
• 797 061 zgłoszeń niezasadnych

Ilość zdarzeń przekazanych do służb
• Policja: 194 723
• PRM: 174 758
• PSP: 25 253
• W sumie 40 964 zgłoszeń przekierowanych do innych służb

W CPR Kujawsko-Pomorskim w 2024 roku gościło ponad 400 osób. Na blisko 30 zorganizowanych wyjazdach pojawiły się stanowiska informacyjno-edukacyjne. Przedstawiciele CPR gościli m.in. w szkołach, przedszkolach, Domach Seniora, świetlicach oraz imprezach planerowych.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 5 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    Fg, w dniu 12-02-2025 16:29:45 napisał:

    Piotrek, Romek wszystkiego najlepszego. Zdrowia i spokojnych dyżurów.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
KOBIZE
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)