Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

06 lutego 2019

Nielegalny ubój bydła. Mięso jest bezpieczne

fot.MRiRW

fot.MRiRW

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk oraz Główny Inspektor Sanitarny# Jarosław Pinkas poinformowali dziś, że mięso z nielegalnego uboju, pochodzące z rzeźni w okolicy Ostrowi Mazowieckiej, jest bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

Mięso zostało zabezpieczone i przebadane, nie stwierdzono zagrożeń biologicznych. Mięso i jego przetwory mogą byś spożywane. Jednak są wycofywane z obrotu, gdyż pochodzą z uboju, który był prowadzony niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

− Był to proceder nielegalny, prowadzony w nocy, w momencie, kiedy nie było nadzoru weterynaryjnego – podkreślił Paweł Niemczuk i dodał, że zostały już wdrożone dalsze działania służb weterynaryjnych o charakterze prewencyjnym, które polegają na wzmożonych, niezapowiadanych kontrolach wszystkich rzeźni na terenie Polski.

Główny Lekarz Weterynarii dodał, że również ze względu na brak przestrzegania dobrostanu zwierząt prowadzona działalność była niezgodna z prawem. Zarówno zakład ubojowy jak i właściciele gospodarstw, którzy sprzedawali chore zwierzęta, poniosą odpowiedzialność karną. Policja prowadzi postępowanie wyjaśniające. Prokuratura będzie stawiała zarzuty w tej sprawie.

– Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi bieżący monitoring, zwiększyliśmy nadzór nad tym co się dzieje w detalu. Nie mamy w tej chwili żadnego stanu zagrożenia. Bardzo precyzyjnie badamy mikrobiologicznie to, co się w tej chwili znajduje w handlu. Jesteśmy bezpiecznym krajem – powiedział Jarosław Pinkas.

Zakład ubojowy w okolicy Ostrowi Mazowieckiej został zamknięty, cofnięto mu uprawnienia, a zabezpieczone mięso będzie zutylizowane.

Mięso, które trafiło na rynek zostało zlokalizowane i jest wycofywane z obrotu, ale jak podkreślili eksperci nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

 materiał: MRiRW

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  zenek, w dniu 06-02-2019 16:07:38 napisał:

  To jest zakład, który został nagrany przez dziennikarzy. Pytanie zasadnicze ile jeszcze takich ubojni może działać, bo liczy się zysk?

  odpowiedz

  • 3 (3)

  świadomy konsument, w dniu 06-02-2019 16:43:07 napisał:

  To jest czubek góry, wszystko nafaszerowane chemią i antybiotykami czy ktoś to jeszcze faktycznie sprawdza. Liczy się tylko kasa i nic więcej.

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Danka Kaszanka , w dniu 06-02-2019 17:37:55 napisał:

  Państwo teoretyczne, ja tam wpierdzielam wszystko bez badań, uwielbiam świeże płucka

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Izabela co wszystko wpierdziela, w dniu 06-02-2019 17:50:26 napisał:

  mam chrapkę na nóżki w galarecie z leżaka

  odpowiedz

  • 1 (1)

  proste, w dniu 06-02-2019 20:49:51 napisał:

  jakoś im nie wierzę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  kcyniak, w dniu 07-02-2019 11:55:46 napisał:

  polska zywnosc najbezpieczniejsza na swiecie

  odpowiedz

  • 0 (0)

  kcyniak, w dniu 07-02-2019 11:56:02 napisał:

  polska zywnosc najbezpieczniejsza na swiecie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Jadalnia / pokój dzienny
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Meble kuchenne - na zamówienie
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)