Dziś mamy 4 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

10 lipca 2022

10-lecie Dźwiękowego Archiwum Kcyni. Czym jest życie bez wspomnień?

fot. LZ

fot. LZ

Takie pytanie zadała Justyna Makarewicz, założycielka #Dźwiękowego Archiwum Kcyni, podczas obchodów dziesiątych urodzin DAK, które odbyły się w minioną sobotę, 9 lipca 2022.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Jan Kurant – przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni, Adriana Kapała i Joanna Michałowska z Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie, Roland Twardysko, który zajmuje się obróbką dźwiękową materiałów nagrywanych dla DAK. Nie zabrakło oczywiście tych, którzy tworzą archiwum – mieszkańców Kcyni dzielących się swoimi pamiątkami czy historiami rodzin. W uroczystości wzięli też udział uczestnicy „Spacerów z historią” i „Ciekawości świata”.
Zaczęło się z okazji obchodów jubileuszu 750-lecia miasta i już minęło 10 lat! Z tej okazji nie zabrakło kwiatów, pamiątek i życzeń. - Pani Justyno, jest pani siłą sprawczą, która 10 lat temu, z okazji 750-lecia miasta stworzyła cudo, jakim jest Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Chylę czoła przed pomysłem i przed tym, że trwa to do dzisiaj. To, co robi pani dla samorządowców i wielu mieszkańców, ma ogromne znaczenie i niech to trwa przez kolejne dziesięciolecia – powiedział Jan Kurant. Podkreślił, że DAK to inicjatywa, dzięki której wspomnienia, przeszłość i historia Kcyni mają szansę przetrwać dla przyszłych pokoleń. - DAK wnosi wiele w teraźniejszość naszego miasta, ale przede wszystkim w jego przyszłość – dodał Kurant.

Życzenia złożyła także Adriana Kapała. - 10 lat to dopiero mały kawałeczek tego, co Archiwum robi. Myślę, że DAK będzie obchodziło jeszcze wiele takich rocznic. Serdecznie gratuluję, że było to 10 lat pełne pasji i zaangażowania w działanie, że udało się zachować tyle ważnych wspomnień. Dziękuję za to, że mieszkańcy wspierają Archiwum – powiedziała. Adriana Kapała poinformowała oficjalnie, że w tym roku Justyna Makarewicz została Ambasadorką Archiwistyki Społecznej.

Tego dnia nie zabrakło oczywiście tortu. Były też kcyńskie kalambury i konkurs na najlepszą stylizację z lat 50. i 60. XX wieku. Jury w składzie Jan Kurant i Sylwia Wysocka wyłonili zwycięzców: niepokonana okazała się Iwona Hernet, zaś na drugim miejscu uplasowali się ex aequo: Barbara Borowska, Beata Pietruszewska i Zdzisław Hernet.

Sympatycy Dźwiękowego Archiwum Kcyni spędzili miłe popołudnie przy kawie i ciastku, a wszystkim przygrywał zespół Cynamony.

Oceń artykuł: 22 35

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 9 (27)

    Mieszkaniec, w dniu 10-07-2022 09:27:35 napisał:

    Brawo Pani Justyno, widać że robi to Pani z serca, przykre jest tylko to iż z przedstawicieli Gminy pojawił się tylko Przewodniczący a z siedziby Centrum Kultury nikogo i to nazywa się Kultura.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (33)

    123, w dniu 10-07-2022 12:09:07 napisał:

    A ja mam też pytanie: czym jest życie bez pracy i chleba? Wspominac możemy na stare lata a mlodzi ludzie i w srednim wieku chca pracowac,zarabiać a w Kcyni nic sie nie dzieje. Czy Pani Justyna nie miala przypadkiem pozyskiwać pieniądze z projektów??? Gdzie one są sie pytam??

    odpowiedz

    • -1 (23)

    Widz, w dniu 10-07-2022 22:23:15 napisał:

    Frekwencja nie dopisała

    odpowiedz

    • -1 (21)

    Mieszkaniec, w dniu 11-07-2022 07:32:50 napisał:

    4 dziadkow podskakuje,5 siedzi przy stole.Cala impreza.Pani J.M. to niech sie wezmie za prace za nasze publiczne pieniadze a archiwum niech robi w ramach czasu wolnego jako hobby.

    odpowiedz

    • 6 (14)

    Ktos, w dniu 11-07-2022 17:32:51 napisał:

    Wybór dyrektora szkoly specjalnej w kcyni jest tragiczny najgorszy z możliwych. Teraz to ona i ten konus pękną z zarozumiałosci. Nauczyciele i pracownicy szkoly załamani.

    odpowiedz

    • 6 (18)

    Ja, w dniu 12-07-2022 15:55:38 napisał:

    Powiem tak. Kiedyś pracowałem w urzędzie. Akurat. J. M. te dźwiękowe archiwum stworzyła. To jest fajny pomysł i potrzebna inicjatywa.

    odpowiedz

    • -2 (16)

    Ja2, w dniu 12-07-2022 18:42:48 napisał:

    Kto płaci za te spotkania, kawki, zespół itp?W ramach jakich obowiązkow sluzbowych ta pani to robi?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konstrukcje stalowe
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)