Dziś mamy 2 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2012
Blog: Anna Wojtecka

Przysłona i migawka

Przejdźmy teraz do podstawowych parametrów, które dostępne są w trybach fotografowania: manualnym oraz półautomatycznym, a mianowicie do przysłony i tzw. migawki.

Kluczowym parametrem pozwalającym kontrolować efekt naszej fotografii jest przysłona. Standardowo oznaczana jako „f” a w trybach półautomatycznych „Av” odpowiedzialna jest za ilość światła które wpada na matryce i jednocześnie kontroluje jasność naszego zdjęcia. W aparatach z wymienną optyką [obiektywami] wartość przysłony jaką możemy regulować zależy od poszczególnych obiektywów (1: 1,2 – 1:32); przy cyfrówkach kompaktowych minimalna wartość przesłony to z reguły 1:3.5-5,6. Ale cóż to znaczy?

Można to bardzo łatwo zobrazować: przysłona jest „strażnikiem” nadzorującym ilość światła wpadającego na matrycę – jak jest ich mało to wpada dużo światła ;) i tak np. f2,8 wpuszcza dużo światła, a f22 stosunkowo mało. Stąd też wysokie ceny obiektywów z tzw. jasnym światłem – im mniejsza wartość tym możemy z powodzeniem fotografować w ciemniejszych pomieszczeniach. Ale to nie wszystko, przysłona ma wpływ na jeszcze jeden kluczowy element – głębię ostrości.

Głębią ostrości nazywamy ilość ostrych elementów kadru. Duża głębia ostrości wyeksponuje wszystkie fotografowane przedmioty bardzo wyraźnie, analogicznie mała głębia spowoduje rozmycie tła i pozwoli nam skupić uwagę odbiorcy na jednym punkcie. Parafrazując, przy małej wartości przysłony mamy małą głębię ostrości, przez co tło nam się rozmywa (tzw. blur) – idealne do portretów i makro fotografii. Chcąc uzyskać idealnie ostre zdjęcie na całej długości kadru przysłona powinna wskazywać wartość co najmniej f8. Konsekwentnie wpada nam mniej światła przez przysłonę i zdjęcie może wyjść zbyt ciemne. Żeby jednak zapewnić naszej fotografii optymalną ekspozycję możemy skorygować ilość światła wpadającego poprzez regulację migawki, czyli np. zwiększając czas naświetlania.

Migawka – czyli czas naświetlania – odmierza czas, w którym światło wpada na matrycę. Posiada wartości od nieskończoności do około 1/16000sec. Generalnie im dłuższy czas naświetlania tym więcej światła wpadnie na matrycę, dzięki czemu możemy fotografować w nocy, lub rozmywać rzeczy poruszające się. Regulacja migawki pozwala uzyskać zaskakujące rezultaty tj. woda w rzece, która wygląda jak aksamit, światła samochodów tworzące białe i czerwone linie na ulicy, ludzie „duchy”:). Uzyskanie takich efektów wymaga ustawienia kilkunastu sekund lub minut naświetlania. Standardowo, czasy naświetlania powyżej 1/60sec wymagają użycia statywu, gdyż nasze ręce nie są w stanie nie poruszyć zdjęcia bez użycia stabilizatora. Generalnie robi się zdjęcia przy 1/125sec i przysłonie 5,6 przy świetle dziennym.

Anna Wojtecka || Fottoo.pl

 

 

 

Oceń artykuł: 195 128

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (12)

    fotopstrykacz, w dniu 12-12-2012 20:37:49 napisał:

    Szacun !!!! Takich wiadomości więcej ;)

    odpowiedz

    • 3 (11)

    :), w dniu 12-12-2012 21:28:38 napisał:

    f - długość ogniskowej ;)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (11)

    :D, w dniu 21-03-2013 19:04:26 napisał:

    bardzo mi się to podoba od niedawna mam lustrzankę i jeszcze dużo nie wiem a tutaj proszę same pożyteczne rzeczy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)