Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

1 listopada 2022

Jodek potasu. Kiedy należy go przyjmować?

fot. pixabay

fot. pixabay

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o dostarczaniu tabletek #z jodkiem potasu do samorządów. W razie potrzeby mają być przekazywane mieszkańcom. Czym jest jodek potasu i kiedy należy go przyjmować?

Do gmin trafiają tabletki z jodkiem potasu i powoływane są zespoły, które mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców. Chodzi o możliwe wystąpienie zagrożenia radioaktywnością. Rząd uspokaja i informuje, że w Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego. Mimo tego samorządy zostały wyposażone w tabletki z jodkiem potasu. W jakim celu miałyby być stosowane, gdyby doszło do skażenia? – Stosowanie jodku potasu jest działaniem prewencyjnym, które ma zmniejszyć możliwość rozwinięcia się raka tarczycy w napromieniowanym narządzie. Istotą podawania tego preparatu jest dostarczenie „bezpiecznego” jodu do tarczycy (w postaci leku) i próba „zablokowania” wchłaniania przez tarczycę jodu radioaktywnego znajdującego się w „radioaktywnej chmurze” powstałej w wyniku wybuchu reaktora atomowego – wyjaśnia Agnieszka Ślagowska-Baran, lekarz rodzinny.

Dla kogo i w jakich dawkach?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że nie ma powodów do niepokoju, ale jednocześnie udostępniono broszurę informacyjną dotyczącą zasad stosowania jodku potasu. Ma to uspokoić obywateli, którzy nie mają wiedzy na temat promieniotwórczości i obawiają się jednocześnie o bezpieczeństwo stosowania tabletek z jodkiem potasu. Zgodnie z wydaną broszurą preparat jest dawkowany zależnie od wieku. Kto powinien przyjąć je w momencie wystąpienia zagrożenia? Dorośli do 60 r.ż. oraz dzieci powyżej 12 r.ż. – 2 tabletki (130 mg jodku potasu, co odpowiada 100 mg jodu), kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (130 mg jodku potasu, co odpowiada 100 mg jodu) dzieci od 3 r.ż. do 12 r.ż. – 1 tabletka (65 mg jodku potasu, co odpowiada 50 mg jodu), dzieci od 1. miesiąca do 3 r.ż. – ½ tabletki (32 mg jodku potasu, co odpowiada 25 mg jodu), noworodki i niemowlęta do 1 m.ż. – ¼ tabletki (16 mg jodku potasu, zawierającego co odpowiada 12,5 mg jodu). W broszurze informacyjnej czytamy również: aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania, nadal pozostaje korzystne tabletki można rozgryźć lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią tabletki można rozkruszyć i rozpuścić w wodzie, syropie lub innym płynie. – Warto też wiedzieć, że należy przyjąć pojedynczą dawkę dobową. Będzie ona spełniała „funkcje ochronne” przez maksymalnie 24 godziny. Ze względu na wrażliwość tarczycy noworodka i płodu na duże dawki jodu, należy unikać wielokrotnego podawania stabilnego jodu u noworodków, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Noworodki nie wymagają podawania kolejnych dawek. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować maksymalnie dwie dawki – dodaje lekarz Agnieszka Ślagowska-Baran. Nie wszyscy jednak będą mogli przyjąć tabletki. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań. Tabletek nie można przyjmować w przypadku, gdy występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa, nadczynność tarczycy, zapalenie naczyń z hipokomplmentemią.

Nie brać „na zapas”
Wiele osób, mimo że zagrożenie nie występuje w obawie o swoje zdrowie, a przede wszystkim o to, czy zdążą otrzymać preparat w momencie, kiedy zagrożenie rzeczywiście wystąpi zaopatruje się w różne preparaty z jodkiem potasu na własną rękę. Co gorsza, są osoby które już „prewencyjnie” go przyjmują. Nie należy tego robić. Dlaczego? Otóż łatwo o przedawkowanie i zatrucie. – Wytyczne dotyczące dawkowania jodu stabilnego w celu blokowania „wchłaniania” przez tarczycę jodu promieniotwórczego zostały przygotowane przez międzynarodowe agencje, z którymi współpracuje nasza Państwowa Agencja Atomistyki. Aby stosowanie jodku potasu było bezpieczne, należy opierać się wyłącznie na tych wskazaniach. Nie należy przyjmować leku „na zapas” ani też w większych dawkach niż zalecane. Stosowanie preparatu przewlekle, w nadziei na większą ochronę przed skutkiem promieniowania, jest bardzo nierozsądne. Nie ma tu miejsca na myślenie typu „im dłużej przyjmuję jodek potasu, tym mam większą ochronę”. Jedyne co wzrasta z czasem – to możliwość wystąpienia nawet bardzo poważnych skutków ubocznych. W przypadku przedawkowania jodku potasu, mogą wystąpić objawy zatrucia jodem, takie jak: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, metaliczny posmak w ustach, gorączka, ból głowy, bolesny obrzęk ślinianek, zapalenie krtani, obrzęk i/lub zapalenie gardła, obrzęk płuc, katar, wysypka, świąd skóry, wypryski i inne skórne objawy uczuleniowe. Ponadto – u chorych na gruźlicę – może wystąpić zaostrzenie objawów choroby – przestrzega lekarz rodzinny.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana
Wiadomo, że tabletki są już w samorządach. Gminy opracowują własne systemy ich dystrybucji w razie potrzeby. Czy lekarze zostali poinformowani o procedurach przekazywania jodku potasu obywatelom i czy będą w tym uczestniczyć? – Nie otrzymałam korespondencji imiennej z instytucji rządowych z planem działania w przypadku zagrożenia radiacyjnego. Nie wydaje mi się jednak, aby procedura podawania jodku potasu dzieciom „pod okiem” lekarza była możliwa do realizacji. Wynika to z ilości dostępnych medyków – przekazuje Agnieszka Baran-Ślagowska. Jeżeli już dojdzie do skażenia, lekarze rekomendują, aby przyjąć wydzielone dawki tabletek z jodkiem potasu. Czym może grozić nieprzyjęcie tzw. bezpiecznego jodu? – Tarczyca wchłania jod dostarczany z zewnątrz. W przypadku skażenia radiacyjnego tarczyca niezablokowana stabilnym jodem (dostarczonym w postaci jodku potasu) wchłonie większą ilość jodu radioaktywnego, co może zwiększyć w przyszłości ryzyko rozwoju raka tarczycy – ostrzega lekarz Agnieszka Ślagowska-Baran. Przypominamy, rząd prowadzi działania prewencyjne i nie ma w naszym kraju zagrożenia radiacyjnego, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Rozmówca nie wyraża zgody na komentarze.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 21

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)