Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2015

Zaorywanie dróg - coraz częstszy proceder

fot. JZ

fot. JZ

Zaorywanie lub zawężanie dróg przez rolników staje się coraz częstsze. Problem ten pojawił się m.in. we wsiach: Izabela, Orlinek, Orla, Drążno oraz Samsieczynek.

Tego typu proceder nierzadko prowadzi do utrudnień komunikacyjnych oraz jest przyczyną konfliktów społecznych.
Wbrew pozorom, nie jest to problem lokalny, ale również ogólnopolski - w wielu regionach skutki zaorywania lub uszkadzania traktów bywają wręcz opłakane. Na terenie powiatu, problem ten pojawił się przy drogach powiatowych przebiegających przez Izabelę, Orlinek, Orle, Drążno oraz Samsieczynek.

– Rolnicy coraz częściej „wchodzą” w drogę. Dwa samochody nie mogą się minąć. Do tego ciężki sprzęt niszczy drogę – powiedział jeden z mieszkańców Orlinka.

Nie da się ukryć, że rolnicy, którzy użytkują pola znajdujące się w sąsiedztwie dróg, niejednokrotnie poprzez prowadzone prace polowe niszczą nawierzchnię dróg, a nawet zaorują pas drogowy, co prowadzi do zacierania się granic.

Po przeprowadzonej na tym terenie wizji lokalnej – Stwierdzono, że na tych odcinkach dróg w większości przypadków wymagane jest rozgraniczenie nieruchomości oraz wznowienie granic. W związku z powyższym, podjęto kroki mające na celu ustalenie przebiegu granicy nieruchomości stanowiących drogi powiatowe na odcinkach z przyległymi polami uprawnymi. Na rynku pracy większość wykonawców, podmiotów geodezyjnych, ma podpisane umowy z odległymi terminami realizacji. Dlatego wykonanie powyższych robót wymaga czasu. A tylko wykonanie robót geodezyjnych może potwierdzić, czy dochodzi do sytuacji podorywania pasa drogowego – oświadczył Bartosz Lamprecht, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle. – Jeżeli będziemy w stanie udowodnić, że ktoś przekroczył granicę, to będzie na niego nałożona kara. Może być jednak sytuacja, że granica nie jest wytyczona. Jest jedynie przyjęta zwyczajowo, ale nie jest usankcjonowana w formie znaków granicznych. Wówczas nie będziemy mogli nałożyć żadnych sankcji. Jeżeli chodzi o drogi powiatowe, to jest dużo takich odcinków, gdzie granice nigdy wcześniej nie zostały uregulowane. My od początku istnienia powiatu staramy się je regulować, to jednak wymaga czasu i nakładów finansowych – podsumował.

Oceń artykuł: 225 268

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (21) Zgłoś naruszenie zasad

    • 10 (14)

    wędkarz, w dniu 22-04-2015 20:45:37 napisał:

    dobrze że się za to zabrali,bo niedługo na ryby chyba helikopterem trzeba będzie latać.

    odpowiedz

    • 3 (17)

    antyrzad, w dniu 22-04-2015 21:03:37 napisał:

    zacofani rolinicy,placza ze nie maja pieniedzy..wiec skoro ich nie dostaja to zabieraja co idzie.. banda burakow!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 8 (10)

    Szubiniak, w dniu 22-04-2015 22:51:58 napisał:

    To samo dzieje się w Szubinie przy ulicy Wiosennej (w bok od Reymonta w kierunku do bloków). Często tamtędy chodzę na spacery, droga robi się coraz węższa, rolnik coraz bardziej zaorywuje drogę. Może odpowiednie służby sprawdziły by co dzieje się z drogą.

    odpowiedz

    • 5 (7)

    Czytelnik, w dniu 23-04-2015 09:42:56 napisał:

    Dobry artykuł. Dobrze, że zostało to w końcu naglośnione. To, co robią Ci rolnicy to po prostu zwyczajne chamstwo. W dodatku oni w tych miejscach nie muszą codziennie przejeżdżać autem bo nie meiszkają przy tych polach.

