Dziś mamy 2 czerwca 2026, wtorek, imieniny obchodzą:

28 sierpnia 2025

Piec znowu zapłonął. Wystartowała 144. kampania cukrownicza

fot. PM

fot. PM

21 sierpnia w Nakle symbolicznie rozpalono piec wapienny w cukrowni. To wydarzenie #rozpoczęło 144. kampanię cukrowniczą. Nakielski zakład, należący do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. (dawniej Krajowa Spółka Cukrowa), jako pierwszy z siedmiu w kraju rozpoczął tegoroczną produkcję.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele zarządu i Rady Nadzorczej KGS S.A., samorządowcy oraz reprezentanci związków plantatorów buraka cukrowego i pracownicy zakładu. Obecni byli m. in. dyrektor cukrowni Czesław Muszyński, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, starosta nakielski Krzysztof Błoński, burmistrz miasta i gminy Nakło Sławomir Napierała wraz z zastępcą Piotrem Kalamonem i skarbnikiem Jarosławem Kiecą.

Rozpalenie pieca wapiennego to nie tylko symboliczny początek kampanii. To także istotny element procesu technologicznego – powstające w nim wapno palone służy do oczyszczania soku buraczanego z zanieczyszczeń, co umożliwia dalszą produkcję cukru. - Życzyliśmy wszystkim cukrownikom bezpiecznej kampanii, a wszystkim rolnikom jak najlepszych zbiorów. Wiemy, że warunki ekonomiczne przy produkcji buraka, jako podstawowego surowca do produkcji cukru niestety, ze względu na światowe ceny cukru, zostały dla rolników w tym roku zmienione na mniej korzystne – podkreślił na czwartkowej sesji rady miejskiej w Nakle burmistrz Sławomir Napierała.

Przypomnijmy, że kampania 2024/2025 była rekordowa – zakończyła się w styczniu tego roku, a w Nakle przerobiono 978 tys. ton buraków i wyprodukowano aż 146 tys. ton cukru. W tym roku wyniki mogą być zbliżone. Wszystkie cukrownie Krajowej Grupy Spożywczej wytwarzają rocznie ponad milion ton cukru.

Oceń artykuł: 109 57

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (23) Zgłoś naruszenie zasad

    • 18 (32)

    Ingwe, w dniu 29-08-2025 07:09:53 napisał:

    Informacja po tygodniu! nawet za komuny wiadomości w gazetach ukazywały się następnego dnia.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -6 (26)

    słuchacz, w dniu 29-08-2025 07:50:00 napisał:

    marcin wiesz o stanisław soyka audycja po 20:00 jedynka i smutna wiadomośc katastrofa samolot runął i pilot nie przeżył dlaczego tak musi byc tango memento vitae koniec absolutnie nic soyka teksty i muzyka np starszych szanowac zależy mi gram strażbicy miejscy swieto jacek

    odpowiedz

    • 5 (29)

    Gierek, w dniu 29-08-2025 08:06:15 napisał:

    Jak za głębokiej komuny !!! Towarzysze zebrali się aby odpalić piec !!! Brakuje tylko hasła - Pomożecie ? Pomożemy!!! Niesamowite!!

    odpowiedz

    • -2 (38)

    Cna, w dniu 29-08-2025 08:26:00 napisał:

    Smród bród I ubóstwo

    odpowiedz

    • 2 (40)

    Mieszkaniec, w dniu 29-08-2025 08:29:10 napisał:

    I znów będzie smród na całe Nakło i ciężarówki wywrócone na rondzie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -4 (24)

    słuchacz, w dniu 29-08-2025 11:11:06 napisał:

    przypadkowo jedynka i audycja s soyki poświecona tango memento vitae początek janusz iwański o tolerancja hold dla ks nowaka grali live na koncertach dla chorych na aids wspominał janusz internet dzień strażnika miejskiego serwis radia nakło podoba s soyka niemena śpiewa cd reklamują hugo polecają nowa gwiazda legia niech gra gratuluje papa dance z grzegorz podoba nowa płyta paweł stasiak sam solo nie pisze marcin

    odpowiedz

    • -1 (23)

    ,.,., w dniu 29-08-2025 11:35:31 napisał:

    Gierek tak samo mi się przypomina rok 2005 jak premierem był kaczaczorek też krzyczał pomożecie pomożemy jak Gomułka i pegazusa wprowadził jak komuniści ;Niesamowite

    odpowiedz

    • -1 (25)

    Śmierdoli, w dniu 29-08-2025 12:22:43 napisał:

    ale będzie yeeebac znowu niemiłosiernie

    odpowiedz

    • 13 (25)

    ,,,, w dniu 29-08-2025 12:59:01 napisał:

    a słodkości wam nie śmierdzą puszyste gnioty

    odpowiedz

    • 9 (21)

    Hellou, w dniu 29-08-2025 14:52:38 napisał:

    Słuchacz zacznij brać jakieś tabletki bo ci odbija

    odpowiedz

    • 2 (28)

    Armani , w dniu 29-08-2025 15:23:23 napisał:

    mam nadzieję że w tym roku ItD i inne służby wezmą za dupę firmy transportowe a tym bardziej za firmę Petro Trans!!! trupy które się poruszają po drodze to zagrożenie życia dla innych uczestników.Myslicie że przyjedziecie pod bramę cukrowni o 4 rano z 40 tonami to nie zostaniecie wyciągnięci z kolejki na wagę to się grubo mylicie..prawda taka! jaki gospodarz taki sprzęt wstydź się Piotruś K!!!

