Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

31 maja 2022

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy środowisko

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez# Tytoniu. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

WHO co roku proponuje hasło, którym zamierza zwrócić uwagę całego świata na powszechność nałogu palenia tytoniu oraz jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”. Globalna kampania prowadzona przez WHO ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wpływu tytoniu na środowisko – od uprawy, produkcji, dystrybucji po odpady.

Przemysł tytoniowy przyczynia się do zmiany klimatu. Jego wpływ na środowisko jest ogromny i rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby oraz delikatne ekosystemy planety, od których zależy nasza egzystencja. Zaczynając od uprawy tytoniu, produkcji i dystrybucji kończąc na toksycznych odpadach, używanie tytoniu jest szkodliwe na każdym etapie. Od początku do końca przemysł tytoniowy jest procesem zanieczyszczającym i szkodliwym dla środowiska. Na całym świecie każdego roku wykorzystywanych jest około 3,5 miliona hektarów ziemi pod uprawę tytoniu, co skutkuje jej niszczeniem. Uprawa tytoniu przyczynia się do wylesienia 200 000 hektarów lasów rocznie oraz do degradacji gleby. Ponadto wyczerpuje ona planetę z zasobów wody, paliw kopalnych i metali. Ponad 4,5 biliona niedopałków papierosów jest nieodpowiednio usuwanych każdego roku na całym świecie, generując toksyczne odpady i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumpcyjne. Ograniczenie używania tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.

Materiał: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (5)

    Cybuch, w dniu 31-05-2022 19:33:14 napisał:

    Pod pretekstem ochrony klimatu, zdrowia, pół uprawnych odbiorą człowiekowi wszystko. Kto wpadł na pomysł aby liczyć pety na całym świecie? Ten co pisał te zamordystyczne wypociny jest wyjątkowym zagrożeniem wolności człowieka.

    odpowiedz

    • 0 (12)

    obserwator, w dniu 31-05-2022 19:53:13 napisał:

    Bardzo denerwuje mnie jak widzę kogoś z petem w ustach. Powinno zakazać się jakiegokolwiek palenia (smrodzenia) w miejscach publicznych. Niech prymitywy palą sobie w domach, niech tam smrodzą i śmiecą. Kary powinny być w tysiącach.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (6)

    nie palący, w dniu 31-05-2022 20:05:35 napisał:

    Kiedyś, jak większość moich kolegów paliłem papierosy. Trwało to prawie 20 lat. Później usłyszałem od mojego teścia, że palą tylko ludzie prymitywni a nałóg był tak silny, że nie miałem pojęcia jak i czy można z tego wyjść. Ale zacząłem o tym myśleć i pozytywnie się nastrajać. Trwało to prawie 2 lata a czarę goryczy przelał kolega, któremu przeszczepiono zatkaną tętnicę przez nikotynę a i tak po 3 miesiącach zmarł. A przed śmiercią powiedział do mnie rzuć ten paskudny nałóg! Od 30 lat nie palę i czuję się dobrze. Polecam to przesłanie wszystkim 'prymitywom'!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (5)

    ręka ręke myje, w dniu 31-05-2022 20:50:04 napisał:

    papieroski są dobre ale jednak przynoszą więcej zła niż dobrego. czego nie mozna powiedziec o innych specyfikach ktore nie tylko sluza do palenia. Nikogo nie zabiła, a jednak zakazana

    odpowiedz

    • -3 (5)

    Mlody Nakielanin, w dniu 31-05-2022 21:35:43 napisał:

    Może i papieroski zabijają, ale POLIZEI to jednak jest gorsza niż najgorsza używka!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 4 (6)

    kto, w dniu 01-06-2022 12:42:32 napisał:

    Palenie w miejscach publicznych powinno być zabronione

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (2)

    Nakielanin, w dniu 01-06-2022 13:30:00 napisał:

    Musiałbym się chyba mocno w głowę uderzyć żeby palić. Same straty, zero z tego korzyści:-) Żal patrzeć jak młodzież z Żeglugi chowa się pod blokiem na Gimnazjalnej w przerwach między lekcjami i truje siebie i innych tym dziadostwem.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (3)

    19tysięcywypłaty, w dniu 01-06-2022 15:08:39 napisał:

    Patologia pali i będzie palić, smród im nie przeszkadza bo i higieną nie grzeszą. O takie życie bezmózgowca. Niech palą, mniej emerytur ZUS będzie musiał wypłacać na te uwędzone pokraki.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Ja, w dniu 07-06-2022 08:44:21 napisał:

    Pozamykać zakłady w których produkowany jest tytoń i problem rozwiązany.Palacze którzy palą niech cierpią na własne życzenie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)