Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

07 listopada 2018

Za niewypełnienie tych obowiązków grozi kara. O czym należy pamiętać?

O czym powinni pamiętać właściciele, zarządcy, użytkownicy obiektów budowlanych w sezonie # jesienno-zimowym? Publikujemy komunikaty Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Treść komunikatów.

Szanowni Państwo,

brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych są najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla (czadem) oraz wybuchów gazu i pożarów.

Dlatego przypominam przed nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych ciąży obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego (zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane). W szczególności sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.

 Zgodnie z przepisami, do przeprowadzania kontroli stanu technicznego przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych uprawnione są osoby mające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Kontrolę kominów przemysłowych i kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych – mogą przeprowadzać tylko osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

 Natomiast kontrolę instalacji gazowych mogą przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, jak również osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych.

 Przypominam również, że właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz. U. poz. 719).

 Norbert Książek Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego

Komunikat Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie dostosowania obiektów budowlanych do wymagań okresu jesienno-zimowego 2018/2019

Okres jesienno-zimowy zwiększa ryzyko wystąpienia w obiektach budowlanych zagrożeń i katastrof budowlanych spowodowanych niewłaściwą eksploatacją instalacji gazowej, przewodów dymowych i wentylacyjnych oraz nadmiernym obciążeniem połaci dachowej śniegiem. W związku z powyższym przypominam właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych o obowiązkach zapewniających właściwy stan techniczny i bezpieczeństwo użytkowanych obiektów.

Brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych są najczęstszymi przyczynami zagrożeń, takich jak zatrucia tlenkiem węgla (czadem) oraz wybuchy gazu i pożary.

Zwracam szczególną uwagę, że w okresie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych spowodowanych intensywnymi opadami śniegu, do obowiązków właścicieli i zarządców obiektów budowlanych należy usuwanie nadmiaru śniegu z dachów oraz usuwanie z elementów elewacji sopli, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Zgodnie z postanowieniem art. 61 ustawy Prawo budowlane właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

  • utrzymywać i użytkować obiekt w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, 
  • zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w zakresie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt m.in. wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. 
  • W celu uniknięcia zagrożeń, jakie mogą być konsekwencją zaniechania obowiązków wynikających z przepisów ustawowych, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnienie powyższych obowiązków.

Ponadto przypominam, że kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli obiektów budowlanych podlega karze grzywny (zgodnie z art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane). A kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a ustawy – Prawo budowlane).

Zbigniew Sulik Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego

materiał: UM Szubin  

Oceń artykuł: 18 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (14)

    Marek, w dniu 07-11-2018 23:21:11 napisał:

    Armia urzędasów i gąszcz przepisów ot taką mamy wolność w tym naszym kraju. Mój dom i moje zasady i żadnemu urzędasowi nic do tego a przewody kominowe sam sobie sprawdzę.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Obywatel, w dniu 08-11-2018 02:43:04 napisał:

    Niech sie przejada. Przed Olszewka na łuku sterta bałaganu stoi tam jest wysypisko śmieci można tam składować wszystko lata

    odpowiedz

    • -1 (1)

    oburzony, w dniu 08-11-2018 08:53:09 napisał:

    Po co sprawdzać przewody kominowe skoro od rana do wieczora w całym mieście śmierdzi dymem i spalanymi śmieciami. Zresztą we wszystkich miastach jest tak samo. Za to u lekarzy rzesze pacjentów z chorobami płuc, różnymi rakami itp. Powody są oczywiste zatrucie powietrza przez spalanie węgla, śmieci i opryski na polach. Mieszkam na wsi to wiem o czym mówię tzw. rolnicy nowobogaccy co uprawiają po 100 ha i więcej robią opryski bez przerwy a my to wdychamy i są tego konsekwencje. Sami się zabijamy a państwo wzorem innych którzy ogrzewają czystą energią nic w tym zakresie nie robi jeszcze dotuje kopalnie które już dawno powinny być zlikwidowane.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Komentator, w dniu 08-11-2018 10:37:55 napisał:

    Gdy rodzice zgłaszają do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego braki w systemach wentylacyjnych klas lekcyjnych, to nic się nie dzieje, nic nie robią. Dzieci wracają często ospałe, z bólem głowy a nawet mdleją podczas lekcji w dusznych klasach gdy poziom tlenu jest zbyt niski a poziom CO2 i CO zbyt wysoli. Jak zachować zdrowie i jak ma wejść w głowę w takich warunkach???

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)