Dziś mamy 2 października 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2022

Gdy ekspresówkę słychać w domu... Kiedy zbadają poziom hałasu?

fot. pixabay

fot. pixabay

Wielkimi krokami zbliża się koniec budowy drogi ekspresowej S5 na terenie# gminy Szubin. Ruch już od dawna odbywa się główną nitką, a niekończący się sznur samochodów osobowych i ciężarowych generuje hałas, co przeszkadza wielu mieszkańcom. Czy w miejscowościach gminy Szubin pojawią się ekrany akustyczne?

O ekrany wielu mieszkańców apeluje od lat. Odkąd tylko zaczęła się mowa o budowie ekspresówki, pojawiła się też kwestia postawienia ekranów akustycznych, zwłaszcza że odległość od „eski” do wielu domów to przysłowiowy „rzut beretem”. Problem dotyczy przede wszystkim Smolnik, Szkocji, Rynarzewa czy Zamościa i to właśnie mieszkańcy tych miejscowości złożyli łącznie 5 wniosków do Urzędu Miejskiego w Szubinie w tej sprawie. Jeden wniosek to interpelacja radnego Romana Danielewskiego – wnioskował o postawienie ekranów w imieniu mieszkańców Smolnik. – Hałas przejeżdżających samochodów bardzo przeszkadza mieszkańcom, którzy czują się w tej kwestii pominięci – pisał Danielewski w swojej interpelacji. Sołtys Smolnik Iwona Lis tłumaczy, że największy problem jest na tzw. wybudowaniu. – To ulice Słoneczna, Mączkowskiego. Tam jest najgłośniej. Temat ekranów był poruszany już przed budową S5, ale wtedy stwierdzono, że nie są one potrzebne. Teraz jest tam więcej domów, które zbliżyły się do drogi, więc mieszkańcy wnioskują o ekrany. Mam nadzieję, że to pomoże i one powstaną – mówi Iwona Lis.

Jeśli chodzi o Szkocję, temat był poruszany na ostatnim zebraniu sołeckim. Tam problem mają mieszkańcy „nowej” Szkocji, którzy również mieszkają w bardzo bliskiej odległości od S5. – Cieszymy się, że będą robione pomiary hałasu, ale dobrze by było, gdybyśmy wiedzieli, kiedy dokładnie przyjadą fachowcy – uważają mieszkańcy. W Zamościu i Rynarzewie ekrany są, ale nie wszędzie, stąd apele o dalsze ich stawianie – obydwie te miejscowości bardzo się rozbudowują i domy, siłą rzeczy coraz bardziej zbliżają się do drogi ekspresowej.

Wszystkie te wnioski były przekazywane do inwestorabudowy drogi, tj. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Bydgoszczy.

Jakie stanowisko w tej sprawie miała zwykle GDDKiA? – W odpowiedzi na przekazywane wnioski GDDKiA odpowiadała, że parametry oraz lokalizację ekranów akustycznych dobrano w oparciu o przeprowadzoną analizę akustyczną oraz na podstawie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, które zostało wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Poinformowano także, iż po roku od zakończenia inwestycji, tj. w roku 2023, przewidziane jest wykonanie analizy porealizacyjnej, w ramach której wykonywane będą rzeczywiste pomiary hałasu, mające na celu zweryfikowanie przyjętych na etapie projektowania założeń. W przypadku stwierdzenia przekroczeń wartości dopuszczalnego poziomu hałasu, zostaną wykonane dodatkowe zabezpieczenia przeciwhałasowe eliminujące nadmierny poziom hałasu w rejonie zabudowy lub zostanie utworzony obszar ograniczonego użytkowania. Do tego czasu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma podstaw do zmiany wydanych decyzji administracyjnych oraz do poszerzenia zakresu budowy ekranów akustycznych – wyjaśnia burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.

Co w tej sprawie ma do powiedzenia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? – Ostateczna ilość i parametry ekranów akustycznych zostały określone na podstawie wyników analizy akustycznej, wykonanej w ramach postępowania w sprawie ponownej oceny oddziaływania na środowisko i zaakceptowane w postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z dnia 12 sierpnia 2021 uzgadniającym realizację przedsięwzięcia i określającym warunki realizacji drogi ekspresowej S5 na odcinku Białe Błota – Szubin. W celu potwierdzenia skuteczności ekranów, po ich wybudowaniu, RDOŚ w Bydgoszczy w swym postanowieniu, nałożył na Oddział GDDKiA obowiązek wykonania analizy porealizacyjnej po upływie roku od oddania do użytkowania ostatniego z odcinków drogi, obecnie realizowanych w ramach inwestycji Nowe Marzy – Świecie – Bydgoszcz – Cotoń. Przewidywany termin wykonania analizy to 2023 rok – informuje Julian Drob, rzecznik prasowy GDDKiA.
Zgodnie z zapisami postanowienia RDOŚ wyniki analizy porealizacyjnej zostaną w terminie 18 miesięcy od rozpoczęcia eksploatacji ostatniego odcinka drogi przedłożone do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska celem weryfikacji przyjętej w raporcie koncepcji technologicznej. Na podstawie przedłożonej analizy porealizacyjnej marszałek województwa może wydać decyzję nakazującą inwestorowi, tj. GDDKiA wykonanie dodatkowych zabezpieczeń akustycznych. Dopiero ostateczna i prawomocna decyzja marszałka stanowi dla GDDKiA podstawę do wykonania dodatkowych zabezpieczeń akustycznych.

Jak widać, mieszkańcy, którzy mają do ekspresówki najbliżej, muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Badania poziomu hałasu odbędą się dopiero w przyszłym roku i to od ich wyniku i późniejszej decyzji marszałka będzie zależało, czy ekrany powstaną, czy też nie.

