Blog: Anna Wojtecka
Ogniskowa i ZOOM

W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się, że kluczowymi elementami w fotografii, zarówno analogowej jak i cyfrowej, są migawka i przysłona. Kolejnym elementem, jaki postaram się przybliżyć# jest temat ogniskowej i ZOOMów, które często spędzają sen z powiek fotoamatorom chcącym zakupić nowy sprzęt lub też wyposażyć się w nowy obiektyw. Zatem czym się kierować przy zakupie „szkieł” i co oznaczają te dziwne symbole – 18-75mm, czy 5.8-17.4mm …
Przyglądając się uważnie naszemu sprzętowi, znajdziemy na nim oznaczenia (np. 6.3-18.9mm lub 17-55mm), które wyznaczają długość ogniskowej. Jest to kluczowy parametr odpowiadający za kąt widzenia obiektywu, czyli ile przestrzeni zmieści nam się w kadrze. Wiadomo, że im szerszy kąt widzenia tym więcej wnuków jesteśmy w stanie uchwycić u babci na kolanach albo wujków i cioć na imprezie rodzinnej. Niestety żeby wyjaśnić pewne zależności muszę zagłębić się w temat i wrócić do czasów aparatów analogowych.
Klisze, zwane błonami fotograficznymi powoli wychodzą z użytku. Część z nas jednakże nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż zdjęcia zrobione 10 lat temu pstrykaczem mają zazwyczaj lepszą jakość, niż te ze zwykłego kompakta cyfrowego. Dlaczego tak jest? Otóż klisze, na jakich przez wiele lat robiło się zdjęcia, czyli tzw. filmy małoobrazkowe, mają wymiary 24x36mm, a zatem przekątna takiej klatki wynosi 43mm. Natomiast teraz matryca klasy 2/3 którą zwykle montuje się w kompaktowych aparatach cyfrowych ma wymiary 6,6x8,8mm i przekątną 11mm.
Wracając do tematu ogniskowej obiektywu, w aparacie analogowym w przybliżeniu jest ona równa przekątnej klatki rejestrowanego obrazu, czyli dla fotografii małoobrazkowej wynosi 43 mm. Natomiast ogniskowa przeciętnego aparatu cyfrowego typu kompakt będzie miała wartość około 11mm. I to jest nasza wartość wyjściowa, od której możemy określić szerokość kąta widzenia naszego obiektywu:)
Każdy obiektyw o krótszej ogniskowej niż przekątna jego klatki jest obiektywem szerokokątnym, natomiast dłuższa ogniskowa oznacza teleobiektyw. Załóżmy, że fotografujemy kompaktem, np. takim Olympusem jak wyżej o ogniskowej 6.3-18.9mm; wartość poniżej 11mm będzie wyznaczać szerszy kąt widzenia natomiast powyżej 11mm mniejszy. Generalnie, żeby określić kąt widzenia standardowo odnosimy się do fotografii małoobrazkowej, czyli mnożymy wartości x4 i tu: ogniskowa 6.3-18.9 wyniesie około 25-75mm.
Lustrzanki cyfrowe średniej klasy posiadają zazwyczaj matrycę typu APS-C o przekątnej 27mm i tu żeby otrzymać faktyczną wartość ogniskowej parametry mnożymy x1.5 (Nikon DX, Pentax, Sony) lub 1.6 (Canon) Zatem obraz rzutowany przez obiektyw o ogniskowej 100 mm, będzie widziany przez matrycę APS-C tak jakby miał kąt widzenia obiektywu o ogniskowej ok. 150/160 mm dla matrycy o rozmiarach 35 mm.
ZOOM to nic innego jak obiektyw zmiennoogniskowy, czyli taki, w którym możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej, zwykle bez zmiany perspektywy i płaszczyzny ogniskowania.
ZOOM cyfrowy jest symulacją zmiany ogniskowej, który odbywa się poprzez rozciągnięcie wycinka obrazu do rozmiarów obrazu początkowego. Za pomocą zoomu cyfrowego można powiększyć obraz ponad możliwości układu optycznego. Wadą cyfrowego zoomu jest pogorszenie jakości zdjęcia.
Anna Wojtecka || Fottoo.pl
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
montere, w dniu 16-04-2013 20:47:02 napisał:
odpowiedz
hhftygooohk, w dniu 23-04-2013 10:47:16 napisał:
odpowiedz
POLERKA, w dniu 19-01-2014 19:22:20 napisał:
odpowiedz
Fotogrf, w dniu 11-11-2014 00:18:45 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!