Dziś mamy 22 marca 2018, czwartek, imieniny obchodzą:
09 stycznia 2018

Zainaugurowano "Ciekawość świata". O podróżach opowiedział Tomasz Stanek

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Spotkaniem dotyczącym Meksyku rozpoczęliśmy tegoroczną odsłonę cyklu "Ciekawość #świata". Tegoroczne spotkania zapowiadają się bardzo interesująco i różnorodnie.

W dniu 8 stycznia naszym gościem był Tomasz Stanek - pszczelarz, właściciel pasieki, prywatnie zaś podróżnik, zwiedzający odległe zakątki globu. Opowieści pana Tomasza słuchało liczne grono mieszkańców, którzy przybyli na pierwsze w tym roku spotkanie.

Pan Tomasz opowiedział o swojej podróży do Meksyku, Gwatemali i Hondurasu, którą odbył 3 lata temu. W trakcie spotkania nie zabrakło pokazu zdjęć z wyjazdu, opowieści o kulturze Majów, historii Meksyku. Nasz gość przywiózł ze sobą na spotkanie oryginalne meksykańskie ponczo i sombrero. 

Podziwialiśmy na zdjęciach świątynie wybudowane przez Majów, dowiedzieliśmy się o wierzeniach Azteków i budzących grozę ich religijnych rytuałach. Nie zabrakło opowiadania o historii Meksyku - najazdu Hiszpanów pod wodzą Korteza, przerażenia króla Montezumy, który myślał, że oto spełnia się jego proroctwo o brodatym następcy, który go pokona. 

Już teraz zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie, które zaplanowane jest na dzień 8 lutego o g. 17.30. Naszym gościem będzie Karol Soberski - dziennikarz, badacz historii lokalnej, który opowie o historii pałacu w Popowie-Ignacewie i jego dziedzicu. Poruszy także wątki kcyńskie w wojennej historii Gniezna. Podczas spotkania będzie można nabyć książki autorstwa p. Karola.

Spotkania z cyklu „Ciekawość świata” odbywają się w Urzędzie Miejskim w Kcyni od października 2013 r. Dotychczas odbyło się 50 wykładów, wieczorów autorskich czy projekcji filmów dokumentalnych. Organizatorem jest Urząd Miejski w Kcyni.

Materiał: Justyna Makarewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)
0

Ranking najlepszych szamponów dla psów

Poniższe zestawienie uwzględnia topowe produkty z kategorii „szampony dla psów”, które posiadają wzorcowe opinie w internecie oraz są najczęściej kupowane. Kosmetyki, które znalazły się w rankingu są więc warte zakupu.

(czytaj więcej)