Dziś mamy 17 stycznia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2021

Z niepublicznego w publiczne. Gmina nie chce, bo ma swoje

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Właściciele Niepublicznego Przedszkola i# Żłobka Mini Akademia od blisko 2 lat starają się o to, by przekształcić placówkę w publiczną. Na to nie zgadza się burmistrz Kcyni Marek Szaruga, tłumacząc, że to dodatkowe koszty dla gminy. Włodarza popiera kurator oświaty.

Mini Akademia została uroczyście otwarta we wrześniu 2018 roku. Jej właścicielami są Barbara i Hubert Szurikowie, którzy drugą taką placówkę i drugi taki problem mają także w Mroczy. Budowa kcyńskiego oddziału pochłonęła blisko 3 mln zł. Szybko okazało się, że dzieci nie ma tyle, ile zakładano. Początkowo czesne wynosiło 300-350 zł. W kolejnym roku obniżono je o 100 zł. Aby poprawić swoją sytuację, w lutym 2020 roku państwo Szurik wystąpili za pośrednictwem gminy do kuratora oświaty o opinię. Jeżeli placówka niepubliczna zostałaby przekształcona w publiczną, to rodzice nie musieliby ponosić żadnych kosztów związanych z uczęszczaniem do niej dzieci. Zgodnie z prawem, placówki gminne otrzymują od samorządu 100% dotacji na każde dziecko, zaś placówki niepubliczne, tak jak np. Mini Akademia, otrzymują 75% tej kwoty. Resztę muszą dopłacać rodzice.
Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik początkowo dał zmianom zielone światło. Na to nie zgodził się jednak burmistrz Kcyni Marek Szaruga i za pośrednictwem kuratora odwołał się do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minister podtrzymał stanowisko kuratora w kwestii tego, że gmina nie jest w tej sprawie stroną. - Odwołaliśmy się więc do Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. Tam podtrzymano decyzję o tym, że nie jesteśmy stroną, ale stwierdzono też, że decyzja kuratora nie jest dla nas wiążąca. Stąd wydałem właścicielom Mini Akademii negatywną decyzję – informuje burmistrz Marek Szaruga. Zdaniem burmistrza, gdyby gmina przejęła utrzymanie dzieci z Mini Akademii, byłby to dla samorządu dodatkowy koszt rzędu 600-700 tys. zł rocznie.

To jeszcze nie koniec odwołań. Po negatywnej decyzji burmistrza, właściciele Mini Akademii odwołali się do kuratora oświaty. Ten podtrzymał jednak stanowisko Marka Szarugi. Szurikowie zapowiadają, że sprawa trafi do sądu.

Z punktu widzenia właścicieli

Barbara Szurik, dyrektor Mini Akademii wyjaśnia, że przekształcenie istniejącego przedszkola na przedszkole publiczne jest motywowane prośbą ze strony rodziców. - Rodzice bardzo często na różnego rodzaju zebraniach pytali, czy jest możliwość przejścia na przedszkole za tzw. „złotówkę”. Po sprawdzeniu przepisów i upewnieniu się, kto może wydać decyzję w tej sprawie, taki wniosek złożyliśmy do burmistrza Kcyni Marka Szarugi. Byliśmy zdziwieni decyzją, że burmistrz odmówił nam przekształcenia po wcześniejszej pozytywnej opinii kuratorium oświaty, nie odwiedzając ani razu naszej placówki, nie uwzględniając prośby rodziców i petycji w tej sprawie. Co w naszym mniemaniu jest dużym błędem dla samej gminy, a przede wszystkim dla samych dzieci – mówi Barbara Szurik.

