Dziś mamy 6 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

09 stycznia 2023

Gminy będą mogły sprawdzać szambo. Nie ma umowy, jest kara?

fot. pixabay

fot. pixabay

W znowelizowanej latem ustawie Prawo wodne i innych ustawach#, m.in. ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, znalazły się przepisy upoważniające gminy do przeprowadzania kontroli nieruchomości i sprawdzania, czy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy z firmami trudniącymi się wywozem szamba. Wiele osób takich umów nie ma...

Za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym sprawdzenia, czy właściciel nieruchomości wyposażony jest w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków i czy ma podpisaną umowę na wywóz szamba, będzie grozić kara grzywny. Ustawa przewiduje wprowadzenie obowiązku pozbywania się komunalnych osadów ściekowych przez właścicieli nieruchomości i wprowadza obowiązek dokumentowania korzystania z usług gminnej jednostki organizacyjnej lub przedsiębiorcy odbierającego komunalne osady ściekowe.

Ponieważ wielu mieszkańców gminy nie posiada takich umów, bo, jak twierdzą, nie dostają ich od podmiotów uprawnionych do wywozu ścieków, zastanawiają się, czy grozi im kara. - Co z tym zrobić? - zapytał na ostatniej sesji w imieniu mieszkańców radny Ryszard Korbal.

Odpowiedzi udzielił prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kcyni Henryk Grobelny. - Usługi asenizacyjne są działalnością, która jest oparta o wolny rynek. Każdy może ubiegać się w gminie o to, żeby uzyskać zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności, a my jesteśmy w tej chwili w szczególnej sytuacji. Jesteśmy na takim etapie zaawansowania, dekapitalizacji oczyszczalni, że praktycznie nie jesteśmy w stanie przyjmować więcej niż 10% nominalnej możliwości na oczyszczalnię. Taki stan będzie trwał tak długo, dopóki nie wykonamy drugiego etapu modernizacji – wyjaśnił Grobelny. - Spółka ZGKiM ma pojazdy asenizacyjne, ale one służą do naszych podstawowych celów: obsługa własnych systemów kanalizacyjnych i przepompowni, zapewnienie możliwości odbioru ścieków z nieruchomości gminnych – jesteśmy spółką gminną i mamy wykonywać przede wszystkim zadania na ten cel. Jeśli chodzi o wykonywanie innych usług asenizacyjnych, to owszem, robimy to, ale tylko wtedy, gdy mamy wolne moce przerobowe i transportowe i tylko wtedy, kiedy nikt inny nie chce się podjąć tego zadania. Tak jest i to dosyć nagminnie. Kiedy drugi etap oczyszczalni będzie wykonany, będziemy mogli przyjmować na naszą oczyszczalnię ścieki dowożone. Inni przewoźnicy mogą te ścieki lokować na innych oczyszczalniach – Szubin, Nakło i Gołańcz, a my nie możemy tego zrobić - dodał.

Co ciekawe, prezes komunalki dopowiedział, że nikt nie będzie ścigany, jeśli to komunalka wykona daną usługę. A burmistrz dodał, że w ogóle nikt nie będzie karany.

Ta sytuacja pokazuje, że przepisy to jedno, a praktyka to drugie...

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (14)

    mieszkaniec, w dniu 09-01-2023 14:25:18 napisał:

    mandaty niech wala tym co sa podlaczeni do melioracji

    odpowiedz

    • 2 (14)

    Mieszkaniec wsi, w dniu 09-01-2023 14:32:29 napisał:

    Jestem za zacznijcie od Ludwikowa

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Mirek, w dniu 09-01-2023 21:13:03 napisał:

    Jaką trzeba być kur.. żeby podpierdalać. Zdaje mi się że wiele lat lało się szambo do stawu " szkolnego" w Kcyni I było ok!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)