Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

27 stycznia 2020

Zdobywają nowe umiejętności. Skazani biorą udział w kursach zawodowych

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz

W Zakładzie Karnym w Potulicach w roku 2019 funkcjonariusze umożliwili prawie # 150 skazanym ukończyć kurs lub szkolenie zawodowe.

Zdobycie nowego zawodu, nowych umiejętności i rozwój kompetencji, a także podniesienie kwalifikacji ma przyczynić się do zwiększenia zasobów skazanych i wpisuje się w prowadzone oddziaływania resocjalizacyjne.

Statystyka roczna

W ubiegłym roku w potulickiej jednostce 142 skazanych ukończyło szkolenie lub kurs zawodowy realizowany w ramach FPPoPP lub w ramach POWER. Z otrzymanych środków celowych z Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój przeprowadzono dwa kursy zawodowe takie jak: Palacz centralnego ogrzewania oraz Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych.

Ze środków natomiast otrzymanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zrealizowano takie szkolenia jak: Monter sieci elektrycznych do 1 kV, Tapicer – 3 edycje, Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych, Robotnik budowlany - 2 edycje oraz Stolarz.

Kusy zawodowe... i co dalej?

Wśród populacji skazanych nadal istotnym i zauważalnym problemem jest niski poziom wykształcenia, brak kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych. Readaptacja społeczna to powrót jednostek wykluczonych do społecznego życia. Należy zauważyć, iż osobom pozbawionym wolności, którzy opuszczają jednostki penitencjarnej znacznie trudniej odnaleźć się ponownie w społeczności i powrócić na rynek zawodowy.

Jest to o tyle niebezpiecznie, albowiem w sytuacji braku perspektywy podjęcia pracy taka osoba może powrócić ponownie do podejmowania zachowań przestępczych i powrócić do warunków izolacji. Jednym ze sposób na zminimalizowanie odsetka osób powracających do zakładów karnych jest realizacja oddziaływań resocjalizacyjnych, które opierają się na zdobywaniu przez skazanych nowych kwalifikacji zawodowych oraz nowego zawodu.

Udział osadzonych w takich kursach w warunkach wolnościowych poszerza ich możliwości w obszarze zawodowym i podnosi ich wartość na rynku pracy, w warunkach izolacji natomiast skazani mają możliwość rozwoju swoich umiejętności poprzez zatrudnienie po ukończeniu kursu na określonym stanowisku pracy. Aktywny rozwój zawodowy osadzonych poprzez bogatą ofertę szkoleń i kursów zawodowych zaplanowano również na obecny rok 2020.

materiał: st. szer. Sandra Franczak-Kemnitz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 26 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)