Właścicielka Mini Akademii potwierdza informację o wysokościach dofinansowania dla różnych typów placówek. - Jako placówka niepubliczna otrzymujemy z budżetu gminy 75% kwoty dotacji, jaką gmina przeznacza na swoje przedszkole miejskie, a jako placówka publiczna dostawalibyśmy 100%. Więc koszt dla gminy zwiększyłby się tylko o 25%, natomiast zmniejszyłyby się koszty utrzymania oddziałów przedszkolnych w szkołach na terenie gminy. Dlaczego? Można by poluzować ilość dzieci w miejskim przedszkolu czy oddziałach w szkołach, co jest wyłączną korzyścią dla dzieci i korzystniej wpłynie na rozwój maluchów i pracę samych nauczycieli w mniej liczebnych grupach – wyjaśnia. Barbara Szurik dodaje, że dzięki zmianom nie byłoby grup mieszanych pod względem wieku, tak jak jest to teraz oraz nie trzeba by tworzyć dodatkowych etatów. Dyrektorka Mini Akademii podkreśla także korzyści dla rodziców, tj. brak czesnego. Do 5 godzin dziecko byłoby w przedszkolu za darmo, a powyżej tego czasu pobyt kosztowałby złotówkę za każdą godzinę. Tak jest w przedszkolach publicznych. Obecnie koszt pobytu dziecka w Mini Akademii to 200-250 zł za 6-10 godzin i 11,85 zł za pełne wyżywienie w ciągu dnia. Jak mówi dyrektorka, te pieniądze mogłyby być przeznaczane na zajęcia dodatkowe. Do Mini Akademii uczęszcza 50 dzieci w 3 grupach wiekowych. Każda grupa ma dwie nauczycielki oraz panie do pomocy, w zależności od potrzeb.

- Jesteśmy przekonani, że gdybyśmy stali się placówka publiczną, to w naszym przedszkolu byłoby więcej dzieci. Mamy codziennie pytania, czy już dostaliśmy zgodę od burmistrza, mam też telefony rodziców z miejskiego przedszkola, czy mamy listę rezerwową, jeśli chcieliby przenieść swoje dziecko, gdy będziemy już placówką publiczną. Wiec zainteresowanie mieszkańców gminy naszym przedszkolem jest dość duże, czego w swojej decyzji nie uwzględnia burmistrz. Skoro obok miejskiego przedszkola jest placówka nowo pobudowana, przystosowana na wysokim europejskim poziomie, to dlaczego dzieci – mieszkańcy, nie mają korzystać z takich udogodnień? Nasze przedszkole jest wyposażone w duże, nowoczesne sale dydaktyczne, wewnętrzny i zewnętrzny plac zabaw, stołówkę, salę terapeutyczną, a w najbliższym czasie chcemy utworzyć sale integracji sensorycznej dla dzieci potrzebujących terapii. Mamy też oddział żłobkowy, ale i tu burmistrz odmówił nam jakiejkolwiek dotacji na żłobek, twierdząc, że nie ma na to zapotrzebowania – podsumowuje Barbara Szurik.

Warto nadmienić, że podobną sytuację właściciele Mini Akademii mają w gminie Mrocza, gdzie również burmistrz nie wyraził zgody na przekształcenie placówki w placówkę publiczną.

Źródło: 

Oceń artykuł: 5 27

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (27) Zgłoś naruszenie zasad

  • 27 (39)

  Podatnik, w dniu 01-12-2021 11:19:42 napisał:

  Zalatuje cwaniactwem !? Inwestor powinien zrobić dobre rozeznanie przed rozpoczęciem budowy. Interes kiepsko idzie (prywatny!!!) to mieszkańcy mają ze swoich podatków dopłacać? Trochę bezczelne.

  odpowiedz

  • -20 (40)

  fff, w dniu 01-12-2021 11:38:24 napisał:

  Kcynia to dziura zabita dechami i tam nic nikomu się nie opłaca. co to za miasto?Powinno stracić prawa miejskie bo; hotelu ani hostelu nie ma, basenu nie ma, kina nie ma, kolej nie działa, knajpy też nie ma, dyskoteki żadnej, itd.itp. Miasto cechuje rozwój i podstawowe elementy gospodarcze, które stanowią o jego tożsamości. A co my w tej Kcyni mamy?

  odpowiedz

  • 25 (35)

  Xxx, w dniu 01-12-2021 11:41:03 napisał:

  No bezczelne ale co można próbować zdobyć publiczną kasę może się uda bo wątpię żeby tu chodziło o czyjeś dobro tu chodzi o kasę

  odpowiedz

  • 23 (33)

  Zofia, w dniu 01-12-2021 11:55:49 napisał:

  Otwarli prywatne to niech jest prywatne a nie szukają teraz sposobu na łatwą i pewną publiczną kasę takie cwaniactwo po co się starać i zdobywać rynek jak można łatwo i szybko zdobyć publiczną kase

  odpowiedz

  • 23 (33)

  Ktoś , w dniu 01-12-2021 12:11:54 napisał:

  Cwaniaki jak gmina daje 75 procent to może uda się wyciągnąć 100 procent a co może się uda

  odpowiedz

  • -22 (28)

  Zdich, w dniu 01-12-2021 12:16:47 napisał:

