Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 września 2017

Zjazd twórców ludowych. Nie zabrakło artystów z naszego powiatu

fot. ŻDK

fot. ŻDK

Żniński Dom Kultury był w sobotę (16 września) gospodarzem 42. Zjazdu Twórców Ludowych # Województwa Kujawsko-Pomorskiego, organizowanego w ramach corocznej folklorystycznej imprezy „Jesień na Pałukach”. Podczas spotkania 112 artystów z regionu odebrało nagrody finansowe samorządu województwa.

Zjazd Twórców Ludowych to okazja do integracji środowiska twórców ludowych, wymiany doświadczeń i podziękowania wszystkim tym, którzy poprzez swoją twórczą pasję ocalają sztukę ludową. W ramach zjazdu odbyło się też podsumowanie osiemnastej już edycji Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych.

Konkurs jest jednym z podstawowych instrumentów opieki samorządu województwa nad twórczością ludową. Organizują go Stowarzyszenie Twórców Ludowych - Oddział Bydgosko-Toruński i Włocławski, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. To forma uznania i nagradzania twórców ludowych z naszego województwa we wszystkich dziedzinach aktywności twórczej, którzy dziełami swego talentu i wyobraźni wzbogacają dziedzictwo kulturowe naszego regionu i kraju. Ocenie podlega aktywność twórcza - udział w kiermaszach, wystawach, warsztatach, przekazywanie młodemu pokoleniu umiejętności. W tegorocznym konkursie przyznano nagrody finansowe 112 twórcom. Fundatorem nagród jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który na ten cel przeznaczył blisko 50 tysięcy złotych.

Wśród nagrodzonych twórców z naszego powiatu znaleźli się: 

  • Małgorzata Bołka (Szubin) -zdobnictwo, 
  • Halina Kaszewska (Szubin) - haft, 
  • Lidia Kierejewska (Kcynia) - haft, 
  • Maria Kwiatkowska (Kcynia) - haft, 
  • Wiesława Palczewska (Szubin) - zdobnictwo, 
  • Eryk Tubiszewski (Kcynia) - rzeźba, 
  • Piotr Woliński (Kcynia) - rzeźba,

Podczas Zjazdu uhonorowani zostali również twórcy obchodzące jubileusze pracy twórczej. Zjazd był również okazją do uhonorowania Ireny Najdek – hafciarki z Włocławka, tegorocznej laureatki nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

W niedzielę (17 września) w ramach „Jesieni na Pałukach”, na żnińskim rynku odbył się jarmark sztuki ludowej oraz przegląd kapel i zespołów folklorystycznych.

materiał: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego/red.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)