Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2019

Turniej Tenisa Ziemnego. Pamięć o Powstańcach

fot.pow

fot.pow

Deblowy Turniej Tenisa Ziemnego poświęcony 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r.#, poświęcony pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 roku i odbył się 10 lutego 2018 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni.

W Deblowym Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Kcyni z okazji 100. Rocznicy  Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r.  wzięło udział osiemnastu zawodników - dziewięć par deblowych. Zawodnicy przyjechali m.in. ze Żnina, Łabiszyna, Królikowa, Chodzieży,  Nakła nad Notecią i zawodnicy  z Kcyni.

Zawodnicy na uroczystym otwarciu Turnieju uczcili minutą ciszy Pamięć  Bohaterów Powstańców Powstania Wielkopolskiego roku 1918/1919. Pan Jarek Adamczewski tenisista z Kcyni przygotował i wygłosił, na otwarciu zawodów zebranym zawodnikom i kibicom, prelekcję  z przekazem  sytuacji społeczno- politycznej tamtego czasu i żywą relację opartą na wspomnieniach Powstańców Wielkopolskich, również członków Jego rodziny, z walk  na froncie na odcinku Rynarzewa, Szubina, Nakła-Kcyni, a głownie odcinku  Kcyńskim  frontu walk powstańczych i Kcyni określanej jako  „Brama do Wielkopolski”. Pan Jarek Adamczewski  przywołał zebranym  ofiary poniesione przez Powstańców w trakcie walk z oddziałami niemieckiego okupanta w przywróceniu Wielkopolski kształtującej się wówczas Polsce.  Prelekcję uzupełniły fotogramy z linii frontu przedstawiające Powstańców Wielkopolskich, ich frontowe fortyfikacje i uzbrojenie. Po uroczystym  otwarciu przedstawiciele zawodników reprezentujący miasta sąsiednie Kcyni udali się na Cmentarz Parafialny przy ul. Nakielskiej Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Kcyni,  gdzie zawodnicy oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim,  przy pomniku mogile Powstańczej Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 r., którzy zginęli w walkach na froncie,  w walkach pod Kcynią w lutym 1919 r. Zapalono przy pomniku Powstańców Wielkopolskich symboliczny znicz. Turniej poświęcony pamięci Powstańców Wielkopolskich  Polskich Patriotów był obecnie żywą lekcją  pamięci historycznej i patriotycznego upamiętnienia bohaterskiego czynu zbrojnego Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 r.  również przez sport.

Zawodników podzielono na trzy grupy eliminacyjne.
Grupę  „A”  tworzyli:  Piotr Podgórski/Michał Biernacki, Adam Rybicki/Jacek Kiliszewski, Leszek Kromolnicki/Arkadiusz Cieślik.

Grupę  „B”  tworzyli:  Jarosław Adamczewski/Maciej Krzyżanowski, Andrzej Kowalski/Mirek Pezacki, Marcin Kruszelnicki/Kacper Kruszelnicki.

 Grupę  „C”  tworzyli:  Łukasz Ficek/Marcin Paszkiet,  Ryszard Posadzy/Marcin Jezierski, Mateusz Kania/Daniel Bembnista .

Mecze półfinałowe - wyniki:
P. Podgórski/M. Biernacki - R. Posadzy/M. Jezierski 9:4.
J. Adamczewski/M. Krzyżanowski - M. Kania/D. Bębnista 9:5.

Mecze o 3 miejsce - wynik
R. Posadzy/M. Jezierski – M. Kania/D. Bembnista 3:9.

Finał – wynik :
J. Adamczewski/M. Krzyżanowski – M. Biernacki/ P. Podgórski 6:9.

 Organizatorem turnieju był Burmistrz Kcynia i Kcyńskie Stowarzyszenie Tenisowe „NASZ KORT”.     

materiał: Ryszard Hanioszyn

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

    

Oceń artykuł: 15 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)