Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2022

Historia Bydgoszczy w 100 przedmiotach. Był też czas na indywidualne rozmowy z autorem

fot. Jarosław Trześniewski

fot. Jarosław Trześniewski

9 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie z cyklu "Ciekawość świata",# na które zaproszony został Krzysztof Drozdowski - prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, autor ponad 20 książek o historii regionu, popularyzator historii Bydgoszczy.

W wieczorze autorskim uczestniczyło wielu mieszkańców Kcyni i okolic. Spotkanie prowadziła Justyna Makarewicz, odpowiedzialna za cykl "Ciekawość świata" i jego pomysłodawczyni. Rozmawialiśmy na temat najnowszej książki Krzysztofa Drozdowskiego, zatytułowanej: "Historia Bydgoszczy w 100 przedmiotach".

Pytałam naszego gościa o wrażliwość na piękno przedmiotów, o to, czy również prywatnie się nimi otacza. Okazało się, że Krzysztof Drozdowski jest kolekcjonerem fotografii z okresu II wojny światowej, sam ma w swojej domowej kolekcji wiele pamiątek, którym towarzyszy szczególna historia, jak choćby ta związana z butelką z bydgoskiego browaru.

Nasz gość opowiadał o tym, co było jego bezpośrednią inspiracją do napisania tej książki. Krzysztof Drozdowski na kartach swojej publikacji odkrywa biografie utalentowanych mieszkańców Bydgoszczy, którzy współcześnie są nieco zapomniani - opisuje na przykład losy człowieka, który jest twórcą pierwszej polskiej maszyny do pisania, Władysława Paciorkiewicza. To był jeden z celów autora - by opisać osoby, historie, ciekawostki, które dotychczas nie były podejmowane przez innych autorów lub zostały dotychczas w nikłym stopniu opisane.

Nie zabrakło w trakcie spotkania pytań o najważniejszy/najtrudniejszy do opisania/darzony największym sentymentem przedmiot. Poruszaliśmy także temat tożsamości bydgoszczan - tego, co może ją tworzyć, jak ją budować. Ciekawi byliśmy, czy Bydgoszcz z racji swojej historii na tle innych miast jest szczególnie bogata w artefakty, będące świadectwem obecności wielu nacji - Żydów, Niemców, Polaków. Usłyszeliśmy opowieść o dzwonie z bydgoskiej fary i jego pochodzeniu. Jak przekazał nam pan Krzysztof Drozdowski, dzwon z bydgoskiej fary pochodzi ... z katedry w Kamieńcu Podolskim. Trafił do Bydgoszczy na mocy porozumienia z bolszewikami, którzy przekazali Polakom 16 tys. dzwonów z likwidowanych kościołów. Dzwon został uwieczniony na kartach Trylogii przez Henryka Sienkiewicza.

Krzysztof Drozdowski podkreślał, że chciałby, by historię Bydgoszczy widziano całościowo, uwzględniając wkład, jaki w dzieje miasta mieli żyjący tu przez stulecia Niemcy czy Żydzi. Nie możemy wycinać pewnego rozdziału z historii - stwierdził. Tradycyjnie zapytałam naszego gościa o plany wydawnicze. Pan Krzysztof przekazał, że pracuje obecnie nad trzema publikacjami, które ukażą się na jesieni. W końcowej części spotkania pytania zadawali zgromadzeni na sali mieszkańcy, przewidziano także czas na indywidualne rozmowy z autorem i zdobycie autografów.

Materiał Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)