Dziś mamy 18 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

07 sierpnia 2024

Wizyta na Politechnice Warszawskiej. Śladami Profesora Jana Czochralskiego

fot. Agnieszka Sikora/Politechnika Warszawska oraz Justyna Makarewicz/Urząd Miejski w Kcyni

fot. Agnieszka Sikora/Politechnika Warszawska oraz Justyna Makarewicz/Urząd Miejski w Kcyni

W dniach 31 lipca – 1 sierpnia br. wnuk profesora Jana Czochralskiego#, Fred Schmidt odwiedził Warszawę. Na jego zaproszenie w spotkaniach udział wzięła Justyna Makarewicz, która reprezentowała gminę Kcynia.

W dniu 31 lipca br. delegacja odwiedziła Politechnikę Warszawską, gdzie dziekan Wydziału Chemii, prof. dr. hab. inż. Władysław Wieczorek oprowadził gości po budynkach, w których mieściły się pracownie profesora Jana Czochralskiego. W skrzydle wybudowanym w latach 30. XX w. znajdowały się pomieszczenia, gdzie profesor Jan Czochralski prowadził swoje badania i przeprowadzał eksperymenty. W gablotach zgromadzono przyrządy, którymi prawdopodobnie się posługiwał. W gabinecie dziekana Fred Schmidt podziwiał galerię portretów naukowców, którzy otrzymali doktorat honoris causa uczelni - wśród wielu fotografii znajdowała się również podobizna prof. Jana Czochralskiego.

W spotkaniu oprócz dziekana Wydziału Chemii oraz Freda Schmidta z małżonką udział wzięli:

Justyna Orłowska z Fundacji Res Futuro,

Prof. dr hab. inż. Marek Marcinek, kierownik katedry Chemii Nieorganicznej, Politechnika Warszawska,

Paulina Mazur z Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej,

Justyna Makarewicz z Urzędu Miejskiego w Kcyni.

Na terenie Politechniki Warszawskiej delegacja odwiedziła także audytorium im. Jana Czochralskiego na Wydziale Chemii, miejsce w budynku głównym Politechniki, gdzie znajduje się jego popiersie wraz z informacją o MILESTONE – kamieniu milowym w rozwoju nauki, a także nowy budynek Centrum Innowacji, które zajmuje się tym, co Profesorowi Czochralskiemu przychodziło bez większego trudu – mariażem nauki i przemysłu.

Rozmawiano o drodze do rehabilitacji Profesora na Politechnice Warszawskiej, a także aktualnych możliwościach popularyzacji jego osiągnięć wśród młodego pokolenia. W związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zastanawiano się wspólnie, gdzie zastała profesora godzina „W”, gdzie się znajdował i co robił. Odpowiedź na to pytanie przynosi książka prof. Pawła E. Tomaszewskiego, pt. Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim.

Następnego dnia, 1 sierpnia br. odbyło się spotkanie z Sylwestrem Czochralskim, krewnym Freda Schmidta, który również jest zaangażowany w upowszechnianie wiedzy na temat dorobku prof. Jana Czochralskiego. Amerykańscy goście, będąc w dniu upamiętnienia 80. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uczestniczyli w obchodach w centrum Warszawy, oddając o godzinie „W” cześć wszystkim, którzy walczyli, zginęli i cierpieli w ciągu tych 63 dni walki. Justyna Makarewicz wprowadziła ich w historię Powstania i po krótce opowiedziała o tragicznym losie Powstańców.

Fotorelacja z wizyty z większą ilością zdjęć zamieszczona została na stronie Dźwiękowego Archiwum Kcyni (www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl)

Materiał: Justyna Makarewicz / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)