Dziś mamy 3 grudnia 2022, sobota, imieniny obchodzą:

16 września 2022

Trudne decyzje. Prawie cały fundusz na utrzymanie świetlicy!

fot. LZ

fot. LZ

3/4 funduszu sołeckiego Górek Zagajnych zostało przeznaczone#na utrzymanie świetlicy wiejskiej w przyszłym roku! Mieszkańcy zastanawiają się, jak przy tak wysokich kosztach mają jeszcze inwestować.

W czwartkowym zebraniu wziął udział burmistrz Kcyni Marek Szaruga, radny powiatowy Ryszard Bagnerowski i radny gminny Tomasz Świerc. Zanim rozpoczęła się debata nad problemami wsi, Grzegorz Łukasiewicz, prezes firmy zajmującej się budową farm wiatrowych i fotowoltaicznych, opowiedział mieszkańcom o inwestycji, która planowana jest także w ich miejscowości. Po krókiej dyskusji na ten temat sołtys Górek Zagajnych Łukasz Jachim podsumował rok 2022. Co najważniejsze, w tym roku na drogi gminne w sołectwie rozwieziono 60 ton kamienia. Na jednym kilometrze drogi pracowała równiarka i wał.
Jeśli chodzi o fundusz sołecki na rok 2023, to do dyspozycji mieszkańców jest 27 tys. 712 zł. Tym razem nie wystarczy na wiele, bo zdecydowaną większość pieniędzy, tj. 19 tys. 200 zł mieszkańcy musieli przeznaczyć na utrzymanie świetlicy. W tej kwocie jest m.in. opłata za węgiel (potrzeba 4 ton ekogroszku), prąd, wodę, śmieci, nieczystości, ale także, jeżeli starczy, zakup nowych stołów lub krzeseł. Poza tym, przeznaczono 1000 zł na zakup paliwa, 5000 zł na utrzymanie dróg i 2512 zł na integrację. Sołtys złożył też do burmistrza wniosek z prośbą o możliwość pozyskania drewna do ogrzewania świetlicy z lasów gminnych i otrzymał na to zgodę.

Podczas zebrania rozmawiano m.in. o ewentualnej możliwości podwyżki ceny za wynajem świetlicy. - Czy w związku ze wzrostem cen, wzrośnie też koszt najmu? - zapytał były sołtys wsi, Tomasz Osial. - Jeżeli 3/4 funduszu przeznaczamy na utrzymanie świetlicy, to dla mieszkańców wynajem powinien być za darmo. Najemca może też dopłacać do ekogroszku albo samodzielnie napalić drewnem w kominku – zaproponował.

Okazuje się, że dyskusja na ten temat odbyła się na zebraniu z sołtysami gminy. - Część sołtysów jest za podwyżkami, część nie. Pojawiają się obawy, że po podwyżce spadnie ilość najmów. To sołtysi mają dyskutować na ten temat ze swoimi mieszkańcami. To będzie decyzja mieszkańców – powiedział burmistrz Marek Szaruga.

W dalszej części zebrania burmistrz oraz radni opowiedzieli o inwestycjach gminnych i powiatowych. Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że we wsi brakuje jeszcze remontu drogi w kierunku Nowin. Rozmawiano także o inflacji i jej skutkach.

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Mieszkaniec, w dniu 16-09-2022 21:51:40 napisał:

  Frekwencja powala z nóg.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Jurek, w dniu 17-09-2022 11:42:57 napisał:

  Frekwencja jak na większości zebrań. Ale pretensje to potem wszyscy maja, że coś nie tak

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Obserwator, w dniu 18-09-2022 10:01:37 napisał:

  Teraz jakoś nikt nie protestuje nie ma pretensji , ale jak jeden jest w Radzie a drugi pracuje w Gminie to wszystko już jest ok !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  gość , w dniu 18-09-2022 11:46:10 napisał:

  Witam .A dlaczego z funduszu trzeba dawać na utrzymanie świetlicy prąd ,ekogroszek? przecież to obowiązek Gminy utrzymać świetlice.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  matoł, w dniu 18-09-2022 22:18:46 napisał:

  Się chciało w każdym grajdole świetlice to trzeba sobie teraz utrzymać. Jeszcze lotnisko i dworzec kolejowy w każdej wsi. No i oczywiście niech gmina utrzyma. Kto ma wam zapłacić za wasze świetlice?? Tusk, Kaczyński, a może mieszkaniec innej gminy,miasta? Może Niemiec? To wasze. Chcieliście to dbajcie.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Radny, w dniu 18-09-2022 23:47:23 napisał:

  4 tony ekogroszku to co wy tam cały sezon grzejecie jak w domu czy jeszcze ten sklep ogrzewacie?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Xxx, w dniu 26-09-2022 11:26:09 napisał:

  Tyle kasy na utrzymanie ale wynajmujący płaci za wynajem ścieki prąd to tyle za utrzymanie z funduszu sołeckiego

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)