Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 października 2020

Żywe lekcje historii na dworcu PKP. W spotkaniu uczestniczyło 56 osób

fot. Anna Duda-Nowicka

fot. Anna Duda-Nowicka

W dniu dzisiejszym (2 października) obyły się dwie żywe# lekcji historii w wykonaniu członków Towarzystwa Historycznego w Kcyni w ramach projektu „Powiększenie zbiorów Towarzystwa Historycznego w Kcyni w celu przeprowadzenia dwóch żywych lekcji historii”.

Lekcje przeprowadzono w siedzibie Towarzystwa, na dworcu PKP i uczestniczyły w nich łącznie 4 klasy z Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni. Lekcje rozpoczęto od przedstawienia historii budynku, odczytania tekstu tablicy pamiątkowej znajdującej się we frontowej części dworca i opowiedzeniu o wydarzeniach z nocy sylwestrowej 1918/1919 r. Następnie młodzież miała okazję zwiedzić pomieszczenia dworca, w których przygotowano ekspozycje. Jedna z sal dotyczy Powstania Wielkopolskiego. Eksponowane są tam pamiątki związane z tym czasem m.in. repliki broni, zdjęcia, dokumenty, krzyże powstańcze. Całość stylizowana jest na siedzibę sztabu frontu północnego, która zlokalizowana była w czasie powstania w dworku, aktualnej siedzibie domu kultury. Poza tym uczestnicy lekcji mogli zobaczyć wygląd dawnych kas kolejowych (eksponowane zbiory przekazała m.in. Barbara Szymczak i Ryszard Kitkowski), które w namacalny sposób odzwierciadlają dawny wygląd. W kolejnym pomieszczeniu młodzież miała możliwość obejrzenia filmu dotyczącego wyzwolenia dworca w noc sylwestrową, który został wyreżyserowany przez Stanisława Dąbrowskiego i Towarzystwo Historyczne przy wsparciu Powiatu Nakielskiego. W lekcjach uczestniczyło 56 osób.

Projekt został dofinansowany przez Powiat Nakielski w ramach konkursu ofert nr 1/2020 „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach”.

Materiał: Anna Duda-Nowicka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)