Dziś mamy 18 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2024

Czad zabija także latem. Interwencje związane z zatruciem tlenkiem węgla

fot. pixabay

fot. pixabay

W najbliższych dniach do Polski wracają# upały. Instytut Metrologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed upałem. Choć słoneczne i upalne dni często kojarzą się z relaksem i wypoczynkiem, niosą one ze sobą również poważne zagrożenia zdrowotne, w tym ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym “czadem”.

Zagrożenie to, powszechnie uważane za typowo zimowe, może być równie aktualne latem. Wysokie temperatury mogą prowadzić do wzrostu stężenia tlenku węgla w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza tam, gdzie używane są urządzenia grzewcze np. podgrzewacze wody. Dlatego też, w okresie upałów, szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych.

Uwaga na zatrucia tlenkiem węgla latem!

W czerwcu i lipcu, straż pożarna interweniowała 828 razy z powodu wykrycia tlenku węgla w domach i mieszkaniach, z czego 388 interwencji miało miejsce w lipcu, a ponad 400 w czerwcu. Główną przyczyną tych zdarzeń była spowodowana wysoką temperaturą powietrza.

W lipcu, liczba incydentów związanych z emisją tlenku węgla wahała się od kilku do kilkudziesięciu dziennie. Najwięcej zdarzeń, aż 244, zanotowano w ciągu trzech dni, od wtorku do czwartku, 9-11 lipca.

Wysoka temperatura powietrza jest głównym czynnikiem prowadzącym do emisji tlenku węgla w domach. Promienie słoneczne nagrzewają dachy budynków, kominy i przewody wentylacyjne, co prowadzi do gromadzenia się w nich ciepłego powietrza. Powoduje to powstanie tzw. poduszki powietrznej w przewodach, co skutkuje brakiem ciągu. W rezultacie, spaliny z urządzeń grzewczych przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Tylko w lipcu, 30 osób doznało zatrucia tlenkiem węgla.

Warto zauważyć, że większość zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla została zgłoszona po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku. Dlatego zachęcamy do instalowania czujek w swoich domach.

Bezpieczeństwo w naszym domu

Podstawą naszego bezpieczeństwa są sprawne instalacje techniczne takie jak przewody wentylacyjne oraz przewody kominowe, instalacja gazowa oraz elektryczna. Przypominamy o przeglądzie technicznym urządzeń grzewczych oraz zabezpieczeniem swojego domu czujką tlenku węgla lub czujka dymu.

Domowe czujki dymu i czadu

Czujka dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu. Urządzenia te skutecznie ostrzegają mieszkańców o powstaniu pożaru lub emisją tlenku węgla.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Wybierając czujkę, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, takie jak europejski certyfikat zgodności CE. Certyfikat ten gwarantuje, że produkt spełnia określone normy bezpieczeństwa i jakości, taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat.

Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa hal
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)