    odpowiedz

    • 3 (5)

    kuba, w dniu 23-04-2015 09:44:27 napisał:

    To nie jest proceder,to jest złodziejstwo połączone z pazernością. !

    odpowiedz

    • 1 (3)

    olg, w dniu 23-04-2015 10:48:54 napisał:

    Zaorywanie dróg to nie wszystko. Wyorywują także kamienie graniczne przy drodze, Kto niszczy kamienie graniczne ten podlega karze grzywny.

    odpowiedz

    • 0 (8)

    rolnik , w dniu 23-04-2015 13:03:21 napisał:

    Gdyby nie my to byś gruz wpierdalali , i to wy jesteście buraki a nie my ;)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    kot, w dniu 23-04-2015 15:09:00 napisał:

    a pamiętacie drogę Kcynia >Żurawia/Miastowice praktycznie już jej nie ma

    odpowiedz

    • 4 (6)

    top, w dniu 23-04-2015 15:32:55 napisał:

    Tak jest! Wziąć się za tą bandę zwaną rolnikami. Jeden prze drugiego pokazuje co to nie on , jeden drugiemu zazdrości i ciągle narzekają ze tak im zle. Dopier..lić im jakieś kary i dotacje pozabierac!

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Internauta, w dniu 23-04-2015 16:09:27 napisał:

    Tak samo dzieje sie w Chrzastowie wybudowanie, praktycznie nie idzie rozroznic drogi od pola.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    koperek, w dniu 23-04-2015 18:37:05 napisał:

    No chyba nie wojewódzkiej nr 241

    odpowiedz

    • 0 (2)

    dominika, w dniu 23-04-2015 20:17:33 napisał:

    w Dębowie też się tak dzieje, rolnicy coraz bardziej przybliżają się do drogi, albo nawet są już na drodze, chętnie to zgłoszę, możecie podpowiedzieć gdzie? do zarządu dróg?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    mieszkaniec, w dniu 23-04-2015 20:53:48 napisał:

    Tak samo jest w Chrzastowie, Małocinie i Olszewc. A na zebraniach wiejskich jak zada się pytanie o zaorane drogi. Nigdy panowie z gminy nie wiedzą o co chodzi.To może wkońcu sołtysi i gazety dopilnować gminę, aby w końcu zainteresowali się .

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Bogdan, w dniu 23-04-2015 21:06:18 napisał:

    Problem według mnie wynika między innymi tez z winy samych urzednikow, którzy przymykają oczy na to wszystko. Rolnicy to duza grupa wyborcow a informacja o wysokiej karze wystawionej przez jakiegos burmistrza pozbawiłaby go głosow w kolejnych wyborach. Nie trzeba daleko jezdzic poza Nakło zeby zobaczyc na wlasne oczy ze najczesciej jest tak ze im większe jest pole tym blizej drogi to pole jest zaorane. Nasz powiat to taka mała wioska gdzie każdy z kazdym prawie się zna a duzy rolnik to już coraz czesciej biznesmen w lakierkach który jest mile widziany przez władze bo ma gruby portfel i jest znany przez mieszkancow, jest darmową chodzącą reklamą dla gminy.

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Pracownik, w dniu 23-04-2015 23:31:44 napisał:

    Identyczny problem wystepuje w Debogórze. Kary powinny byc i to konkretne, wtedy może jeden z drugim przestanie to robic.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ewa, w dniu 24-04-2015 10:04:29 napisał:

    Dlaczego kary nie działają w obie strony ? Przeważnie to rolnicy są okradani . Mnie okradziono z 21500 m. Rolnicy mają rację , drogi mają po 6 metrów szerokości bo są to przeważnie drogi dojazdowe na polach rolnych z czasów konika i furmanki. Nikt nam za nie nie zapłacił a jeszcze chcą dalej poszerzać ( czytaj kraść ). Niech gmina odda inne działki za zabrane lub zapłaci.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    klm, w dniu 27-04-2015 07:05:03 napisał:

    Zapraszamy równiez geodetów do Drzewianowa , będą mieli co robić !!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)