Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2022

Jubileusz 65-lecia. Pałucka biesiada przed Wójtostwem

fot. LZ

fot. LZ

W sobotnie popołudnie to Kcynia była stolicą Pałuk. A wszystko za sprawą # jubileuszu 65-lecia istnienia Zespołu Regionalnego Pałuki, który zorganizowano pod hasłem: „Na Pałukach powiadają, że kamienie tam śpiewają”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. burmistrz Kcyni Marek Szaruga, przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni Jan Kurant, wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, radny powiatowy Ryszard Bagnerowski, radni Rady Miejskiej oraz przedstawiciele instytucji kultury z Szubina, Wągrowca, Torunia. Przed Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki spotkali się także byli członkowie Regionalnego Zespołu Pałuki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni. Stamtąd uczestnicy eucharystii udali się do parku przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki. To tam odbywały się uroczystości jubileuszowe, które rozpoczął występ Zespołu Jesienny Kwiat działającego przy Szubińskim Domu Kultury. Był repertuar rozrywkowy, biesiadny, pałucki. Po muzycznym wstępie głos zabrała Renata Gaj-Kowalska, która od 1993 roku prowadzi Zespół Regionalny Pałuki. Przybliżyła zebranym historię zespołu. O dawnych latach mówiła też Barbara Borowska, prezeska stowarzyszenia Miłośników Zespołu Regionalnego Pałuki w Kcyni.

Tego dnia nie brakowało miłych słów, życzeń dalszych lat prężnego działania, kwiatów, upominków, pamiątkowych adresów, jubileuszowego tortu... Jednym z najważniejszych prezentów był ten od władz gminy Kcynia – dwie pary nowych skrzypiec dla członków kapeli.

Biesiadę ludową, którą rozpoczął oczywiście Zespół Regionalny Pałuki, w dalszej części poprowadził zespół muzyczny Cieplińscy.

Oceń artykuł: 9 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (10)

  xyz, w dniu 26-06-2022 17:43:36 napisał:

  to już nie jest ani żałosne ani śmieszne...to już naprawdę brak słów na to co robi "dyrektorka" GOKu i "burmistrz" nic nie mogę...przecież 90 % ludzi na tych zdjęciach to zaproszeni goście frekwencja ZERO ale nie ma co się dziwić jaka władza taka impreza. Dobrze, że "dyrektorka" GOKu nie pisze artykułu bo zaraz by była blokada komentowania :D kcynia się cofa już od paru lat, gmina wymiera a władza nic z tym nie robi ale po co skoro zaraz koniec kadencji. Według mnie najgorsza rada i burmistrz ostatnich lat.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (12)

  Mieszkaniec, w dniu 26-06-2022 21:00:08 napisał:

  Garstka ludzi , uroczystość dla Vipów , przykro na to patrzeć , żałosne !

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Michał, w dniu 26-06-2022 21:03:39 napisał:

  Centrum Kultury i Burmistrz to instytucja wspólnego poklepywania się po plecach. Tyle lat pięknej tradycji , garstka ludzi świadczy o organizacji tej uroczystości .

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Obywatel, w dniu 26-06-2022 21:23:07 napisał:

  Czy tej instytucji które się nazywa Centrum …. Nie było stać na wysłanie indywidualnych zaproszeń dla ludzi którzy przyczynili się do istnienia Pałuk a jest ich jeszcze sporo , placówka która nosi nazwę Kultury zaprasza ludzi przez między innymi przez internet , wstyd i żenada !

  odpowiedz

  • 3 (11)

  podatnik, w dniu 27-06-2022 11:40:59 napisał:

  Po prostu żal patrzeć. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Dno,muł i wodorosty. Ta impreza to jedna wielka PORAŻKA!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 2 (6)

  kcyński oligarcha , w dniu 27-06-2022 15:16:49 napisał:

  Jedyny pozytyw tej imprezy to piwo z kija

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  obserwator strony, w dniu 27-06-2022 21:42:23 napisał:

  Społeczenstwo Kcyni nigdy nie dopisalo na zadnej imprezie,

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Kcyniak, w dniu 28-06-2022 00:28:38 napisał:

  Super uroczystość, świetna pogoda, pyszne jedzonko, atrakcje dla dzieci.......miło spędzone popołudnie. P.S Impreza była otwarta dla wszystkich, można było przyjść bez zaproszeń, więc w czym problem? Fakt, że może nie każdy interesuje się folklorem, ja też nie jestem fanem, ale to jednak nasz region i trzeba być zorientowanym. :-))))

  odpowiedz

  • 2 (4)

  podziwiam, w dniu 28-06-2022 10:26:51 napisał:

  widzę, że sama młodzież na trybunach haha

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Maruda, w dniu 28-06-2022 15:47:49 napisał:

  Byłem i mi się podobało. Dzieciaki zadowolone, my posiedzieliśmy, posłuchaliśmy. Super, że seniorzy potrafią się bawić, angażują się w zespołach. Gdyby młodzi garnęli się, tak jak np. w Ziemi Bydgoskiej, to i koledzy przyszliby na ich występ. Niestety rodzice nie zachęcają dzieci do aktywności kulturalnych, to taki jest stan rzeczy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)