Dziś mamy 26 września 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2022

Powrót do przeszłości. Kcynia miastem róż ?

fot. archiwum

fot. archiwum

Najmłodsze pokolenia tego nie pamiętają, ale Kcynia jeszcze kilkanaście# lat temu słynęła z róż, które posadzone były od Placu Profesora Jana Czochralskiego aż po kościół farny. Wszystko wskazuje na to, że miasto znów rozkwitnie tymi pięknymi kwiatami.

Róże posadzono w mieście kilkadziesiąt lat temu. Znikały systematycznie z prostego powodu – były pielęgnowane, ale chorowały. Zniszczyły je pasożyty – nicienie.

W sprawie ponownego posadzenia róż odbyło się spotkanie z hodowcą tych kwiatów – Andrzejem Ćwikiem z Chludowa koło Poznania. Uczestniczyli w nim burmistrz Kcyni Marek Szaruga, przewodniczący kcyńskiej Rady Miejskiej Jan Kurant, prezez ZGKiM w Kcyni Henryk Grobelny oraz urzędnik z referatu rolnictwa w kcyńskim ratuszu Piotr Mantych.
– Chcemy, aby Kcynia, miasto profesora Jana Czochralskiego, było również miastem róż. Wracamy do tradycji sprzed kilkudziesięciu lat. Nasadzenia pojawią się na Placu Profesora Jana Czochralskiego, wzdłuż chodnika przy klasztorze i dalej w kierunku fary – tłumaczy Kurant. Jeżeli chodzi o rondo, teren jest bardzo odkryty, więc póki co zostaną tam, jak do tej pory, zmienne kompozycje kwiatowe – wiosną bratki, a później begonie i inne kwiaty. – Róża nie lubi mocnego słońca, więc pewnie nie będzie tam dobrych warunków, choć może kiedyś to zmienimy – dodaje Kurant.

Zanim zostaną posadzone nowe kwiaty, trzeba będzie wymienić ziemię na głębokości około 50 cm (wszystko przez nicienie, które ostatnio zniszczyły róże). Nasadzenia rozpoczną się we wrześniu. Róże będą w doniczkach, więc można sadzić je o każdej porze, nie tylko jesienią. Kolory i odmiany nie są jeszcze wybrane.

Gmina chce zakupić od 800 do nawet 1000 sadzonek. Jedna kosztuje około 20 zł. Do tego dochodzi zakup ziemi. Jan Kurant liczy, że daje to około 20 tys. zł i podkreśla, że to inwestycja na lata. – Tylko w tym roku wydano na jednoroczne nasadzenia kilkanaście tysięcy złotych. Bratki kosztowały 3 zł, a begonie – 7 czy 8 zł. A to jest tylko na jeden sezon. W ciągu dwóch lat będziemy na czysto. Nie będziemy inwestować w kwiaty sezonowe. Pozostanie nam tylko pielęgnacja róż – wystarczą trzy worki nawozu i zabiegi pielęgnacyjne – mówi przewodniczący rady miejskiej.

Róże nie były jedynym pomysłem na to, jak upiększyć Kcynię. Był jeszcze pomysł posadzenia hortensji, które też są kwiatami wieloletnimi. – Hortensje pięknie kwitną do samej jesieni, ale kwiaty pojawiają się późno, dopiero w lipcu. Do tej pory stoją same badyle. Natomiast róża już w marcu, kwietniu wypuszcza piękne liście, a potem zaczyna kwitnąć do późnej jesieni – tłumaczy Kurant. Wokół róż ma być pielęgnowana trawa.

Oceń artykuł: 9 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (7)

  Kubuś , w dniu 14-08-2022 13:13:24 napisał:

  Kcynia miastem patologii i bezrobotnych bez przyszłości, bez rozwoju,bez motelu bez hostelu,bez knajpy, bez zmian

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Mieszkaniec, w dniu 14-08-2022 13:42:23 napisał:

  Niech Szaruga i Kurant zaorają ziemie,zeby bylo hak dawniej.Łyse pole będzie przybajmniej pasowalo do tego ile Kcynia znaczy pod ich rządami.Nie ma nic a to co bylo zniszczyllo dwoch slabiutkuch nauczycieli i paru bezradnych radnych.Taczka juz na was czeka.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (7)

  Bolek , w dniu 14-08-2022 15:33:50 napisał:

  Pan Kurant to na wszystkim się zna , teraz będzie specjalistą od zieleni i ogrodów ,szczególnie róż , brawo - brak słów !

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Karol, w dniu 14-08-2022 15:36:54 napisał:

  Nie może być nic gorszego jak rządzą Gminą ludzie którzy nigdy nie liznęli swojego biznesu w dodatku nauczyciele ,tylko doili żyją z budżetu !

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Yyy, w dniu 14-08-2022 23:06:53 napisał:

  A Bartek już jest.gorki zagajne

  odpowiedz

  • 2 (8)

  ... , w dniu 15-08-2022 18:54:41 napisał:

  Serio? W czasach kiedy ludzie walczą o to żeby mieć za co rodzinę wykarmić bo ceny rosną w takim tempie że jak dostaje się wypłatę to nie wiadomo czy rachunki zapłacić czy kupić chleb to nasza gmina zajmuje się tym aby w mieście róże posadzić. Drodzy samorządowcy czy wy narpawdę nie widzicie co się dzieje w naszej gminie że ludzie coraz bardziej stają sobie na przeciw. Zamiast inwestować w lokalne społeczeństwo w szkoły, straże pożarne żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszym mieście to wy zajmujecie się różami.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Yuma, w dniu 16-08-2022 02:04:04 napisał:

  Posadzić las. Mentalnie to tam dżungla jest. Drenaż mózgowy od dawna. To czym zajmuje się władza tylko potwierdza tezę... Dziura na górce

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Zdzisia, w dniu 16-08-2022 07:22:07 napisał:

  W Kcyni to już nie ma innych problemów? Fajnie rozdaje się cudze pieniądze,które my wszyscy zwrócimy w postaci podwyżek za wodę, śmieci ,podatki.Chory kraj i chore miasto-umierajace niestety.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)