Dziś mamy 27 maja 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 maja 2019

"Żonkile-Łączy nas pamięć". Uczniowie pamiętają o bohaterach

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 6-10 maja br. w szkole podstawowej im. Jana Czochralskiego w # Kcyni odbywają się lekcje dotyczące powstania w getcie warszawskim.

Organizowane są w ramach akcji Żonkile - Łączy nas pamięć, mającej na celu upamiętnienie uczestników powstania w getcie warszawskim.

Szkoła przystąpiła do akcji "Żonkile" jako partner, na zaproszenie Dźwiękowego Archiwum Kcyni, które zgłosiło swój udział w tegorocznej edycji i koordynuje działania w tym zakresie. Jest to pierwszy nasz udział w tej akcji.

Młodzież z klas VI-VIII wspólnie ogląda film edukacyjny "Nie było żadnej nadziei" i dyskutuje na temat człowieczeństwa, godności, motywów, jakie kierowały bojowcami. Są to bardzo dojrzałe rozmowy poruszające kwestie dylematów i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Do młodych ludzi szczególnie przemawia temat walki o swoje, próby ocalenia w sobie człowieczeństwa - choćby poprzez podjęcie decyzji o wyborze sposobu śmierci.

Wielu uczniów, odpowiadając na pytanie o lekcję, jaką nam może dać postawa bojowców w getcie, wymienia , że "trzeba walczyć o swoje, nie poddawać się, trzeba coś robić a nie trwać biernie". Próbujemy także wspólnie, razem z nauczycielką p. Natalią Żychlińską-Nowakowską, odpowiedzieć na pytanie, jak my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji, co tych młodych ludzi pchnęło do tak rozpaczliwej decyzji. Wskazywaliśmy na dramatyczną sytuację bojowców: stracili swoje rodziny, nie mieli złudzeń co do swojego położenia, woleli umrzeć w walce, od kuli, niż w komorze gazowej.

Jaka lekcja dla współczesnego człowieka płynie z tego wydarzenia sprzed 76. lat? Rozmawiamy także o współczesnych gettach, o tym, że wciąż są wydarzenia i grupy społeczne, którymi, jak powstańcami w getcie, nie interesuje się świat.

materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)