Dziś mamy 16 czerwca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2018

Zgromadziło nas Boże Narodzenie... . Dzień pełen niespodzianek

fot. Szymon Cybulski

fot. Szymon Cybulski

Jest taki grudniowy dzień, gdy zasiadamy przy wspólnym stole, przełamujemy opłatkiem, zatrzymujemy# w pędzie codziennego życia, dzielimy czas i przestrzeń, po prostu jesteśmy razem...

Taką namiastką wigilijnego wieczoru było spotkanie bożonarodzeniowe, które w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni odbyło się w czwartek  20 grudnia 2018 roku. 

                Przy wspólnym odświętnym stole zasiedli uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz absolwenci naszej szkoły wraz ze swoimi pociechami. Uroczystość rozpoczęło przywitanie gości, którzy tak licznie zechcieli dzielić z nami radość tego dnia. Pani Dyrektor Barbara Grodzicka złożyła całej społeczności szkolnej, rodzicom, najbliższym życzenia wielu łask od nowonarodzonego Jezusa, ciepła, miłości, pojednania a na zbliżający się Nowy 2019 rok wszelkiej pomyślności. Szczególnie ucieszyła nas obecność uczniów objętych nauczaniem indywidualnym - choć nie ma ich z nami na co dzień, są ważną częścią naszej szkolnej rodziny.

Tegoroczne spotkanie wigilijne było nieco odmienne od tych, które zdarzyło nam się przeżywać wcześniej w korczakowskich murach. W tym roku nie zobaczyliśmy jasełka czy przedstawienia bożonarodzeniowego, które zazwyczaj uświetniało tego typu uroczystości. Przeżyliśmy to spotkanie nieco inaczej - otuleni poezją i wspólnym kolędowaniem. Nauczyciele odczytując krótkie fragmenty bożonarodzeniowej liryki, wprowadzili nas w nastrój zamyślenia, zadumy, refleksji, a wspólne kolędowanie przyniosło radość i poczucie jedności.

Wiele radości wszystkim uczniom przyniosło wręczenie nagród w corocznym konkursie "Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy" oraz pamiątkowych dyplomów za udział w ogólnopolskiej akcji "Choinki Jedynki".  Nagrody wręczyły organizatorki obu wydarzeń - p. Elżbieta Kalka i p. Łucja Tyll.

Od kilku lat jest w naszej szkole taki wyjątkowy zwyczaj obdarowywania jednego ucznia specjalnym upominkiem, a inicjatorką tej pięknej inicjatywy jest p. Aleksandra Banach. W tym roku prezentem obdarowany został Bartosz, co bez wątpienia wywołało uśmiech na jego twarzy. 

Wyjątkową niespodziankę przygotowali dla nas również uczniowie klasy I-III, którzy wraz z wychowawczynią, p. Wiesławą Rucińską zaśpiewali bożonarodzeniową piosenkę "Świeć gwiazdeczko, mała świeć". Ich dziecięca radość i uśmiech udzieliły się wszystkim zgromadzonym, którzy z zaangażowaniem wspierali małych artystów oklaskami. Był to naprawdę wyjątkowy , przepełniony entuzjazmem występ.

Okazało się, iż nie była to ostatnia niespodzianka tego dnia. Odwiedził nas również pewien specjalny gość, na którego dzieci czekały zapewne z utęsknieniem. Okazało się, iż Gwiazdor, bo o nim oczywiście mowa, doskonale wiedział, kogo obdarować upominkiem, a z kim przeprowadzić nieco dłuższą rozmowę na temat zachowania. Każde dziecko obdarowane zostało drobnym prezentem, a ci nieco bardziej niesforni uczniowie obiecali poprawę.

Gwiazdora pożegnaliśmy oklaskami i nadszedł czas na rozmowy przy stole oraz delektowanie się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez klasy zawodowe pod bacznym okiem p. Agnieszki Pawlak i p. Jerzego Napierały.

                Wyrazy uznania należą sie wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi, którzy z zaangażowaniem współuczestniczyli w przygotowaniu całej uroczystości.

Specjalne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni - dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie. Jesteście z nami zawsze, gdy o to poprosimy, a Wasza obecność jest dla nas dużym wsparciem. 

                Tegorocznemu spotkaniu przyświecały słowa: "Wigilia jest zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy". Zadbajmy zatem, aby magia i wyjątkowość tego dnia towarzyszyły nam nie tylko raz w roku, by umiejętność zatrzymania się w pędzie codzienności i potrzeba bycia z drugim człowiekiem, nie były jedynie wigilijnym wyjątkiem.

 materiał: Katarzyna Wawrzyniak, Agnieszka Pawlak, Magdalena Czuk – Napierała

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu   

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)