Dziś mamy 3 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

29 marca 2023

"Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. Nowa odsłona projektu

fot. GITD

fot. GITD

Krokodylek Tirek od lat uczy najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.# Grono jego przyjaciół z roku na rok powiększa się. Teraz do jego szkoły dołączy kolejnych 15 tys. uczniów. A to wszystko dzięki wsparciu unijnych funduszy. Projekt „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” uzyskał dofinansowanie, które umożliwi zwiększenie zasięgu oddziaływania projektu, z jego równoczesną rozbudową i unowocześnieniem.

Klasa szkolna. W centrum stoi Krokodylek Tirek, w inspekcyjnej czapce i z czerwonym plecaku. Ma wyciągniętą prawą dłoń, macha. Za krokodylkiem, od lewej okno z żaluzjami, biurko - na nim stos dokumentów, za nim krzesło, a nad nim na ścianie wisi telewizor. Bezpośrednio za Tirkiem jest tablica - koloru czarnego, na niej napis kredą Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka. Po prawej, za krokodylkiem szafa, na niej segregatory, a nad szafą, wisi na ścianie zegar. Po prawej drzwi.

„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” w nowej odsłonie

„Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3 szkoły podstawowej oraz ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Projekt realizowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowę podpisano 10 marca 2023 r. Wartość projektu oszacowano na 7 500 000 zł (z czego 6 375 000,00 to dofinansowanie ze środków UE).

- Korzyści płynące z funduszy unijnych przeznaczonych na transport i infrastrukturę transportową odczuwa praktycznie każdy obywatel naszego kraju, bez względu na wiek. Przykładem tego jest dofinansowany projekt z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który jest skierowany do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a którego celem jest kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze - mówi Joanna Lech, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Krokodylek Tirek – główny bohater projektu – w nowej odsłonie i z rozszerzonym programem edukacyjnym będzie uczył najmłodszych bezpiecznego zachowania na drodze i w jej pobliżu, w trakcie podróży autokarem, ale też na rowerowej wycieczce, czy przejażdżce hulajnogą. Będzie ostrzegał przed niebezpiecznymi zachowaniami – w tym, jakim zagrożeniem może być korzystanie przez pieszego z telefonu, czy innych urządzeń rozpraszających uwagę.

- Od lat stawiamy na edukację wczesnoszkolną, wychodząc z założenia, że inwestycja w wiedzę i umiejętności najmłodszych, zaprocentuje za kilka lat, kiedy będą już dorosłymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzięki dofinansowaniu mamy możliwość unowocześnić projekt i rozszerzyć jego ofertę edukacyjną, zainwestować w dodatkowe narzędzia edukacyjne, jak większa liczba miasteczek ruchu drogowego, animowane filmy edukacyjne, czy artykuły odblaskowe. Będzie również konkurs dla szkół, dotyczący tematyki brd. Nowa odsłona projektu pozwoli nam dotrzeć do większej grupy odbiorców i jeszcze skuteczniej edukować, aby na polskich drogach było coraz bezpieczniej – podkreśla Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

15 tys. uczniów będzie mogło dołączyć jeszcze w tym roku do „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka”. W ramach projektu planowana jest realizacja 250 lekcji w szkołach i przedszkolach. I na tym nie koniec. Kolejnych kilka tysięcy dzieci, ale też i ich opiekunów, będzie miało szansę poznać Tirka i jego przyjaciół – a co ważniejsze – zasady, jakie stosują bohaterowie projektu w ruchu drogowym, w trakcie wydarzeń towarzyszących, jak konferencje, pikniki i eventy. Wydarzenia te będą organizowane w wybranych miejscowościach na terenie kraju.

Cele projektu to upowszechnianie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród uczniów klas 1-3 szkół podstawowych oraz oddziałów przedszkolnych na terenie całego kraju, zwiększenie świadomości na temat zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz nabycie umiejętności ich identyfikacji, a także postępowania w sytuacji ich wystąpienia oraz popularyzacja zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dorosłych uczestników ruchu drogowego i wsparcie merytoryczne pracowników placówek oświatowych w zakresie edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie czekaj! Już zgłoś swoją szkołę do projektu

Jesteś nauczycielem lub dyrektorem placówki oświatowej? Już dziś zgłoś swoich uczniów do udziału w projekcie! Spotkania z edukatorami ITD i ulubieńcem najmłodszych – maskotką ITD Krokodylkiem Tirkiem ruszają już wkrótce. Dla wszystkich uczestników lekcji ITD przygotowała upominki edukacyjno-odblaskowe.

Żeby zgłosić placówkę do udziału w projekcie, wystarczy wysłać wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy na adres e-mail: lekcja@gitd.gov.pl.

Uwaga!!! Liczba miejsc ograniczona. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

Materiał: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Budowa hal
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)