Oceń artykuł: 0 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 16 (24)

  ONAA, w dniu 14-08-2022 11:34:24 napisał:

  MOGLI POMYŚLEĆ JAK KUPOWALI TANIE DZIALKI W SMOLNIKACH, POLECAM ZATYCZKI :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 13 (17)

  Głos szubina, w dniu 14-08-2022 14:41:06 napisał:

  Ci którzy zamieszkali na Smolnikach nie mają prawa do jakichkolwiek żaleń na hałas z S5.To że idioci co kupili działkę 300 metrów od drogi myśleli że hałas tam nie dotrze i teraz chcą barier z naszych podatków to się mylą. Brawo Tępe szczały!!!!!.Mo.. w kubeł!!!!!

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Kolo, w dniu 14-08-2022 15:54:05 napisał:

  Mieszkam w Szkocji i odnoszę wrażenie, że drogę S5 jak i lokalne drogi dojazdowe projektowali jacyś praktykanci, a nie fachowcy. W tzw. nowej Szkocji ekrany są, ale co z tego jak stoisz na drodze i widzisz kabiny ciężarówek, autobusów bo jakiś idiota zaprojektował, żeby tam dać półtorej ekranu. Podobnie jest w innych miejscach. Przebojem są również systemy odprowadzania wody (takie betonowe z żółtymi rurami), które jakiś czas temu były zamontowane na odcinku przed Rynarzewem, gdzie w bardzo krótkim czasie zostały po prostu rozjeżdżone przez auta, bo jak się mijają nieraz dwa duże auta to kierowcy zjeżdżają na pobocza, a one były zaraz przy samej jezdni. Takie samo dziwactwo zamontowali nam teraz w Szkocji. Wiadukt w Szkocji to tez jest jakieś nieporozumienie, zrobili po obydwu stronach chodziki, ścieżki dla rowerów a jezdnia wąziutka, co najmniej jakby ruch pieszych był taki jak na Jagielońskiej w Bydgoszczy. Rolnicy w starej Szkocji maja takie maszyny, że czasami trzeba się niemal zatrzymać żeby się z nimi wyminąć na tym wiadukcie. O dziwo w Rynarzewie zrobili wiadukt z chodnikiem już tylko po jednej stronie, nie wiem po co i komu. Takich kwiatków jest więcej na budowie S5/

  odpowiedz

  • -7 (9)

  myśląc, w dniu 14-08-2022 16:16:59 napisał:

  Jeśli ktoś myśli, że ekrany o metr wyżej coś dadzą to się .... ruch będzie coraz większy, docelowo eska ma być autostradą także szubin zostanie zaorany hałasem smrodem itp. takie są skutki rozwoju i postępu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (8)

  STOP , w dniu 14-08-2022 17:52:12 napisał:

  Posadzilem tuje za kilka lat urosną i hałasu nie będzie Hałas z ekspresówki niesie się nawet na Powstańców Wlkp Mi to nie przeszkadza Do Głosu Szubina te zatyczki to sobie w duupe wsadź to reszty mózgu nie wysrasz

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  Smolniki, w dniu 14-08-2022 22:06:25 napisał:

  Smolniki są nie tylko nowe zabudowania, które faktycznie budują się w pobliżu s 5, ale stare , które były od czasów drugiej wojny i teraz to gu.... powstało.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Smolniki, w dniu 14-08-2022 22:11:58 napisał:

  To głównie chodziło Panu Danieleskiemu o Smolniki starą część co ekrany i wiadukty za miliony dla zwierząt powstały a dla ludzi nie ma pieniędzy.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Beniu, w dniu 15-08-2022 06:17:18 napisał:

  Dupa a nie ekrany, załóżcie sobie ekrany na posesjach, bo mieszkańcy miast którym jeżdżą tramwaje pod oknami, się jakoś nie skarżą,

  odpowiedz

  • 2 (4)

  ee, w dniu 16-08-2022 06:26:51 napisał:

  Ludzie w jeszcze gorszych warunkach mieszkają w pobliżu ferm świńskich gdzie odór ich powoli zabija,nie mogą otwierać okien ! A Gmina tym nie zajmuje się bo twierdzi,ze nie ma takiego prawa i narzędzi !A w Smolnikach to ludzie mieszkają na własne życzenie! co na to radny powiatowy z rządzącej partii?

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Karol, w dniu 16-08-2022 07:37:17 napisał:

  Bzdura, skoro ktoś decyduje się na budowanie przy takiej drodze to musi liczyć się z hałasem……aaa zapomiałem tani było…

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Młyńska , w dniu 16-08-2022 21:25:33 napisał:

  No niestety ale tak czasem bywa, masz dom i ogród więc ciesz się, gdybyś miał więcej forsy kupiłbyś w lepszej lokalizacji koło jeziora, lasów, niektórzy mają mniej szczęścia i mieszkają w bloku, w mieście, choć uwierzcie że i w dobrej lokalizacji to ruch zamiera jakbyś mieszka) na wsi, na esce tak nie będzie, nigdy....

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 17-08-2022 08:43:46 napisał:

  Dziwię się, że rozpoczynając budowę drogi od razu nie zakłada się takich rozwiązań jak ekrany. Przecież planuje się przejścia dla pieszych, dla zwierząt, ochronki dla żab... Wchodzą z drogą w czyjeś środowisko, to powinni maksymalnie zniwelować skutki uboczne. A później dziwią się że mieszkańcy blokują wszelkie inwestycje. No będą jeśli tak ich państwo traktuje...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)