Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

18 maja 2020

Zaangażowali się dorośli i dzieci. Dekoracja zdobi centrum Łankowic

fot. KGW Młode Łanki

fot. KGW Młode Łanki

W Łankowicach z inicjatywy KGW Młode Łanki i przy zaangażowaniu sołectwa powstała #już w centrum wsi dekoracja. W jej wykonanie zaangażowane były osoby dorosłe oraz dzieci.

Własnoręcznie wykonana dekoracja zdobi centrum wsi. Przy okazji rocznicy udekorowano także krzyż przydrożny.

Osoby zaangażowane w realizację: Anna Duda-Nowicka, Joanna i Sławek Pawlak, Agnieszka Derol-Mrotek i Radek Mrotek oraz dzieciom, które pokolorowały w swoich domach obrazki m.in. Konrad, Kornelia, Blanka, Sergiusz, Julka, Klaudia, Mikołaj, Ania, Zosia i Lena. Dziękujemy także za pomoc Ewce Hałas - podkreśla Anna Duda-Nowicka inicjatorka akcji.

Inicjatywa została zgłoszono do konkursu Marszałka Województwa.

Materiał: KGW Młode Łanki Anna Duda-Nowicka

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)