  Hubert mi nie pasuje do takich zagrywek

  odpowiedz

  • -23 (27)

  Zdich, w dniu 01-12-2021 12:16:51 napisał:

  Hubert mi nie pasuje do takich zagrywek

  odpowiedz

  • 21 (37)

  podatnik, w dniu 01-12-2021 12:55:08 napisał:

  Brawa dla Burmistrza. Podjął Pan słuszną i mądrą decyzję. Zachciało im się prywatnego przedszkola, to niech teraz się z tym zmierzą. Skoro dostają już 75% dotacji to jest to wystarczające. Mogli się poważnie zastanowić budując to przedszkole i zrobić konkretne analizy. Panie Burmistrzu mamy wspaniałe przedszkole miejskie z bardzo dobrą dyrektorką, wysoko wykwalifikowaną kadrą, zaangażowaną radą rodziców. Przez 10 lat w miejskim przedszkolu s wiele się zmieniło na dobre i nie można pozwolić, aby to zniszczyć. Żadnych dodatkowych pieniędzy dla prywatnego przedszkola. Zresztą kurator oświaty też jest po stronie Burmistrza.

  odpowiedz

  • 20 (34)

  rolnik, w dniu 01-12-2021 13:51:09 napisał:

  Ta Pani dyrektor jak nie ma zarobku na przedszkolu to niech w pole idzie bo ma wielkoobszarowe gospodarstwo może tam więcej zarobi na płodach rolnych niż na dzieciach .

  odpowiedz

  • 18 (34)

  rodzic, w dniu 01-12-2021 14:19:32 napisał:

  Brawo Panie Burmistrzu jak ktoś nie umie inwestować to niech się weźmie za inną działalność. Pani dyrektor tylko z własnej nominacji jest nią, każdy głupi potrafi prowadzić interes kosztem innych. Jak nie może sobie poradzić to może się przebranżowić pola ma dużo żeby je obrobić a nie wysługiwać się gminą by spijać śmietankę. Tak na marginesie lepiej by zadbała o pracowników i samo kulturalne podejście do nich. Czasem zachowanie w dużym stopniu odbiega od normy i zakrawa na mobbing w stosunku do personelu.

  odpowiedz

  • -17 (37)

  xyz, w dniu 01-12-2021 20:30:35 napisał:

  nie ma zapotrzebowania na żłobek - KPINA!!! jakby młodzi ludzie mieli wsparcie w postaci żłobka to chętniej poszliby do pracy, bo mieliby gdzie zostawić swoje dziecko, a tak MOPS i zapomogi, zasiłki i inne "za" ! i to ma być rozwój? w Szubinie są dwa żłobki ZAWALONE po brzegi a rodzice normalnie pracują. Burmistrz nie da wyższej dotacji bo kasa poszła na jego podwyżkę wypłaty taka prawda i premie dla trzech urzędników! GMINA KCYNIA tfuuu WIOCHA KCYNIA i Szaruga nie rozwój!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 13 (25)

  Nie pozdrawiam wlascicielki, w dniu 02-12-2021 02:29:24 napisał:

  Pierwszy rok moje dziecko chodziło do tej placówki w mroczy. I tylko rok, właścicielce chodziło tylko o dobro portfela a nie dzieci, na początku wszystko było ładnie miło, a później sie zaczęło dbanie o swój portfel, dyrektorka uciekała przed rodzicami a na spotkania z wściekłymi rodzicami przysyłała swoją mamusie... Po tym wiele rodzicówpuscilo swoje pociechy do publicznego. Tu wszystko jest konsultowane z rodzicami, kadra włącznie z panią dyrektor sympatyczna przez cały rok a nie do czasu podpisania umowy...

  odpowiedz

  • 18 (26)

  Zniesmaczony, w dniu 02-12-2021 09:22:38 napisał:

  Myślę, że takie działanie (i plan awaryjny w przekształcenie się w przedszkole publiczne) było zamierzone od początku budowy tejże akademii. Po prostu cwana zagrywka. Szkoda jedynie, że kartą przetargową są zawsze dzieci. Typowe psychologiczne podejście - przecież tutaj chodzi o ich dobro (a w rzeczywistości wiadomo, że chodzi o $$). Brawo Panie Burmistrzu, szanuję za taką decyzję. Proponowałbym jeszcze, aby oświata dobrze przyjrzała się kompetencjom obecnej pani Dyrektor w przedszkolu publicznym, bo sposób zarządzania pozostawia wiele do życzenia, nie wspominając już o wszechobecnym kolesiostwie.

