Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

12 lutego 2019

Turniej Tenisa Ziemnego. Pamięć o Powstańcach

fot.pow

fot.pow

Deblowy Turniej Tenisa Ziemnego poświęcony 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r.#, poświęcony pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 roku i odbył się 10 lutego 2018 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni.

W Deblowym Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Kcyni z okazji 100. Rocznicy  Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r.  wzięło udział osiemnastu zawodników - dziewięć par deblowych. Zawodnicy przyjechali m.in. ze Żnina, Łabiszyna, Królikowa, Chodzieży,  Nakła nad Notecią i zawodnicy  z Kcyni.

Zawodnicy na uroczystym otwarciu Turnieju uczcili minutą ciszy Pamięć  Bohaterów Powstańców Powstania Wielkopolskiego roku 1918/1919. Pan Jarek Adamczewski tenisista z Kcyni przygotował i wygłosił, na otwarciu zawodów zebranym zawodnikom i kibicom, prelekcję  z przekazem  sytuacji społeczno- politycznej tamtego czasu i żywą relację opartą na wspomnieniach Powstańców Wielkopolskich, również członków Jego rodziny, z walk  na froncie na odcinku Rynarzewa, Szubina, Nakła-Kcyni, a głownie odcinku  Kcyńskim  frontu walk powstańczych i Kcyni określanej jako  „Brama do Wielkopolski”. Pan Jarek Adamczewski  przywołał zebranym  ofiary poniesione przez Powstańców w trakcie walk z oddziałami niemieckiego okupanta w przywróceniu Wielkopolski kształtującej się wówczas Polsce.  Prelekcję uzupełniły fotogramy z linii frontu przedstawiające Powstańców Wielkopolskich, ich frontowe fortyfikacje i uzbrojenie. Po uroczystym  otwarciu przedstawiciele zawodników reprezentujący miasta sąsiednie Kcyni udali się na Cmentarz Parafialny przy ul. Nakielskiej Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Kcyni,  gdzie zawodnicy oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim,  przy pomniku mogile Powstańczej Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 r., którzy zginęli w walkach na froncie,  w walkach pod Kcynią w lutym 1919 r. Zapalono przy pomniku Powstańców Wielkopolskich symboliczny znicz. Turniej poświęcony pamięci Powstańców Wielkopolskich  Polskich Patriotów był obecnie żywą lekcją  pamięci historycznej i patriotycznego upamiętnienia bohaterskiego czynu zbrojnego Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 r.  również przez sport.

Zawodników podzielono na trzy grupy eliminacyjne.
Grupę  „A”  tworzyli:  Piotr Podgórski/Michał Biernacki, Adam Rybicki/Jacek Kiliszewski, Leszek Kromolnicki/Arkadiusz Cieślik.

Grupę  „B”  tworzyli:  Jarosław Adamczewski/Maciej Krzyżanowski, Andrzej Kowalski/Mirek Pezacki, Marcin Kruszelnicki/Kacper Kruszelnicki.

 Grupę  „C”  tworzyli:  Łukasz Ficek/Marcin Paszkiet,  Ryszard Posadzy/Marcin Jezierski, Mateusz Kania/Daniel Bembnista .

Mecze półfinałowe - wyniki:
P. Podgórski/M. Biernacki - R. Posadzy/M. Jezierski 9:4.
J. Adamczewski/M. Krzyżanowski - M. Kania/D. Bębnista 9:5.

Mecze o 3 miejsce - wynik
R. Posadzy/M. Jezierski – M. Kania/D. Bembnista 3:9.

Finał – wynik :
J. Adamczewski/M. Krzyżanowski – M. Biernacki/ P. Podgórski 6:9.

 Organizatorem turnieju był Burmistrz Kcynia i Kcyńskie Stowarzyszenie Tenisowe „NASZ KORT”.     

materiał: Ryszard Hanioszyn

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

    

Oceń artykuł: 15 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)