Dziś mamy 16 czerwca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

03 stycznia 2019

Zmarł Tadeusz Cwynar. „Mając 96 lat jeszcze rzeźbił”

fot. arch

fot. arch

Tadeusz Cwynar był znanym lokalnym rzeźbiarzem ludowym. Artystyczna technika którą się # posługiwał to rzeźba w korzeniach drzew oraz płaskorzeźby, których inspiracją jest natura.

Zasadniczymi motywami jego twórczości były zwierzęta, w szczególności ptaki.

O zmarłym w ciepłych słowach wypowiedział się mrotecki radny Andrzej Brzóska. - Poznałem go na jego wystawie 30 lat temu w Bydgoszczy. Odkąd zamieszkałem w Mroczy, to regularnie się spotykaliśmy. Był doskonałym rzeźbiarzem. Wykonywał różnego rodzaju rzeźby, a jego prace cechowała dokładność i perfekcja. Był bardzo ciepłym człowiekiem, odpornym na wszelkie zło, które chciałby ktokolwiek wyrządzić. Trudno było go wyprowadzić z równowagi i on sam nigdy nie powiedział na nikogo złego słowa, które mogłoby spowodować dysonans zewnętrzny. Spotykałem się z nim dosyć często i zawsze powtarzał, że póki sił w rękach starczy to trzeba pracować - i tez tak było, bo mając 96 lat jeszcze rzeźbił. Przypomniała mi się taka mała anegdota, mianowicie kiedy miał on 92 lata, to poszedł na badania lekarskie w celu przedłużenia prawa jazdy. Wszystko zdał i bardzo się z tego powodu cieszył, gdyż dzięki temu mógł dalej wykonywać swoją pracę – wspominał.

Oceń artykuł: 68 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożniki
Drobne naprawy
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Kanapa
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)