  odpowiedz

  • -6 (24)

  zyta, w dniu 02-12-2021 09:43:32 napisał:

  Pan Burmistrz powinien przede wszystkim dofinansować żłobek, na pewno przyciągnęłoby to młodych ludzi i byłoby dobre dla gminy, oczywiście trzeba by było na efekty trochę poczekać, czego włodarz nie rozumie, patrzy na kasę tu i teraz i nie myśli o przyszłości i rozwoju gminy. Szkoda, że Pan Burmistrz nie docenia prywatnych inwestycji w gminie. Przedszkole jest piękne, zadbane, dzieci maja bardzo dużo zajęć, bardzo dobrze się tam rozwijają. Niestety dyrekcja nie potrafi rozmawiać, tylko się kłóci. To tez nie stawia przedszkola w dobrym świetle, a szkoda. Zamiast obiecywać, że przedszkole będzie publiczne, może warto pomyśleć o stowarzyszenie i szukaniu dotacji w inny sposób. Najważniejsze, żeby nadal było i się rozwijało, jak dzieci będą tam najważniejsze to przedszkole się obroni, a naprawdę warto posyłać tam dzieci.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -9 (21)

  Agnieszka, w dniu 02-12-2021 11:37:27 napisał:

  Uważam, że żłobek jest bardzo potrzebny w Kcyni. Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, jeśli nie ma możliwości zostawić dziecka z kimś z rodziny? Koszty zatrudnienia niani są bardzo wysokie.

  odpowiedz

  • -6 (20)

  U, w dniu 02-12-2021 15:42:40 napisał:

  Jak już pękniecie z zachwytu nad decyzją burmistrza to dobrze się zastanówcie czy w tym mieście ludziom młodym żyje się dobrze i czy na pewno za kilka lat będą to w ogóle ludzie młodzi. Smog, bieda, brak perspektyw, całkowite zahamowanie rozwoju miasta w ciągu ostatnich kilku lat. To w ludziach młodych, którzy tmogliby tu zostać jest potencjał rozwoju i jeżeli odrobinę nie ruszy się mózgiem żeby spróbować się chociaż na krok zbliżyć do tego co oferują sąsiednie gminy pod względem jakości życia to za kilka lat jak zaczną starsze roczniki wymierać to dopiero chwycicie się za głowy ale będzie już za późno. Może sposób załatwiania spraw przez dyrekcję prywatnego przedszkola nie jest ok ale jeżeli na terenie gminy nie ma żadnego żłobka to może wypadałoby albo taki zbudować "na złość prywaciarzom" jak na tym forum przebrzmiewa myśl albo dofinansuje się kilka miejsc w już istniejącym żłobku. Może w ogóle trzeba pomyśleć zmierza sytuacja w mieście bo wieczne "nie ma na nic pieniędzy" to niestety droga do wyludnienia i chyba nie trzeba byś Sherlockiem Holmesem żeby do takich wniosków dojść.

  odpowiedz

  • -5 (13)

  Super ktoś, w dniu 02-12-2021 20:07:52 napisał:

  Trudno ocenić jednoznacznie czy działanie dyrekcji prywatnego przedszkola jest ok. Może dialog z burmistrzem zamiast batalii sądowej bardziej by się przysłużył gminie i przedszkolu. Może jednak rozsądne podejście obu stron zaowocowałoby otwarciem żłobka bo takiego w naszej gminie nie ma. W innych są i są dofinansowane przez włodarzy. Tego faktu podważyć się nie da.

  odpowiedz

  • 0 (12)

  Rodzic , w dniu 02-12-2021 21:55:59 napisał:

  Naprawdę? Rodzice, których dzieci uczęszczają do Mini jesteście w stanie zamieścić komentarz, ze przedszkole jest dla kasy? Nie rozumiem. Kadra jest bardzo nastawiona na dzieci i to co robią dla nich - wzrusza. Nie rozumiem społeczności kcyńskiej, ale wolność słowa. Przedszkola i aktualna ladra jest rewelacyjna. Brak sumienia w kometarzach

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (7)

  Rodzic, w dniu 03-12-2021 08:44:24 napisał:

  A ja tam dałem dziecko do innej gminy i spokój, zamiast prosić sie o miejsce...