    odpowiedz

    • 3 (25)

    Stary człowiek a może, w dniu 29-08-2025 15:44:57 napisał:

    Terror i dyskomfort swoją działalnością rok do roku jaki stosuje Cukrownia wobec mieszkańców pozostaje w "majestacie prawa" bezkarny.Urząd Gminy-władza, lokalne i regionalne media rżną przysłowiowego głupa udając że problem w mieście w okresie kampanii buraczanej nie istnieje i nie wpływa na pogorszenie życia mieszkańców w mieście.Radni są głusi,ślepi i udają,że wszystko w tej materii jest ok.Najważniejsze,że zgadza się kasa.

    odpowiedz

    • 3 (25)

    Siwy, w dniu 29-08-2025 16:52:58 napisał:

    I znów buraki za kółkiem wożą buraki pseudo kierowcy łamiący przepisy mam nadzieję że będzie więcej kontroli i ważenia zestawów

    odpowiedz

    • 11 (23)

    Cna , w dniu 29-08-2025 21:25:42 napisał:

    Brawo cukrownia Nakło ! Ciężka praca przed Wami więc wszystkiego dobrego na Kampanię cukrownicza!

    odpowiedz

    • 6 (22)

    Ob, w dniu 29-08-2025 21:34:32 napisał:

    Śmierdzi samymi chemiksluami, podusimy się! Cala Potulicka, Bydgoska, Przecznica wytrzymać się nie da!!!!

    odpowiedz

    • 6 (18)

    polak, w dniu 30-08-2025 04:26:16 napisał:

    co za chamska patologia w tym polskim społeczeństwie -wstyd

    odpowiedz

    • 4 (20)

    Mike, w dniu 30-08-2025 06:46:06 napisał:

    Jest Cukrownia i jest Smród oraz ciężarówki w mieście bo Ciężko było zrobić obwodnicę ze zjazdem i wyjazdem z cukrowni. Brawo intelektualiści nakielscy. Wszystko po swojemu a potem taki ...

    odpowiedz

    • 4 (18)

    do śmierdoli , w dniu 30-08-2025 07:31:57 napisał:

    a ty jak srasz to ci ptaszki odnoszą co -tez ci yyyyebie po całej chałupie

    odpowiedz

    • 5 (19)

    Kierowca , w dniu 30-08-2025 10:12:29 napisał:

    Po to powołali 3 burmistrza od obwodnicy a ten wybitny fachowiec i intelektualista zapomniał zrobić wyjazdu z cukrowni!!! I trzeba jeździć przez miastom A w nagrodę burmistrz posadził go na starostę! Patologia.

    odpowiedz

    • 5 (19)

    Xoxo , w dniu 31-08-2025 09:12:13 napisał:

    Tak wam śmierdzi cukrownia a pomyślcie choć przez chwilę że to miejsce pracy dla wielu mieszkańców powiatu. Pieniądze nie śmierdzą pamiętajcie.

    odpowiedz

    • 4 (16)

    Anonim, w dniu 31-08-2025 12:14:51 napisał:

    I znowu te ciężarówki jak by nie można wozić buraków pociągiem.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Klej Brokatowy 3D Neon 20 ml InterDruk Unicorn – Do Dekoracji
2,74PLN
Kora średnia frakcja 50l
20PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zeszyt w kratkę A5 Interdruk 32 kartek
2,80PLN
Nożyce sekator ogrodowy standard do gałęzi 21cm
13,79PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Wasch Pulver proszek do prania kolorów 3,9 kg
29,99PLN
0

Święto Centrum Szkolenia WOT. Uroczysty apel

29 maja Centrum Szkolenia Wojsk# Obrony Terytorialnej po raz pierwszy obchodziło swoje święto w Grudziądzu. Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter, ponieważ były pierwszymi zorganizowanymi po przeniesieniu jednostki z Torunia do Grudziądza, które nastąpiło w styczniu 2026 roku. Wydarzenie stało się nie tylko okazją do podsumowania działalności Centrum, ale również świętem mieszkańców miasta i regionu.

(czytaj więcej)
0

Niebieska pełnia księżyca. Bez zmiany barwy

W ostatnią noc maja na niebie pojawi się #wyjątkowe zjawisko astronomiczne – druga pełnia Księżyca w tym samym miesiącu, znana jako tzw. „Niebieski Księżyc”. Mimo swojej nazwy nie oznacza ona zmiany barwy naszego naturalnego satelity – Księżyc pozostanie srebrzysty jak zwykle. Określenie to odnosi się wyłącznie do sytuacji, w której w jednym miesiącu kalendarzowym występują dwie pełnie.

(czytaj więcej)
0

Trzydniowa akcja. Kilkadziesiąt donacji krwi

W dniach 11–13 maja #br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Grudziądzu zorganizowano tydzień Honorowego Dawstwa Krwi pod hasłem „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc”. Inicjatywa połączyła działania promujące zdrowie, aktywność fizyczną oraz ideę bezinteresownej pomocy potrzebującym.

(czytaj więcej)
0

Pamięć o Bohaterze. Świadectwo odwagi, służby i walki

13 maja 1901 r. urodził się# rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, autor raportów o niemieckich zbrodniach i niezłomny patriota.

(czytaj więcej)