  odpowiedz

  • -4 (10)

  młody, w dniu 03-12-2021 09:53:06 napisał:

  No właśnie . W innych gminach są żłobki i to dofinansowane a w naszej burmistrz nie ma kasy na budowę gminnego więc jak się pojawił prywaciarz i zrobił za niego, to mógłby ten burmistrz śladem swoich kolegów z innych gmin, dofinansować dla młodych pracujących mieszkańców ten żłobek. Ale można jak zwykle powiedzieć, że nie ma kasy. Na nagrody dla kolesi z Urzędu za to są.

  odpowiedz

  • -6 (8)

  rodzic numer 2, w dniu 03-12-2021 09:55:29 napisał:

  @Do rodzica. Kadra nie jest nastawiona na kasę bo oni nie mają na to wpływu ile zarobią. Na kasę są nastawieni właściciele

  odpowiedz

  • 4 (8)

  podatnik, w dniu 03-12-2021 13:28:20 napisał:

  Panie Burmistrzu jako podatnik proszę, aby więcej pieniędzy niż te 75 % nie przekazywał na prywatne przedszkole. Też mam firmę i borykam się z róznymi problemami i nikogo to nie interesuje. Chcieli prywatne przedszkole, to niech teraz walczą na kcyńskim rynku. Ja jako podatni nie zgadzam się na żadne inne dotacje.

  odpowiedz

  • -1 (7)

  Zyta, w dniu 03-12-2021 13:44:45 napisał:

  Czytając te komentarze aż włos się jeży na głowie jakim jadem przepełnieni są mieszkańcy. Mini Akademia jest fajnym przedszkolem i burmistrz powinien w końcu przejrzeć na oczy i przestać traktować tego przedszkola jak wroga, bo to jest dla gminy korzystne. Czy nie taniej jest dać właścicielowi te 100% i niech się głowi jak utrzymać pracowników i placówkę. Ale pan burmistrz woli utrudniać tłumacząc się brakiem pieniędzy a w rzeczywistości zwiększa koszty. Na zdrowy rozum skoro w miejskim jest multum dzieci to i koszty są wyższe bo trzeba było dostosować ilość sal do takiej ilości dzieci. Zapewne musiał zwiększyć zatrudnienie, a oczywistym jest ze te 100% nie wystarcza skoro wciąż słyszymy że oświata zadłuża gminę. Warto chyba z tej strony na to spojżeć a nie pisać takie bzdurne komentarze. A jeśli kogoś kole w oczy ze mają swój interes to nikt nikomu nie broni zainwestować. Żyjemy w wolnym kraju i nie trzeba czekać tylko aż państwo da a samemu się mądrować. A co do mega pieniędzy po przejściu na publiczne, coś mi się wydaje ze trzeba się co do grosza z tego rozliczyć w gminie wiec wielce się nie wzbogacą jak to większość myśli. Ale Kcyńskie myślenie, nie moje to niech się nie uda.Okropni są ci „mieszkańcy” ; nic dziwnego ze w Kcyni nic nie ma.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  klara, w dniu 06-12-2021 13:39:28 napisał:

  Super przedszkole, bardzo dużo zajęć dodatkowych, doskonała kadra. Gdyby to przedszkole było również publiczne to na pewno byłoby więcej dzieci a miejskie też by zyskało, dzieci odzyskałyby dużą salę, nie byłoby przepełnione.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokalendarze A3
35PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Niedobór witamin w zimę. Wzmocnij swój organizm i nie daj się chorobie!

Wielu z nas kojarzy okres zimowy z przeziębieniem. Chociaż pogoda nie jest za# to bezpośrednio odpowiedzialna, wirusy wywołujące przeziębienie mogą łatwiej rozprzestrzeniać się w niższych temperaturach. Narażenie na zimne i suche powietrze może niekorzystnie wpływać na układ odpornościowy naszego organizmu. Czy to oznacza, że nie możemy się bronić? Nic podobnego. Sprawdź, co możesz zrobić, aby wzmocnić swój układ odpornościowy, by nie dać się chorobie!

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

Za moment sezon studniówek. Znamy zasady, na jakich mogą się odbywać

Okres studniówek zbliża się wielkimi krokami. Pojawiają się# liczne pytania, czy w tym roku takie uroczystości będą mogły się odbyć w związku z trwającą pandemią. Ostatnio przygotowano specjalne wytyczne, które umożliwią organizację tych zabaw. Zasad jest całkiem sporo.

(czytaj więcej)